Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. října 2021 Sabina

Pět střídání, jak s hostováními a přestupy. Fotbalová liga v odpovědích

  14:27
Viktoria Plzeň během přerušené sezony podepsala smlouvy se třemi novými fotbalisty, ale Filip Kaša, Miroslav Káčer i Matěj Hybš si za ni zahrají nejdřív až 3. srpna. Jaké jsou další důležité novinky, které provází obnovení Fortuna ligy?

VÝMĚNA BRANKÁŘŮ. Přemysl Kovář ze Slavie (vpravo) střídá v utkání s Teplicemi Ondřeje Koláře. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Fotbal v Česku se připravuje na start první a druhé ligy. Zelenou oběma profesionálním soutěžím daly v minulých dnech státní orgány i samotné kluby.

Začíná se v sobotu 23. května odloženým utkáním Teplice - Liberec, od úterý 26. května se pokračuje pětadvacátým dějstvím.

1.Přestupy až od 3. srpna

Plzeň během dubna získala Káčera s Kašou, kteří v Žilině dostali výpověď a stali se od května volnými hráči. Ale zaregistrovat je může až od 3. srpna, kdy fotbalová asociace otevře přestupní okno. O den dřív totiž oficiálně skončí letošní ročník.

Miroslav Káčer

Miroslav Káčer

Třetí plzeňská akvizice Hybš má do 30. června kontrakt v Liberci. Pak se do Plzně stejně přesunout nemůže. Pokud se se severočeským klubem dohodne na prodloužení o pár týdnů na červenec, dohraje sezonu v Liberci. Mistrovské utkání za Plzeň může odehrát nejdřív 3. srpna.

To platí pro všechny, kterým smlouvy v současných klubech končí 30. června. Buď si angažmá o pár týdnů prodlouží, nebo nebudou hrát nikde.

2.Hostující hráči se stahovat nebudou

Spousta hráčů v české lize hostuje a jejich angažmá podle smlouvy končí rovněž 30. června. Mateřské kluby mají právo je v ten den stáhnout zpátky, ale neudělají to a umožní svým fotbalistům hrát až do konce ročníku.

„Kluby jasně deklarovaly, že kdo má hráče na hostování, tak ho tam prostě nechá do konce soutěžního ročníku za stejných podmínek. Kluby jsou solidární, jasně zaznělo, že si nebudou hráče z hostování brát,“ zdůraznil Dušan Svoboda, předseda Ligového fotbalové asociace (LFA).

3.Počet lidí na stadionu

Počet osob, který může být přítomen na utkání, je omezený. Proto se ročník 2019/2020 bude dohrávat bez diváků. V současné chvíli je limit na hromadné akce sto lidí. Pokud se nic nezmění, musí se do toho počtu vejít souboj v Teplicích. „Na to jsme připravení,“ poznamenal ředitel ligy Tomáš Bárta.

Fotbalová liga se hrát bude

Servis iDNES.cz

Je však pravděpodobné, že do 23. května státní orgány limit změní. Fotbal potřebuje ke komfortnímu zajištění ligového utkání 150 osob na stadionu.

Počítá se s tím, že od 25. května vláda povolí akce do pěti set lidí. Rozhodnout by o tom měla v nejbližších dnech.

„Je to násobné navýšení současného počtu. Na fotbal s televizním štábem to bude stačit. Ale přesné číslo nechám sdělit jako prvního pana ministra Vojtěcha,“ poznamenal Rastislav Maďar, garant pracovní skupiny ministerstva zdravotnictví pro zmírňování opatření přijatých kvůli onemocnění covid-19.

Pokud by to bylo pět set, v červnu například tisíc, kluby si samy rozhodnou, koho si na stadion pustí. Od kvóty odečtou osoby, které se podílejí na zajištění utkání, a číslo, které jim zbude, zaplní podle vlastního uvážení.

Pak například budou moci pozvat na osm set fanoušků. Ti však samozřejmě nemohou být v jednom sektoru, ale bude nutné dodržovat vládní nařízení o shromažďování.

4.Pět střídání do konce kalendářního roku

„Na dva zápasy v týdnu nemáme připravené kádry,“ křičí většina klubových funkcionářů.

Fortuna liga i druhá liga nabere zběsilé tempo, hrát se bude až na dvě výjimky dvakrát týdně od 26. května až do poloviny července. Většinu týmů čeká jedenáct zápasů, ale například Liberec jich může odehrát až patnáct.

Kvůli velké zátěži pro hráče Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) pravidlo o počtu střídajících zvýšila ze tří na pět. Aby to mohli využít trenéři ve Fortuna lize, musí změnu schválit výkonný výbor fotbalové asociace (FAČR). To by měla být jen formalita. 

Mol Cup 2019/2020

Program a výsledky domácího poháru

Trenéři však nemohou využít pět střídání jednotlivě, ale pět hráčů musí vyměnit během tří střídání. Například na hřiště přijdou v jeden moment dva noví hráči, pak zase dva a nakonec jeden. Nebo to může být pět hráčů najednou.

Do zápasů tak může zasáhnout až šestnáct fotbalistů na každé straně.

„Může to být dobré, když budete potřebovat někde ulevit, rozložit síly. Ti, kteří tolik nenastupují, teď mají větší prostor se tam dostat. Ale zase nevím, zda bych pěti střídáními hru nerozboural,“ přemítal jablonecký kouč Petr Rada.

5.Testy na koronavirus

Každý hráč i člen realizačního týmu, který je v bezprostředním kontaktu s mužstvem, podstoupí dva testy před prvním zápasem. „Jako první půjdou Teplice a Liberec,“ podotkl Svoboda. Výsledky druhého testu musí být známy aspoň den před utkáním.

Třetí test podstoupí hráči po skončení základní části, čili po šesti kolech. „Pokaždé budeme trnout, jak to dopadne,“ poznamenal slávistický šéf Jaroslav Tvrdík.

6.Rozhodčí v jiném režimu

Delegovaní rozhodčí se podrobí testům, jestli nemají nemoc covid-19, před každým utkáním. „Jsou přece jen v jiném režimu, nejsou to profíci, mají svá civilní zaměstnání,“ upozornil Svoboda.

Starost o sudí spadá pod Fotbalovou asociaci České republiky (FAČR), nikoli pod LFA, která řídí první a druhou ligu.

Pro zápasy první ligy je k dispozici šestadvacet sudích.

7.Video na pěti zápasech

Vedle čtyř rozhodčí, kteří řídí utkání přímo na hřišti, budou na pět zápasů z každého kola dohlížet dva videoasistenti.

Ti sedí v přenosovém voze s operátory. Ani mimořádná situace v souvislosti s koronavirem jejich činnost neomezí. „Není důvod nic měnit,“ podotkl předseda LFA.

8.Karanténa v případě nákazy

Případ, který trápí všechny. „Na tuhle otázku jsem dostal odpověď poprvé v pondělí odpoledne. Víme, že jeden dva případy neznamenají automatickou karanténu pro celý tým,“ podotkl Svoboda.

Dušan Svoboda, předseda Ligové fotbalové asociace.

Dušan Svoboda, předseda Ligové fotbalové asociace.

Pokud se některý z hráčů nakazí, bude se postupovat podle vládních nařízení jako u kteréhokoli občana. Zůstane zachována hráčova anonymita, pozitivně testované případy se nebudou sdělovat médiím. Tak je to například v Německu, kde bundesliga začne už v sobotu 16. května.

„Je zapotřebí upřednostnit potvrzení onemocnění a jasnou dokumentaci předpokládané trasy přenosu nemoci (kdy a jak k přenosu došlo),“ píše se v manuálu LFA.

Kdo půjde do karantény, to rozhodne krajská hygienická stanice.

Pokud by musel do izolace celý tým, představuje to vážný problém pro dokončení sezony. Nebude dva týdny hrát ani trénovat. Když se pak vrátí na hřiště, proti soupeřům bude v nevýhodě.

„Máme opatření, aby k plošným opatřením ve fotbale nedocházelo. Situace v zemi se zlepšuje, ale nikdo neví, co bude za dva týdny,“ říká Svoboda.

9.Konec sezony

Podle návrhu termínové listiny bude mistr a přímý sestupující znám nejpozději 8. července, kdy se dohrají skupiny o titul a o záchranu.

Budou zbývat utkání o Evropu mezi vítězem prostřední skupiny a čtvrtým či pátým týmem celkového pořadí, a také baráž.

Fotogalerie

Její start byl posunutý z 11. července o tři dny na návrh druholigových klubů, aby měly aspoň týden na přípravu. Poslední zápas by se měl odehrát v neděli 19. července.

Pokud se však z různých důvodů, nemusí to být nutně karanténa, nestihnou utkání do této doby odehrát, je možnost hrát až do 2. srpna, kdy je podle nařízení Evropské fotbalové unie (UEFA) oficiální konec letošní sezony.

„Domluvili jsme se na pravidlech, pokud by se sezona musela protáhnout do druhé poloviny července. Pro nás je důležité, abychom měli čas na přípravu na pohárovou kvalifikaci,“ zdůraznil slávista Tvrdík.

Pokud by bylo nutné ročník protáhnout do druhé poloviny července, vedení LFA svolá všechny kluby, aby o tom rozhodly. „Nechtěl jsem, aby to bylo jen na Ligovém výboru,“ poznamenal Tvrdík.

10.Co když se nedohraje

Jak postupovat v případě, když se sezona neodehraje, je přesně popsáno v úpravě rozpisu soutěží.

Když se nedohraje první ani druhá liga, není mistr, nejsou sestupující ani postupující.

Může nastat i kuriózní případ: lídr tabulky si dvě kola před koncem zajistí s předstihem titul, bude mít sedmibodový náskok. Triumf oslaví hráči i fanoušci (mimo stadion).

Pak se stane, že za dva dny se epidemiologická situace v zemi zhorší, státní orgány přijmou taková opatření, že fotbal nepůjde hrát. Fotbalový šampion nebude vyhlášen. „Když se sezona nedohraje, nelze určit pořadí v tabulce. Tak to prostě je, nemůžeme měnit pravidla uprostřed sezony,“ podotýká ředitel ligy Bárta.

Termínová listina

Fortuna liga, základní část, nadstavba, baráž Mol Cup, semifinále a finále

sobota 23. května
dohrávka 23. kola: Teplice - Liberec

úterý 26. května a středa 27. května
25. kolo: Sparta - Plzeň, Jablonec - Zlín, Mladá Boleslav - Slavia, Slovácko - Olomouc, Příbram - Ostrava, Opava - Karviná, Č. Budějovice - Liberec, Bohemians 1905 - Teplice

sobota 30. května a neděle 31. května
26. kolo: Slavia - Jablonec, Karviná - Sparta, Plzeň - Mladá Boleslav, Liberec - Slovácko, Olomouc - Příbram, Zlín - Ostrava, Bohemians 1905 - Č. Budějovice, Teplice - Opava

úterý 2. června a středa 3. června
27. kolo: Ostrava - Plzeň, Příbram - Slavia, Opava - Bohemians 1905, Sparta - Teplice, Slovácko - Karviná, Jablonec - Liberec, Č. Budějovice - Olomouc,  Mladá Boleslav - Zlín

sobota 6. června a neděle 7. června
28. kolo: Bohemians 1905 -  Sparta, Opava - Slovácko, Slavia - Plzeň, Olomouc - Ostrava, Liberec - Mladá Boleslav, Zlín - Příbram, Teplice - Jablonec, Karviná - Č. Budějovice

úterý 9. června a středa 10. června
29. kolo: Sparta - Opava, Slovácko - Bohemians 1905, Č. Budějovice - Teplice, Jablonec - Karviná, Příbram - Liberec, Mladá Boleslav - Olomouc, Ostrava - Slavia, Plzeň - Zlín

sobota 13. června a neděle 14. června
30. kolo:  Slovácko - Sparta, Slavia - Zlín, Olomouc - Plzeň, Liberec - Ostrava, Karviná - Mladá Boleslav, Teplice Příbram, Bohemians 1905 - Jablonec, Opava - Č. Budějovice

středa 17. června
semifinále poháru: Sparta - Plzeň, Olomouc - Liberec

sobota 20. června a neděle 21. června
1. kolo nadstavby: skupina o 1. až 6. místo, skupina o 11. až 16. místo, semifinále skupiny o Evropu (desátý proti sedmému, devátý proti osmému)

úterý 23. června a středa 24. června
2. kolo nadstavby: skupina o 1. až 6. místo, skupina o 11. až 16. místo,

sobota 27. června a neděle 28. června
3. kolo nadstavby: skupina o 1. až 6. místo, skupina o 11. až 16. místo,  odvety semifinále skupiny o Evropu (sedmý proti desátému, osmý proti devátému)

středa 1. července
finále poháru

sobota 4. července a neděle 5. července
4. kolo nadstavby: skupina o 1. až 6. místo, skupina o 11. až 16. místo, finále skupiny o Evropu

úterý 7. července a středa 8. července
5. kolo nadstavby: skupina o 1. až 6. místo, skupina o 11. až 16. místo, odveta finále skupiny o Evropu

sobota 11. červenc
utkání o Evropu (vítěz skupiny Evropu - 4. nebo 5. tým skupiny o titul)

úterý 14. července a středa 15. července 
baráž o záchranu: 3. tým druhé ligy - 14. tým první ligy, 15. tým první ligy - 2. tým druhé ligy)

neděle 19. července
odvety baráže: 14. tým první ligy - 3. tým druhé ligy , 2. tým druhé ligy - 15. tým první ligy)

Statistiky

Slavia

Nejvíc vyhraných zápasů venku

Zlín

Nejvíc inkasovaných gólů

Olomouc

Nejvíc gólů na počet střel

Mužstvo Z V R P S B
1.FC Viktoria Plzeň 11 10 0 1 18:8 30
2.AC Sparta Praha 11 8 2 1 29:11 26
3.SK Slavia Praha 10 8 1 1 27:9 25
4.1. FC Slovácko 11 8 1 2 21:12 25
5.FC Baník Ostrava 11 7 1 3 22:13 22
6.SK Sigma Olomouc 10 4 4 2 22:15 16
7.FC Hradec Králové 11 4 4 3 13:16 16
8.FK Mladá Boleslav 11 4 2 5 20:18 14
9.SK Dynamo Č. Budějovice 11 4 2 5 15:15 14
10.Bohemians Praha 1905 11 3 3 5 17:25 12
  • Nejčtenější

Slova o rasismu mě urážejí. Advokát z Prahy chce omluvu Kamarova právníka

Premium Dlouho bobtnající kauzu pozoroval jen zdálky, jako obyčejný fotbalový fanoušek. Když se ovšem před dvěma týdny začetl...

Ostuda, hrůza, čin primitivů. Slovensko řeší skandál ve fotbalové lize

Ostuda, hrůza. Čin primitivů. Slovensko řeší skandál, který provázel historicky největší zápas tamní fotbalové ligy....

Gerrard z Rangers zase řešil rasismus. Z nepotrestání Sparty je zklamaný

Steven Gerrard, trenér fotbalistů Rangers, netajil lehké překvapení a zklamání z verdiktu UEFA netrestat pražskou...

Proč se aféra Kúdela vymkla kontrole? Rasismus vnímáme jinak než na Západě

Premium Nepotvrzená slovní urážka si vysloužila tvrdší trest než prokázané fyzické napadení. Fotbalové kauzy odhalily, jak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

M. Haifa - Slavia 1:0, zoufalá koncovka. A postupové plány se komplikují

Slávističtí fotbalisté si zkomplikovali boj o postup do jarní fáze evropské Konferenční ligy, protože ve třetím zápase...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Euforii střídají v Pardubicích pocity úzkosti. Musíme se rvát, ví kouč

Vedle bodové tísně začínají fotbalové Pardubice řešit také tíseň hráčskou. Už před nedělním zápasem se Spartou, který...

Karvinskou kabinou se prohání covid. O derby s Baníkem rozhodne hygiena

Testy, jimiž v úterý prošli fotbalisté MFK Karviná, odhalili nákazu nejen v realizačním týmu, ale také mezi samotnými...

Z porážky musíme vyjít lepší a silnější, přeje si ostravský kouč Smetana

Po dvanácti zápasech fotbalisté Baníku Ostrava na domácím hřišti nezískali ani bod. Jejich sérii ukončilo Slovácko...

Hradecký kapitán Vlkanova v lize už i střílí. A těší ho odstup ode dna

Jeho úprk s míčem u nohy kolem všech soupeřů včetně brankáře v závěru nedělního zápasu ve Zlíně jako by vystihl to, co...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...