Adam Hložek (vlevo) slaví vyrovnávací branku Sparty proti Plzni s Dávidem...

Adam Hložek (vlevo) slaví vyrovnávací branku Sparty proti Plzni s Dávidem Hanckem. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Sparta - Plzeň 2:2, hosté vedli o dvě branky, v nastavení srovnal Hložek

• 470
Plzeňští fotbalisté vedli 2:0, měli obří šance na další góly, ale nakonec ze šlágru 21. kola Fortuna ligy na Spartě mají jen bod. Domácí byli sedmdesát minut bezradní, snížení je nakoplo a v nastavení srovnal Hložek. Z remízy třetího s prvním nejvíc těží Slavia, která se po výhře na Slovácku vrátila před Plzeň o skóre do čela tabulky a před Spartou má čtyřbodový náskok.

Sparťané byli blízko porážky, která by je zřejmě reálně vyřadila ze hry o titul. V zoufalém náporu za stavu 1:2 čelila šancím soupeře, ale přežila a v nastavení z rohu vyrovnala.

Do pokutového území se vydal i brankář Holec, který se sehnul při centru Karabce a za ním hlavičkoval Hložek ke vzdálenější tyči. Pro Plzeň kruté, zápas měla dlouho pod kontrolou.

„Kluci podali vynikající výkon, ale z výsledku jsme zklamaní. Na Spartě jsme dali dvě branky, trefili tyč, měli další čtyři vyložené šance,“ litoval plzeňský trenér Michal Bílek. „Za výkon kluci zaslouží pochvalu, nenechali Spartu hrát.“

Sparťané čtyři dny po triumfu v derby v pohárovém čtvrtfinále odehráli nejhorší poločas v sezoně na domácím hřišti. Jedna střela mimo, nula střel na bránu, nula rohů, nula nebezpečných akcí, nula šancí. Nula. A dalších pětadvacet minut po přestávce to pokračovalo.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Hráli pomalí, byli nepřesní, nedůrazní, byli úplně mimo. Nebyli si schopní přihrát na tři metry. Měli mezery v defenzívě, vepředu nic nevymysleli. A když se po dvaceti minutách dostali do nepříznivého stavu, ještě se jim přitížilo.

Hosté vyčkávali, nepouštěli se do žádných velkých akcí a dobře přečetli, co by na soupeře mělo platit. Obranná řada se postavila hodně nízko, takže sparťanská křídla Pešek s Haraslínem se nemohla rozběhnout.

Většina přihrávek domácích hráčů chodila do nohy, na stojícího hráče. A každá kolmice mezi plzeňské beky byla příliš dlouhá.

Sparťané sice zahrozili po pěti minutách akcí Hložka, který před bránícím hráčem posunul na Peška, ale ten trefil jen boční síť. To bylo z jejich strany na dlouho všechno. Nevěděli si rady s defenzívou soupeře, která je nejlepší v lize. Nemohli se tam dostat, volili špatná řešení

Hosté sbírali všechny odražené míče, drželi střed pole a využívali laxního bránění soupeře k nebezpečným výpadům. Sice z brejků bránu neohrozili, ale vybojovali dva rohy. A po tom druhém skórovali.

Centr Kalvacha směřoval do malého vápna, sparťanský gólman Holec udělal dva kroky ven z brány, ale zastavil se. Chorý nemusel ani vyskočit, v souboji přetlačil Čelůstku a hlavou poslal míč za Holce.

Z další standardky ve 28. minutě stoper Kaša trefil hlavou tyč.

Ani úvod druhé půle nenaznačil, že by se mělo něco změnit. Sparťanský útok skončil krajně nepřesným centrem Hancka, plzeňský nebezpečným náběhem Kopice na centr Sýkory.

Sudí Ondřej Berka uděluje žlutou kartu Janu Sýkorovi (Plzeň) v utkání se Spartou.

Zmar Sparty dokazovala situace z 52. minuty. Pešek zahrával přímý kop na polovině soupeře, centr odvrátil první hostující hráč. Pešek z poloviny hřiště hrál malou domů, která byla tak nepřesná, že z toho měli hosté roh. A z něj udeřili podruhé. Chorý hlavičkoval a Hejda těsně před brankovou čárou tečoval mimo dosah Holce.

Běžela 52. minuta a zdálo se, že je hotovo. Sparta neměla nic, čím by se mohla chytit. Když vzápětí zahrávala roh, po dvou přihrávkách poslal Wiesner míč z hloubi pole do autu. V tu chvíli došla trpělivost i hrstce fanoušků. Zlobili se, pískali, nadávali.

Vzápětí za sparťanskou obranu propadl dlouhý pas, Wiesner nestíhal Mosqueru, který ve vyložené šanci napálil jen Holce.

Domácí hráli v panice, zbrkle. Prováděli věci, za které by se styděli i amatéři v krajském přeboru. A přece jen se nadechli. Dvacet minut před koncem střídající Dočkal dlouhým pasem našel na křídle Wiesnera. Následoval první povedený centr v zápase, náběh Pavelky, první střela na bránu a gól.

Teprve poté se domácí dostali do chvilkového tlaku.

Jenže šance spíš měla Plzeň. Střídající Šulc byl během minuty třikrát sám před Holcem, ale pokaždé selhal. A nechal domácí žít.

„Byla to obrovská chyba. Kdyby dal na tři jedna, bylo rozhodnuto,“ řekl Bílek.

A hosté za to v nastavení pykali, když srovnal Hložek.

1. AC Sparta PrahaSparta 30 24 4 2 70:26 76
2. SK Slavia PrahaSlavia 30 22 6 2 62:23 72
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 30 19 5 6 67:33 62
4. FC Baník OstravaOstrava 30 13 6 11 48:39 45
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 30 12 8 10 50:46 44
6. 1. FC SlováckoSlovácko 30 11 8 11 39:40 41
7. FC Slovan LiberecLiberec 30 10 10 10 46:46 40
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 30 10 7 13 40:45 37