Jako první o tom informoval Deník N s odkazem na zdroje z policie.
„Můžeme potvrdit, že v pátek 16. října od ranních hodin probíhají procesní úkony útvaru Národního centra proti organizovanému zločinu (NCOZ), jehož součástí byla také prohlídka konkrétních nebytových prostor sídla Asociace na Strahově,“ uvedl mluvčí asociace Michal Jurman.
„FAČR poskytuje v tuto chvíli maximální součinnost všem složkám Policie ČR a čeká na další pokyny a informace,“ dodal.
„Kriminalisté NCOZ během dnešního dne provádějí na několika místech České republiky úkony trestního řízení, které souvisejí s českým fotbalovým prostředím. Vzhledem k tomu, že podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze, nebudeme věc dále komentovat,“ sdělil redakci iDNES.cz tiskový mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.
Případem se zabývá expozitura v Ústí nad Labem a dozoruje ji Vrchní státní zastupitelství v Praze. Podle státní zástupkyně Daniely Bartíkové je trestní řízení vedeno v souvislosti s činností organizované zločinecké skupiny zabývající se korupcí při ovlivňování výsledků fotbalových zápasů. Mělo se jednat o duely v nižších soutěžích, nikoli v první lize.
Zatčený Berbr? Záleží, jestli se to dotáhne, zní po razii na FAČR z Teplic |
Tři osoby jsou podezřelé z trestných činů zpronevěry a podplácení, další ze zpronevěry, podplácení i přijetí úplatku. Proti třem lidem je trestní řízení vedeno kvůli přijetí úplatku ve prospěch organizované zločinecké skupiny, zbylých třináct osob bylo obviněno kvůli přijetí úplatku, vyplývá z tiskové zprávy Vrchního státního zastupitelství v Praze.
Není jasné, kvůli kterému z trestných činů policie zadržela Romana Berbra.
Mezi zatčenými má podle kuloárních informací figurovat i jiný známý funkcionář Roman Rogoz, který v minulosti pracoval pro Příbram a České Budějovice. Kvůli podezření z korupce mu už před šesti lety hrozily až dva roky vězení, soud ho ale nakonec všech obvinění zprostil.
Nyní pracuje jako sportovní ředitel druholigového Vyšehradu – i v jeho sídle v pražských Nuslích v pátek podle informací iDNES.cz zasahovali policisté.
Server Seznamzpravy.cz informuje, že se policie zajímá mimo jiné také o sekretáře Ústeckého krajského fotbalového svazu Miloše Vitnera a o rozhodčího Petra Klupáka z Litoměřic, který je zároveň místopředsedou tamního Okresního fotbalového svazu (OFS).
„Nechtěl bych se za OFS vyjadřovat, počkám na situaci, co z toho bude. Ale nemyslím si, že kauza je spojována s OFS,“ uvedl pro iDNES.cz předseda výkonného výboru OFS Litoměřice Jan Novotný.
Šéf českého fotbalu Martin Malík kauzu zatím komentovat nechce. „V této chvíli máme v opravdu minimum informací a oficiální reakci předsedy proto budeme prezentovat až během pondělí,“ doplnil mluvčí FAČR Jurman.
Berbr: šedá eminence fotbalu, říkají mu Náčelník
Berbr je bývalým fotbalovým rozhodčím, v roce 2013 se stal místopředsedou FAČR. V té době se provalilo, že za bývalého režimu byl příslušníkem kontrarozvědky StB. Je považován za šedou eminenci, která řídí zákulisí českého fotbalu.
Několikrát čelil obvinění z korupce, poprvé už v roce 1995. Když ještě pracoval coby sudí, měl si říct o úplatek Bohemians Praha, obvinění mu ale prokázáno nebylo.
Už v pozici delegáta tehdejšího Českomoravského fotbalového svazu byl také součástí známé velké korupční aféry o devět let později. Do éteru se dostal odposlech jeho hovoru s vítkovickým obchodním ředitelem Radomírem Hruboněm, jenž spolu s žižkovským manažerem Ivanem Horníkem dostali nejvyšší tresty.
U disciplinární komise však v té době Berbr trest nedostal.
Ve fotbalovém prostředí si postupně získal větší a větší vliv, je mocným funkcionářem, nechává si říkat Náčelník.
S tvrzením o Berbrových údajných mafiánských praktikách vystoupil v roce 2015 rozhodčí Libor Kovařík, který následně ukončil kariéru sudího. Ke kritice se poté přidal Tomáš Kovařík a někteří další rozhodčí, na což Berbr a jeho partnerka, bývalá šéfka komise rozhodčích Dagmar Damková reagovali sérií žalob.
Tomáš Kovařík v rozhovoru pro Deník Sport uvedl, že Berbr arbitry ovládá a ovlivňuje. Místopředseda FAČR a Damková na Kovaříka podali žalobu, avšak omluvu si nevymohli.
Neuspěli ani ve sporu s dalším bývalým rozhodčím Antonínem Kordulou. Ten v médiích naznačil, že sudí neřídila Damková, ale její partner Berbr, byť k tomu neměl kompetence.