Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. ledna 2023 Zdislava

Advokát radí, na co si dát pozor, když měníte práci

Možná jste se rozhodli změnit práci. Nebo jste zrovna dostali výpověď. V obou případech je důležité si pohlídat, jak pracovní poměr ukončit a jak co nejlépe začít v novém zaměstnání. Rady jsme připravili ve spolupráci s advokátkou Markétou Nešetřilovou z advokátní kanceláře bpv Braun partners.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jako zaměstnanec to máte jednoduché. Pokud se rozhodnete z práce odejít, můžete pracovní poměr vypovědět bez udání důvodu. Výpovědní doba ze zákona činí dva měsíce a začíná běžet prvním dnem následujícího měsíce po doručení výpovědi, s výjimkou, kdy například pracovní smlouva stanovila delší výpovědní dobu. Váš pracovní poměr po uplynutí výpovědní doby skončí, samozřejmě v takovém případě nemáte nárok na odstupné.

Výpověď ze strany zaměstnavatele

Řada zaměstnanců si stále myslí, že zaměstnavatel, zejména soukromý podnikatel, je může propustit, kdy chce. Ale tak to není, každý zaměstnavatel musí dodržovat zákoník práce a pracovní poměr může vypovědět pouze ze zákonem stanovených důvodů. Tyto důvody lze rozdělit na následující kategorie:

  1. Organizační důvody (ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část, přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část, nadbytečnost zaměstnance).
  2. Zdravotní důvody (zaměstnanec nesmí konat práci kvůli pracovnímu úrazu, nemoci z povolání nebo ohrožení nemocí z povolání anebo pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu dlouhodobě zdravotní způsobilost).
  3. Zaměstnanec nesplňuje předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo nesplňuje bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný výkon této práce.
  4. Porušování povinností vyplývajících z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci nebo porušení jiných povinností zvlášť hrubým způsobem.

Odstupné vám náleží pouze v případě, že jste dostali výpověď z organizačních důvodů, nebo ze zdravotních důvodů spočívajících v pracovním úrazu nebo nemoci z povolání. V případě pracovního úrazu a nemoci z povolání máte nárok na odstupné ve výši 12násobku průměrného měsíčního výdělku, v případě výpovědi z organizačních důvodů je výše odstupného odvislá od délky trvání pracovního poměru. Při pracovním poměru do jednoho roku je to jednonásobek průměrného výdělku, u pracovního poměru do dvou let dvojnásobek průměrného výdělku, u pracovního poměru trvajícího více než dva roky je pak odstupné ve výši trojnásobku průměrného měsíčního výdělku.

I dohodou můžete odejít s odstupným

Stáhněte si vzor formuláře:

Pracovní poměr je možné ukončit také dohodou o skončení pracovního poměru, pracovní poměr po vzájemné domluvě skončí ve stanovený den, nejdříve k okamžiku podpisu dohody. V dohodě může být sjednáno jak zákonné odstupné, tak i jiná odměna, nejčastěji v podobě náhrady mzdy za neuskutečněnou dvouměsíční výpovědní dobu.

„Než dohodu podepíšete, důkladně si ji prostudujte, ve velkém procentu případů je totiž zaměstnancům podstrčena dohoda bez jakéhokoli odstupného či odměny nebo jen s minimálním odstupným či odměnou, přestože by vám ze zákona odstupné náleželo,“ upozorňuje advokátka Markéta Nešetřilová.

Vyžádejte si zápočtový list

Vždy si vyžádejte Potvrzení o zaměstnání, známější jako tzv. zápočtový list. Ten vám zaměstnavatel vydat musí a je to dokument, který budete potřebovat nejen při dalším zaměstnání, ale i pro důchod.

Pokud nemáte novou práci a budete se registrovat na úřadu práce, požádejte rovnou o vydání rozšířeného potvrzení o zaměstnání, kdy na samostatném formuláři zaměstnavatel uvede skutečnosti rozhodné pro posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti a její výši, zejména výši průměrného výdělku, důvod skončení pracovního poměru a výši vyplaceného odstupného. Toto potvrzení pak předložíte úřadu práce.

Na vaši žádost je vám zaměstnavatel povinen vydat pracovní posudek, který hodnotí vaši práci, kvalifikaci, schopnosti a další skutečnosti, které mají vztah k výkonu práce.

Trvejte na inventuře a vraťte firemní tričko

Okamžikem skončení pracovního poměru jste povinni vrátit svěřené věci, jako je pracovní oděv, ochranné brýle, obuv, notebook nebo mobilní telefon, tedy všechny věci, které vám byly protokolárně předány. Firemní tričko vám možná zůstane na památku, ale pokud bylo také protokolárně předáno, měli byste ho zaměstnavateli vrátit.

V případě, že jste vedli pokladnu nebo sklad zásob a se zaměstnavatelem jste podepsali dohodu o hmotné odpovědnosti (přesný název Dohoda o odpovědnosti k ochraně hodnot svěřených zaměstnanci k vyúčtování), dnem skončení pracovního poměru tato dohoda zaniká a zaměstnavatel je povinen provést inventarizaci, aby zkontroloval, zda nedošlo ke schodku.

Jestliže jste podepisovali společnou dohodu o odpovědnosti, kdy je odpovědnost za schodek společná pro všechny dotčené zaměstnance, není v případě skončení pracovního poměru jednoho ze zaměstnanců zaměstnavatel povinen inventarizaci provést. „Je ale je ve vašem vlastním zájmu o provedení inventury požádat. Pokud by se totiž u příští inventury ukázal schodek, byli byste za něj s ostatními zaměstnanci stále odpovědní,“ varuje advokátka.

Sjednání mzdy přímo ve smlouvě je výhodnější

Pokud máte to štěstí, že rovnou nastupujete k novému zaměstnavateli, dobře si pročtěte pracovní smlouvu. Musí být uzavřena písemně a Zákoník práce vyjmenovává, co vše musí smlouva obsahovat. A na co si dát pozor?

Místo výkonu práce by nemělo být příliš široké. Pokud například nastupujete do supermarketu v Kutné Hoře a ve smlouvě budete mít jako místo výkonu práce uvedeno Středočeský kraj nebo dokonce Česká republika, mohlo by například dojít k tomu, že vás zaměstnavatel pošle na týden pracovat do Ostravy nebo do Brna a nebude k tomu potřebovat váš souhlas.

Mzda může být buď sjednána v pracovní smlouvě, nebo stanovena mzdovým výměrem či vnitřním předpisem. Je určitě výhodnější mít mzdu sjednánu přímo ve smlouvě, v takovém případě je změna mzdy i směrem dolů podmíněna vaším souhlasem. V případě mzdového výměru může zaměstnavatel jednostranně mzdu měnit, a může ji tedy kdykoli snížit.

Povinnou náležitostí pracovní smlouvy je vymezení druhu práce. „Čím přesněji bude náplň práce určena, tím lépe pro vás. Budete moci snadněji odmítnout konat takovou práci, která do vašich pracovních povinností nepatří a budete mít pro to i reálný podklad,“ doporučuje Nešetřilová.

Zaměstnavatelé často po zaměstnancích požadují nadbytečné souhlasy se zpracováním osobních údajů. Ke zpracování osobních údajů za účelem vzniku a realizace pracovněprávního vztahu váš souhlas není potřeba, na to má zaměstnavatel právo ze zákona. Ale pokud by po vás požadoval souhlas se zpracováním jakýchkoli dalších údajů, například obecný souhlas ke zveřejňování fotografií či videí na webových stránkách nebo sociálních sítích, nemusíte jej poskytnout.

Dobrý dojem je důležitý ve staré i nové práci

Rozlučte se se starou prací tak, abyste zanechali pozitivní dojem. „Není dobré za sebou takzvaně pálit mosty. Lepším řešením je připravit pro kolegy například malou rozlučku u kávy nebo po práci u sklenky vína či piva. A hlavně dotáhnout do konce rozpracované projekty, aby po vás nezůstala kolegům na krku hromada práce,“ radí Tomáš Surka, managing partner personálně-poradenské společnosti Devire.

Svému nástupci vše připravte, abyste mu začátek v nové práci usnadnili. Věnujte mu čas a předejte potřebné informace, totéž přece očekáváte ve svém nadcházejícím působišti. Až do konce posledního pracovního dne byste měli pracovat na sto procent. Dobré je informovat o svých kontaktních údajích, pokud by bylo nutné něco pracovního zpětně zařídit.

A jak by podle odborníků měly vypadat vaše první kroky v nové práci? „Ze začátku je lepší více poslouchat a méně mluvit. Chybou bývá, když se někdo na novém pracovišti hned během prvního týdne tváří, že všechno ví, noví zaměstnanci by měli nejdříve poznávat firmu,“ míní Surka.

Podle něj není ani vhodné příliš rychle přicházet s různými radami na zlepšení. Nevyplatí se vytýkat chyby kolegům, kteří už ve firmě pracují delší dobu. „Dobře nezapůsobíte pomlouváním předchozího zaměstnavatele. Pro nové nadřízené to může znamenat, že stejným způsobem budete v budoucnu mluvit o nich,“ uvádí Tomáš Surka.

Autor: pro iDNES.cz

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

V cenách bytů jsme předběhli i Německo, nájmy zdraží, říká analytik

Přehřátý trh s nemovitostmi si o pokles cen říkal už dlouho. Předpověď, že k tomu dojde během pandemie covidu, se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Roční úspora 6 300 Kč a slušná renta. Češi by měli ve spoření na penzi přidat

Odborníci doporučují, abychom si na stáří během produktivního života našetřili alespoň dva miliony korun. Počty...

Všechny zprávy zdarma a fikce doručení. Časté mýty kolem datových schránek

V průběhu prvního čtvrtletí zřídí stát všem živnostníkům a nepodnikajícím právnickým osobám elektronickou datovou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo musí do konce ledna podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí

Blíží se konec ledna a s ním i uzávěrka pro daňové přiznání k dani z nemovitostí. Vyplněný formulář se podává pouze...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Jsi uspávač hadů, používej mozek. Kritika příjemná není, jak na ni reagovat?

Říká se, že se více učíme z kritiky než z pochvaly. Jenže kritiku, a to i když je podaná konstruktivně, často vnímáme...

Do firmy přišel krizový manažer. Co od něj čekat a není to jen vyhazovač?

Podle prognóz odborníků i zkušeností headhunterů bude letos nejpoptávanější profesí krizový manažer. Co je jeho úkolem...

Jeho bylinkové tinktury u lidí bodují. Léčivé účinky zkouší i na sobě

Bylinkářství je jedním z oborů, který v době pandemie covidu netratil. Spíše naopak. Lidé se vraceli ke kořenům a...

Bude se propouštět, ale i nabírat. Kdo je nejohroženější a kdo má šanci?

Kotrmelce se začátkem nového roku dají očekávat zejména ve středním a vyšším managementu. Do firem budou vstupovat...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Zemřel hudebník Petr Hošek, hlas a tvář punkové kapely Plexis

Ve věku nedožitých 56 let zemřel po krátké nemoci Petr Hošek, zakladatel a hlavní tvář legendární pražské punkové...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...