POCHVALA OD KAPITÁNA. Sparťanský kapitán David Lafata (vpravo) gratuluje ke...

POCHVALA OD KAPITÁNA. Sparťanský kapitán David Lafata (vpravo) gratuluje ke gólu Bořku Dočkalovi, který letenský záložník vstřelil z penalty v utkání české první ligy proti Liberci. | foto: ČTK

V lize všechno při starém: Plzeň a Sparta vítězí, Slavia prohrává

• 163
Nejdřív se na ně dotáhl Jablonec, pak plzeňské fotbalisty přeskočila Sparta. Ale lídr fotbalové ligy se znervóznit nenechal, v 10. kole porazil Teplice 1:0 a uhájil první příčku o bod před úřadujícím mistrem. Sparta rovněž nejtěsnějším poměrem porazila Liberec, naopak dál se trápí Slavia.

Sparta jen tři týdny po výhře 3:1 nad Young Boys Bern v Evropské lize nastoupila proti Liberci, který na Letné urputně bránil. A nebýt v 74. minutě nešťastného momentu, kdy střídající Pokorný zahrál ve vápně rukou, možná by se i ubránil.

Nařízenou penaltu Dočkal proměnil a sparťané vyhráli 1:0.

Plzeň nastoupila krátce po sparťanském vítězství. Proti Teplicím měla převahu, z níž si vytvářela spoustu šancí, ale brankář Grigar byl dlouho nepřekonatelný.

Krátce půli však ani on nedosáhl na hlavičku stopera Hejdy. Domácí dál byli nebezpeční, Pilař trefil tyč, Hořava břevno, ale mrzet je to nemuselo. Hosté až na brejk Litsingiho vážnější příležitost neměli.

„Samozřejmě je lepší být první než druhý. Skončila třetina ligy a daří se nám dávat jasnou odpověď, že jsme stále tady, musí se s námi počítat a nechceme ze svých pozic ustoupit,“ prohlásil plzeňský kouč Miroslav Koubek.

Slavia: pátá porážka za sebou

Když v pátém kole slavně porazili Plzeň, slávističtí fotbalisté vedli ligu. Dalších pět zápasů však prohráli, naposled na hřišti poslední Jihlavy 0:1. Tabulkou nahoru se sune Ostrava, která veze body ze hřiště Slovácka. Příbram pod novým koučem Tobiášem vyhrála i potřetí, v 10. kole zdolala Hradec 1:0. Bohemians porazili Budějovice 3:0 a Boleslav smetla Brno 5:1.

Slavia byla kometou nového ročníku, vyhrávala, fanoušci tleskali hře a někteří v euforii plánovali útok na nejvyšší příčky. Uběhlo pět týdnů a tým se lopotí v mizérii posledních let. Nestřílí góly a prohrává.

Porážka na hřišti dosud poslední Jihlavy byla pátá za sebou a šestá z posledních sedmi duelů.

„Nebyli jsme v jednoduché situaci. Teď máme výhodu, že je reprezentační pauza a snad se stihneme dát dohromady. Máme dostatek zkušených hráčů, kteří musí převzít zodpovědnost,“ řekl slávistický kouč Miroslav Beránek.

Slavii chyběli kvůli zranění kapitán Latka a střelec Škody. I bez nich si tým v druhém poločase vytvořil nadějné příležitosti. Tu největší v 67. minutě neproměnil Balaj, který byl sám před brankářem, ale Hanuš jeho ránu kryl.

Jihlava, která měla víc gólových šancí, vyhrála teprve podruhé a opustila poslední příčku. Vděčí za to střele slovenského záložníka Kukola, který se ve vápně zmocnil odraženého míče, vyhnul statickému Baézovu a prudce zamířil k tyči. Raduje se nový kouč Roman Kučera, který se v týdnu posunul od mládeže k áčku, kde nahradil odvolaného Petra Radu.

Jiný nový trenér má také skvělou bilanci. Od chvíle, co se Pavel Tobiáš od příbramských nadějí přesunul k ligovému týmu, mužstvo neztratilo ani bod. Po výhrách v Jihlavě a v Budějovicích Příbram v 10. dějství doma porazila Hradec, z posledního místa se dostala na dvanáctou, bod za Slavii...

"Odehrát šest poločasů bez obdržené branky je velký kus umění, udělali jsme obrovský kus práce v organizaci hry.   Uhrát devět bodů po sobě se mi mockrát nepovedlo, jestli vůbec někdy. Dostali jsme se z té špatné situace zpět do hry a můžeme teď v klidu pracovat," řekl Tobiáš.

Hradec naopak klesl na dno. "Hráčům jsem říkal, že nikam utíkat nebudu. Nenechám se ani odradit patnácti opilci, kteří křičí 'Prokopec ven'. Měli by si uvědomit, že aniž bychom to přímo avizovali, tak jsme hned první rok zase postoupili zpět do ligy. Ti lidé by měli mít elementární slušnost aspoň vůči hráčům, když ne vůči mně,“ řekl hradecký trenér Luboš Prokopec.

Ostrava navázala na srpnovou senzační výhru na Spartě, tentokrát zvítězila na Slovácku, které doma body nerozdává. Ostravě pomohl stoper Rada. Po jeho chybě padl první gól, za stavu 1:1 pak dostal druhou žlutou kartu.

Své zápasy dobře zvládli Bohemians s Mladou Boleslaví, oba týmy atakují pohárové příčky. Bohemians se proti Českým Budějovicím prosadili sice až po hodině hry, ale vyhráli jasně 3:0. To Boleslav už po sedmi minutách vedla nad Brnem 2:0, z prvního útoku druhé půle dala třetí gól a nakonec vyhrála 5:1.

V páteční předehrávce Jablonec smetl pražskou Duklu 6:0 a dotírá na nejlepší.