Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. února 2023 Nela

Jeřábek: Průkopník jsem být nechtěl, ale cítím podporu od dalších hráčů

  9:58
Nechceš prodloužit smlouvu? Šup do béčka! Michal Jeřábek se proti téhle praxi vzbouřil a domohl se zrušení profesionálního kontraktu s Teplicemi, který končil v létě. Své argumenty nejspíš bude hájit u sboru rozhodců fotbalové asociace; pokud obstojí, stane z něj průkopník a z jeho případu precedens.
Michal Jeřábek Ještě v teplickém dresu.

Michal Jeřábek Ještě v teplickém dresu. | foto: Profimedia.cz

„Jsem rád, že to mám vyřešené a že můžu být součástí klubu jako Jablonec. Doufám, že minuty budou naskakovat,“ řekl po té první, kterou za svého nového zaměstnavatele odkopal na hřišti Ostravy při pondělní ligové remíze 1:1.

Nezapochyboval jste, zda jste hráčem Jablonce legálně?
Já věřím, že všechno proběhlo legálně. Myslím si, že už se můžu soustředit na budoucnost.

Teplice: Do béčka šel Jeřábek kvůli výkonnosti

prohlášení klubu

Hráči bylo opakovaně nabízeno prodloužení smlouvy, nikdy však vůči němu nebyl vytvářen jakýkoliv nátlak. Ke konkrétnímu jednání nikdy nedošlo, hráčův agent naši nabídku bez protinávrhu odmítl. Fakt, že hráč odmítl podepsat smlouvu, i přes jeho původní tvrzení, že se k jednání vrátí pro případ, že by mu nebylo nabídnuto angažmá v zahraničí, plně akceptujeme.

Jako zcela nepravdivé a zavádějící však odmítáme tvrzení, že byl přeřazen do B-týmu pouze jako „jakýsi“ sankční důsledek právě toho, že odmítl prodloužit smlouvu. Při utkání 1. FC Slovácko – FK Teplice 21. září utrpěl hráč zranění, pro které nebyl zdravotně způsobilý odehrát celou řadu utkání v dresu A-týmu. Pro zranění musel vynechat také tři poslední ligové zápasy podzimní části sezony. Pro nedostatečnou tréninkovou přípravu v důsledku předchozího zranění, spojenou se zhoršením výkonnosti, klub nemohl a nemůže aktivně nasazovat hráče do utkání a tréninkového režimu A-týmu.

Klub se v kontextu vývoje celé situace rozhodl ve svém A-týmu dát přednost hráčům, kteří jsou nejen zdravotně způsobilí k výkonu takové činnosti, ale především chtějí v našem klubu nadále působit. Zcela popíráme jakoukoliv účelovost v rozhodnutí o přeřazení hráče do B-týmu. Ani ze smlouvy uzavřené s hráčem, ani z předpisů FIFA a FAČR nevyplývá jakákoliv povinnost klubu nasazovat hráče výhradně v utkáních či v tréninkovém režimu A-týmu FK Teplice. Nasazování hráčů v jednotlivých týmech klubu a v soutěžích těchto týmů je výhradně v rozhodovací pravomoci klubu.

Přeřazením hráče do teplického B-týmu nedocházelo ke zhoršení postavení hráče, nadále mu byla vyplácena odměna dle smlouvy v plné výši a jsou mu poskytovány shodné podmínky pro trénink jako dříve včetně přístupu k lékařům

Svůj postup ale budete muset obhájit u sboru rozhodců, na který se chtějí Teplice obrátit.
To už jde mimo mě, koncentruji se na fotbal, o tohle se budou starat jiní lidi než já.

Přeřazení do béčka kvůli neprodloužení smlouvy je podle nových řádů důvodem k výpovědi. Chcete vaším případem, pokud vám dá sbor rozhodců za pravdu, ukázat cestu dalším fotbalistům?
Zrovna v tomhle ohledu jsem nechtěl být nikdy průkopníkem a někomu ukazovat cestu. (úsměv) Ale na druhou stranu mě hodně zpráv z fotbalového prostředí potěšilo a vnímám i podporu od dalších hráčů.

S jakými pocity jste v zimě opouštěl Teplice?
S rozporuplnými. Představoval jsem si to jinak. Strávil jsem tam čtyři roky, to nejde jen tak vzít, zahodit a vymazat. Na Teplice budu vzpomínat v dobrém, přece jen jsem se tam prosadil a konečně jsem se vypracoval v klíčového hráče mužstva.

Jak vnímáte svoji kauzu?
Nebyla to pro mě příjemná situace, protože najednou řešíte úplně jiné věci. Doteď jsem byl na hřišti a staral se jen o výsledky, o tréninky a zápasy. Najednou jsem se ocitl v situaci, která pro mě byla úplně nová. Je to zkušenost, ale radši bych byl, kdyby to proběhlo normálně a v pohodě.

Teplice namítají, že vás do béčka přeřadily kvůli výkonnosti, vy tvrdíte opak. A to bude i jádrem sporu u sboru rozhodců. Přesvědčíte je?
Já vím, jak to je. Dlouho bylo signalizované, že do béčka půjdu z důvodu neprodloužení smlouvy. Za mě je to jasné. Kdybych kontrakt prodloužil, tak podle toho, co bylo uváděno, bych hrál dál za áčko. Navíc si myslím, že kdybych neměl výkonnost, nestal bych se hráčem českého prvoligového klubu, který hraje o poháry. Jablonec by o mě prostě neměl zájem. To je podle mě neprůstřelný argument.

Z Teplic do Jablonce legálně? Kauzu Jeřábek posoudí sbor rozhodců

Na sociálních sítích jste napsal, že byste smlouvu dokončil profesionálně. Vážně by vás neovlivnilo, že od léta budete jinde?
Já jsem profesionál a jsem za to placený. Hrát ligu je pro mě pořád obrovská čest, snil jsem o tom. A nevím, proč bych měl polevit v nasazení. Hrajete o peníze, o body, o svoje jméno, které X let budujete. Tohle je důvod, proč bych na hřiště chodil.

A co argument, že si na váš post bude klub připravovat jiné hráče?
To by smysl dávalo. Kdybych zůstal v A-týmu, pochopil bych to. Spousta hráčů takhle smlouvu v Teplicích dojela. Až já ne. Jinak jsem tam neměl osobní konflikt, chovali jsme se fér, žádná zášť. Samotného mě to překvapilo. Ale už je to minulost, koukám dopředu.

Říkal jste, že půjdete jen do ciziny nebo do top trojky Sparta, Slavia, Plzeň, jinak prodloužíte smlouvu. Nakonec jste zakotvil v Jablonci. Není v tom rozpor?
Každý chce jít do těchhle tří českých klubů, ale nabídka Jablonce byla tak zajímavá, že nešla odmítnout. A teď zrovna v top trojce je. Je to ambicióznější klub, který zase může hrát Evropu. A nám se to v Teplicích za dobu, co jsem tam byl, nepodařilo. Jen jednou jsme o ty příčky bojovali. Pro mě je to posun.

Jaká je v Jablonci konkurence na pozicích stopera?
Větší než v Teplicích. Jsou tu hráči ze Sparty, Slavie, kluci, co něčím prošli.

A jaké plány má s vámi jablonecký trenér Petr Rada?
Myslím, že časem prostor dostanu. Je pro mě těžké přijít do rozjeté sezony a po 1. kole. Klukům se daří, zatím do toho není potřeba sahat. Budu makat na tréninku, čekat, budu trpělivý. A až přijde šance, tak se chci ukázat. Jsem připravený!

Obránce Jan Krob přišel z Teplic pouze půlrok před vámi, jak vás v klubu uvítal?
Samozřejmě v Jablonci je moje pravá ruka, všechno mi ukazuje, seznamuje mě s klubem, s prostředím. Jsem rád, že tady mám někoho, s kým jsem působil a na koho se můžu obrátit.

Co osobně od angažmá čekáte?
Ambice. Jablonec hraje nahoře a já věřím, že se mi v jeho dresu podaří nabrat evropské zkušenosti.

A budete přát i Teplicím?
Samozřejmě. První zápasy klukům úplně nevyšly, musí se co nejrychleji chytit, aby se na ně kluby zespodu nedotáhly. Zatím bodový polštář měli, ale jestli by takhle pokračovali, nebylo by to dobré. Přeju jim, ať to v klidu zvládnou, mám tam kamarády, bývalé spoluhráče, i fanoušci si to zaslouží. Teplice jsou klub, který má tradici, neměl by se patlat dole.

Sekretář FAČR: Teplice se smí bránit u sboru rozhodců

Jan Pauly (uprostřed) na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR.

Zrušení registrace profesionální smlouvy probíhá v režimu ustanovení § 53 Evidenčního a registračního řádu FAČR. Registraci FAČR zruší i z důvodu jednostranného ukončení profesionální smlouvy. FAČR ji vyřadí z evidence k pracovnímu dni bezprostředně následujícímu po dni, kdy je jí zánik účinnosti smlouvy prokázán hodnověrným dokumentem.

Sekretariát FAČR nemá možnost, aby v případě výpovědi či jednostranného ukončení smlouvy posuzoval oprávněnost, nebo neoprávněnost tohoto postupu, nýbrž plní jen roli evidenční.

Hráč (Jeřábek) výpověď doručil společně se žádostí o zrušení registrace smlouvy, sekretariát tedy registraci zrušil. Hráč pak přestoupil v souladu s ustanovením § 7 odst. 6 písm. c) Přestupního řádu, tj. bez souhlasu mateřského klubu, do dalšího členského klubu.

Jediným orgánem FAČR, který může hodnotit oprávněnost, či neoprávněnost daného postupu hráče, je Sbor rozhodců FAČR, na který se lze obrátit prostřednictvím návrhu na zahájení rozhodčího řízení.

Je potřeba si uvědomit, že účinnost smlouvy zanikla okamžikem, kdy klubu bylo ze strany hráče doručeno její jednostranné ukončení, a to i za předpokladu, že tak bylo učiněno v rozporu s ustanoveními Přestupního řádu FAČR.

Bude-li v rámci rozhodčího řízení prokázáno, že hráč učinil výpověď neoprávněně, bude v souladu s ustanovením § 22 odst. 5 Přestupního řádu FAČR povinen nahradit újmu, kterou tím klubu způsobil, a současně se vystavuje riziku potrestání ze strany Etické komise FAČR pro možné naplnění skutkové podstaty disciplinárního přečinu porušení přestupního řádu.

Michal Jeřábek může za FK Jablonec nastupovat, neboť je hráčem s řádně registrovanou ligovou profesionální smlouvou.

Statistiky

Zlín

Aktuálně nejdéle bez vítězství

Č. Budějovice

Nejdéle bez vstřeleného gólu

Hradec Kr.

Nejtrestanější tým

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 17 13 1 3 56:15 40
2.FC Viktoria Plzeň 17 12 3 2 35:12 39
3.AC Sparta Praha 17 9 6 2 31:16 33
4.FC Hradec Králové 17 8 2 7 21:20 26
5.SK Sigma Olomouc 17 7 4 6 26:19 25
6.Bohemians Praha 1905 17 7 4 6 29:29 25
7.1. FC Slovácko 17 7 4 6 21:27 25
8.FK Mladá Boleslav 17 6 5 6 26:24 23
9.FC Slovan Liberec 17 6 4 7 22:22 22
10.FC Baník Ostrava 17 5 6 6 27:25 21
  • Nejčtenější

Porážka Plzně, remíza Sparty a rázná odpověď Slavie. Liga má nového lídra

Na vedoucí příčku v lize se po dlouhé zimní pauze vyhoupla vůbec poprvé v sezoně – navíc ve velkém stylu. Fotbalová...

Messi lituje ostudného chování v Kataru. Mohly za to nervy, omlouvá se

Byla to nevzhledná kaňka na nakonec úspěšné jízdě za titulem mistrů světa. Vyhecovaný závěr čtvrtfinále s Nizozemskem,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Staví karavany, fotbal hrají na vesnici: Vyděláme víc jak čtvrtka ligy

Fotbal na vesnici plus práce někdy vynáší i víc než ligové angažmá. Fotbalista Marek Krátký, před devíti lety host ve...

Olomouc - Sparta 1:1, místo penalty srovnání a křeč. Panák v závěru trefil tyč

Slibný vstup do zápasu, vedoucí gól, ale taky odvolaná penalta, parádní vyrovnání a pak až na výjimky hlavně křeč....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia - Jablonec 5:1, zlatí náhradníci, duel zlomil Van Buren, zazářil i M. Jurásek

Slávističtí fotbalisté jsou první v tabulce, při stejném počtu zápasů všech týmů poprvé v sezoně. V úvodním jarním...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

PONEDĚLNÍK: Srdcaři Vrba s Nitou o záchranu, technik Růsek a Mick van Bourák

První Ponedělník v roce 2023 je věnován všem těm milovníkům tuzemské kopané, kteří si jdou v mrazivých teplotách...

Zaskakující Trefil v olomoucké brance? Trefa! A čekání na Macíka (ne)bolí

Nebyla to zrovna dělová rána, avšak přesněji zamířit nemohl. Útočník fotbalové Sparty Tomáš Čvančara přízemní střelou...

Moje role? Stojím u tyče a občas sebou plácnu. Držák Grigar slaví čtyřicetiny

Premium Jsou to přesně dva roky, kdy zlomeným hlasem oznámil šéfovi: „Já to balím.“ Na rozbitém teplickém hřišti dostal šílený...

Sudí Zelinka se nemýlil, správně odvolal penaltu Sparty v Olomouci

Sudí Miroslav Zelinka po zásahu videorozhodčího správně odvolal penaltu Sparty v Olomouci (1:1) v sobotním úvodním...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...