Sobota 28. listopadu 2020, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. listopadu 2020 René

Plzeňský trenér Vrba: Zatím můžu spát dobře. My Slavii potrápíme

  7:58
Marbella (Od našeho zpravodaje) - Pod hotelovou terasou hučí Středozemní moře, po vedlejším gauči poskakují vrabčáci a trenér Pavel Vrba přemítá, jestli s Plzní znovu může získat fotbalový titul: „Hodně napoví už únor.“ Start se blíží!

Plzeňský kouč Pavel Vrba dává pokyny svým svěřencům. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Příští pátek začíná liga a vy jste na kempu ve Španělsku nevyhráli ani jeden ze čtyř duelů. Nevadí to?
Samozřejmě bych radši vyhrával, ale příprava nikdy není zaměřená na výsledky. Spát zatím můžu dobře...

Poznáte, jak máte vyladěný tým?
Věřím, že dobře, ale vždycky jste v očekávání. Letos dokonce v napětí, protože příprava byla kratičká. Dřív liga začínala o tři týdny později, teď je to hektika.

V čem přesně?
Dřív byl leden kondiční, hráči viděli balon pomalu až v únoru. Tentokrát jsme většinu cvičení dělali na hřišti, tolik jsme se nemohli věnovat síle. Tak jsem zvědavý, co to s námi udělá.

Už začátek máte našlapaný. V sobotu Mladá Boleslav, pak Evropská liga s Dinamem Záhřeb, šlágr s první Slavií, odveta s Dinamem...
To mi přidělává vrásky. Je to buď, anebo. Čtyři těžké zápasy ve dvou týdnech - v nich se ukáže, jak na tom jsme. Únor může ovlivnit zbytek sezony.

Co je pro vás víc? Česká liga, nebo ta Evropská?
Kdybych se měl rozhodnout, jestli chci být český mistr, nebo postoupit do čtvrtfinále Evropské ligy, vyberu si mistra. Chtěli bychom znovu hrát Champions League, což je mimořádná soutěž.

Vy i pár plzeňských držáků zažilo Ligu mistrů už třikrát. Limberský, Petržela, Kolář... Pořád mají hlad?
Je mi jedno, kolik jim je let. V Dukle, když hrávali Vízek nebo Štambachr, to taky nikdo neřešil. Fanoušci chodili právě na ně. V Bohemce zase na Bičovského, Panenku, Jakubce. Buď na to máte, nebo ne.

Fotbalisté Plzně na tréninku ve Španělsku, v popředí zprava David Limberský,...

Fotbalisté Plzně na tréninku ve Španělsku, v popředí zprava David Limberský, Milan Petržela a Erik Pačinda.

Ale co jejich motivace?
Každý chce přece vyhrávat! Vízek chtěl, Panenka taky, Limberský chce. Kdyby ne, tak na hřiště ani nechodí. Mě nezajímá věk, ale výkony. Pokud jsou pětatřicátníci lepší než dvacetiletí, mají u mě přednost. Záleží na kvalitě.

Považujete zkušenosti za velkou výhodu?
Říkává se, že všichni startují ze stejné čáry, ale tak to není. Někteří hráči si díky svým předešlým výkonům vysloužili vyšší postavení, ale pořád platí, že nemají předkoupené místo. Noví hráči na ně tlačí, zvyšují konkurenci.

Ale?
Ale nejdřív si musí zvyknout na vysoké ambice, které Plzeň má. Sami by vám řekli, o co je vyšší tlak tady než v jejich bývalých klubech.

O co?
Zákonitě o hodně, naší ambicí je titul.

V zimě se v Plzni objevili dva nováčci: Beauguel a Kayamba. Úmyslně dva útoční hráči?
Ano, protože na podzim jsme v ofenzivní fázi nebyli tak dominantní jako dřív. Měli jsme se prosazovat víc, být produktivnější, atraktivnější.

Devětadvacet gólů za devatenáct kol vážně není optimální bilance.
Fotbal baví fanoušky hlavně tehdy, když padají góly do správné sítě. A my víc gólů potřebujeme. Proto přišli noví hráči.

Zaskočilo vás, jak to na podzim drhlo?
Každý soupeř proti nám hraje jinak než kdysi, opatrněji. Ani venku už nemáme tolik prostoru jako dřív. Nicméně uznávám, že naše produktivita nebyla tak výrazná, jak by měla být.

Proč?
Zranil se nám Krmenčík, nejlepší střelec, útočník číslo jedna. Zadruhé se na nás všichni připravují důkladněji. Zatřetí chyběl větší klid, možná štěstí. Co nám dřív padalo do sítě, teď létalo jinam.

Asi není náhoda, že ani jeden z nováčků není Čech, viďte?
Bohužel mladí Češi odcházejí příliš brzy do zahraničí a nejsou tak trpěliví jako Nedvědové, Poborští, Barošové nebo Šmicerové, kteří před odchodem nejprve odvedli práci pro svůj klub. To byla lepší cesta než teď, kdy šestnáctiletí zmizí do velkého klubu a skoro nikdo z nich se neprosadí. Nejsou respektováni a proti obrovské konkurenci to mají těžké. Měli by se nejdřív ukázat v české lize a teprve pak postoupit dál.

Vaši noví cizinci už se v české lize ukázali. Beauguel válel ve Zlíně, Kayamba v Opavě.
Nechceme se pouštět do dobrodružství, že koupíme deset cizinců a budeme zkoušet, jestli některý z nich vyjde. Hledáme hráče, kteří už v jiných českých klubech uspěli.

Jeden je Francouz, druhý z Konga. Už jste museli volit jinou než česko-slovenskou cestu?
Prostě jsme hledali zajímavé tipy, které nám v ofenzivě pomůžou a zároveň už mají něco za sebou.

A navrch rozumějí česky?
Vycházíme z toho, jak to funguje jinde. Hrajete v Anglii? Naučte se anglicky. Hrajete ve Francii? Naučte se francouzsky. Kayamba tu žije šest let a problém s češtinou nemá, byť je to někdy úsměvné. Snaží se, mluví. Nepotřebujeme, aby uměl dokonale sedm pádů.

Budete tlačit na Beauguela, aby se zlepšil?
I když rozumí dost, bylo by užitečné, kdyby si vzal učitele. Lepší čeština pomůže, aby do kabiny zapadl ještě líp.

Budou oba v základní sestavě?
Oba k tomu mají blízko. Kayamba je rychlý, drzý, dravý, na křídle umí vytvořit výhodu pro mužstvo. Něco jako Venca Pilař, než se zranil. A Bogi? Ten má výbornou levou nohu, hru tělem, zajímavou výšku na hrotového útočníka.

Hned začal kopat penalty i trestné kopy. O čem to svědčí?
Že si věří a má rád góly. Přišel, aby pomohl nahradit zraněného Michala Krmenčíka.

Jean-David Beauguel na tréninku Plzně.

Jean-David Beauguel na tréninku Plzně.

Ten mě docela překvapil, že po operaci kolena odjel na zdravotní testy do Brugg.
I mě to překvapilo. Měl by se nejdřív vyléčit a připravit se na návrat, teprve pak myslet na další.

Vyčítáte mu to?
Ne, proč? Že bych ho odepsal? Michal letěl do Belgie s naším souhlasem, tak nevidím důvod, proč by se jeho situace v Plzni měla měnit. Bude mu šestadvacet a po zahraničí touží. Jen jsem se podivil, v jaké fázi to udělal. Myslím, že zrovna teď by si měl hlavu zatěžovat jen myšlenkami na návrat. Věci, které mají přijít, přijdou. Plzeň mu může pomoct k tomu, aby odešel, ale nejdřív to musí prokázat na hřišti.

Když se spekulovalo, že by mohl zmizet Krmenčík nebo Hrošovský, musel jste si jako trenér dupnout, aby k tomu nedošlo?
Vůbec ne. Pan Šádek, generální manažer klubu, říká: Nemáme důvod prodávat za každou cenu. Výjimkou jsou jen mimořádné nabídky, které v zimě nepřišly.

O koho byl zájem?
Nebudu jmenovat, aby mě šéfové nezdupali (úsměv). Prostě jsme ze žádné nabídky neměli hlavu v pejru, jak se lidově říká.

Ještě se v Plzni objevil jeden útočník, z hostování v Trnavě se vrátil Marek Bakoš.
V určitých zápasech nám může hodně pomoct. Zkušenostmi a zápalem. Marek je týmový hráč, který zná kabinu. Dřív ji dokonce řídil. Má v Plzni postavení, které jen tak nezískáte. Domluvili jsme se na pravidlech: Když na to budeš mít, hraješ.

Marek Bakoš na tréninku Plzně.

Marek Bakoš na tréninku Plzně.

Trenér Pavel Horváth ho lákal k juniorce, nabízel mu místo asistenta.
Marek se rozhodl, že ještě zabojuje na hřišti. Ale jinak my počítáme s tím, že časem bude ve Viktorce pokračovat jako trenér.

Než k tomu dojde, budete na jaře nahánět Slavii. Bude to velká fuška, abyste čtyřbodové manko smazali?
Spíš doufám, že bude pro Slavii velká fuška, aby se udržela tam, kde je. Já doufám, že Slavii potrápíme.

Slavia je nabitá, ani stopera Ngadeua neprodala do Fulhamu.
Má za zády silnou čínskou firmu, která si může dovolit platit víc peněz, než máme my. U Plzně záleží, kolik si vyděláme v pohárech. Kdyby se tu tři čtyři roky nehrálo, bylo by to složité.

Na podzim jste ovšem v Lize mistrů vydělali skoro 800 milionů.
Proto Slavii konkurovat můžeme a chceme. Zároveň uznávám, že slávistický podzim byl mimořádný. My jsme uhráli pětačtyřicet bodů, přesto jsme až druzí. Proto musím smeknout. Slavia udělala velký krok dopředu.

Slávistický kouč Trpišovský si nechává všechny tréninky nahrávat a zpětně je studuje, aby se tým propříště zlepšil. Není to až moc?
Nemyslím, že Jindra bude ukazovat hráčům hodinový trénink na videu. Spíš je to pro něj pracovní pomůcka. Vybere sekvence, ve kterých něco nefunguje, a to hráčům vysvětlí.

Takže vás to nezarazilo?
Ne. Když jsem do Plzně přicházel podruhé, chtěl jsem to taky. V nadsázce mi bylo řečeno, že v klubu nikdo nemá horolezecký výcvik, tak se na osvětlení dávat kamery nebudou. (úsměv) Ale přemýšlíme, že kamerový systém zabudujeme na tréninkový areál v Luční ulici.

Asi ne kvůli zlodějům.
Třeba taky. Ale video vám opravdu může pomoct, v tom s Trpišákem souhlasím. Prostě je potřeba být trochu fotbalový maniak a dělat pro úspěch maximum.

Trenér fotbalové Plzně Pavel Vrba gestikuluje při utkání s CSKA Moskva.

Trenér fotbalové Plzně Pavel Vrba gestikuluje při utkání s CSKA Moskva.

Koukám, že rivala ze Slavie respektujete.
To ano, on má předpoklady, aby uspěl i v zahraničí.

Trpišovský je ročník 1976, vy 1963. Znáte se víc?
To zase ne. Potkáváme se při zápasech nebo při trenérských kurzech, ve kterých nás doškolují.

Pardon, trenér mistra ligy se musí doškolovat?
To byste se divil. Je to povinnost, že jednou za tři roky musíte obhájit svou licenci.

Obhájil jste?
Zatím nás nezkoušeli, tak procházím. Od jedenašedesáti let už se proškolovat nemusíte, tak se k té hranici pomalu přibližuju.

Autor:

Fotbalový kalendář 2020-21

Na Euro 2021 se Česko ve skupině D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií. Evropské poháry začaly se zpožděním, ale do zimy Liga mistrů i Evropská liga termínové manko doženou. Česká Fortuna liga zkrátila zimní přestávku; hrát se bude až do 23. prosince a znovu už od 16. ledna.

Termínová listina fotbalových soutěží

Online reportáže - Evropská liga: Slavia - Beer Ševa, Lille - Sparta, Gent - Liberec, Leverkusen - Slavia, Sparta - AC Milán, Liberec  - CZ Bělehrad.
Fortuna liga: Sparta - Slavia, Slavia - Liberec, Sparta - Liberec, Plzeň - Slavia.
EURO 2021: Skotsko - Česko, Česko - Chorvatsko, Anglie - Česko

Statistiky

Sparta

Nejvíc vyhraných zápasů venku

Teplice

Nejtrestanější tým

Opava

Aktuálně nejdelší série porážek

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 8 7 1 0 26:2 22
2.AC Sparta Praha 8 6 0 2 23:13 18
3.SK Sigma Olomouc 9 5 3 1 15:8 18
4.FC Viktoria Plzeň 9 5 2 2 19:12 17
5.FC FASTAV Zlín 9 5 0 4 13:11 15
6.1. FC Slovácko 8 4 2 2 13:8 14
7.FK Pardubice 9 4 2 3 10:11 14
8.FK Jablonec 8 4 1 3 12:8 13
9.FC Slovan Liberec 8 4 1 3 13:10 13
10.MFK Karviná 9 3 3 3 9:13 12
  • Nejčtenější

Diego Maradona zemřel. Argentinská legenda podlehla srdečnímu selhání

Zemřel Diego Armando Maradona, mistr světa a jeden z nejlepších fotbalistů historie. V posledních týdnech měl vážné...

Sparta - České Budějovice 2:4, kolaps nedávného lídra, hosté vyhráli poprvé

Sparťanští fotbalisté po bezchybných šesti kolech totálně vypadli z role. Po minulé jasné porážce v Plzni inkasovali...

Sparta - Celtic 4:1, domácí skóre otočili, řádil Juliš a šance na postup ožila

Sparťanští fotbalisté i podruhé porazili Celtic Glasgow, znovu mu dali čtyři góly a v Evropské lize žijí. Ve svém...

Nice - Slavia 1:3, na krásný gól Lingra navázali Olayinka a Sima

Slávističtí fotbalisté potřetí za sebou zvítězili ve skupině Evropské ligy a po 4. kole mají významně nakročeno do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jsem jiný, ne šílenec. Fotbalový expert Karoch o meditaci či astrálním cestování

Premium Kdykoli nasadí sluchátka s mikrofonem a pustí se do komentování fotbalu, vzbuzuje emoce. A je úplně jedno, jestli jde o...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Nevídané gesto fair play. Koho by těšilo dát gól nefér? řekl Papadopulos

Fotbalisté Karviné v utkání 9. kola se Zlínem prohráli 0:2. Výsledek by ale mohl vypadat jinak, kdyby Michal...

Souboj bratranců? Zápas Karviné se Zlínem má nevšední lákadlo

Moc rádi by nastoupili v základní sestavě, poprvé v kariéře by se v mistrovském utkání postavili proti sobě, jenže je...

Uspět můžeme i proti Plzni, míní budějovický Mészáros

Měl to být týden pravdy. Českobudějovičtí fotbalisté šest kol čekali na první vítězství v sezoně, zůstávali blízko dna...

Slovácko - Opava 3:1, v první půli hotovo, hosté prodlužují venkovní bídu

Tři góly během prvních třiceti minut dali fotbalisté Slovácka v 9. kole Fortuna ligy a porazili Opavu 3:1. Branku hostů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...