Pondělí 13. července 2020, svátek má Markéta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 13. července 2020 Markéta

Advokát radí, na co si dát pozor, když měníte práci

aktualizováno 
Možná jste se rozhodli změnit práci. Nebo jste zrovna dostali výpověď. V obou případech je důležité si pohlídat, jak pracovní poměr ukončit a jak co nejlépe začít v novém zaměstnání. Rady jsme připravili ve spolupráci s advokátkou Markétou Nešetřilovou z advokátní kanceláře bpv Braun partners.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jako zaměstnanec to máte jednoduché. Pokud se rozhodnete z práce odejít, můžete pracovní poměr vypovědět bez udání důvodu. Výpovědní doba ze zákona činí dva měsíce a začíná běžet prvním dnem následujícího měsíce po doručení výpovědi, s výjimkou, kdy například pracovní smlouva stanovila delší výpovědní dobu. Váš pracovní poměr po uplynutí výpovědní doby skončí, samozřejmě v takovém případě nemáte nárok na odstupné.

Výpověď ze strany zaměstnavatele

Řada zaměstnanců si stále myslí, že zaměstnavatel, zejména soukromý podnikatel, je může propustit, kdy chce. Ale tak to není, každý zaměstnavatel musí dodržovat zákoník práce a pracovní poměr může vypovědět pouze ze zákonem stanovených důvodů. Tyto důvody lze rozdělit na následující kategorie:

  1. Organizační důvody (ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část, přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část, nadbytečnost zaměstnance).
  2. Zdravotní důvody (zaměstnanec nesmí konat práci kvůli pracovnímu úrazu, nemoci z povolání nebo ohrožení nemocí z povolání anebo pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu dlouhodobě zdravotní způsobilost).
  3. Zaměstnanec nesplňuje předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo nesplňuje bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný výkon této práce.
  4. Porušování povinností vyplývajících z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci nebo porušení jiných povinností zvlášť hrubým způsobem.

Odstupné vám náleží pouze v případě, že jste dostali výpověď z organizačních důvodů, nebo ze zdravotních důvodů spočívajících v pracovním úrazu nebo nemoci z povolání. V případě pracovního úrazu a nemoci z povolání máte nárok na odstupné ve výši 12násobku průměrného měsíčního výdělku, v případě výpovědi z organizačních důvodů je výše odstupného odvislá od délky trvání pracovního poměru. Při pracovním poměru do jednoho roku je to jednonásobek průměrného výdělku, u pracovního poměru do dvou let dvojnásobek průměrného výdělku, u pracovního poměru trvajícího více než dva roky je pak odstupné ve výši trojnásobku průměrného měsíčního výdělku.

I dohodou můžete odejít s odstupným

Stáhněte si vzor formuláře:

Pracovní poměr je možné ukončit také dohodou o skončení pracovního poměru, pracovní poměr po vzájemné domluvě skončí ve stanovený den, nejdříve k okamžiku podpisu dohody. V dohodě může být sjednáno jak zákonné odstupné, tak i jiná odměna, nejčastěji v podobě náhrady mzdy za neuskutečněnou dvouměsíční výpovědní dobu.

„Než dohodu podepíšete, důkladně si ji prostudujte, ve velkém procentu případů je totiž zaměstnancům podstrčena dohoda bez jakéhokoli odstupného či odměny nebo jen s minimálním odstupným či odměnou, přestože by vám ze zákona odstupné náleželo,“ upozorňuje advokátka Markéta Nešetřilová.

Vyžádejte si zápočtový list

Vždy si vyžádejte Potvrzení o zaměstnání, známější jako tzv. zápočtový list. Ten vám zaměstnavatel vydat musí a je to dokument, který budete potřebovat nejen při dalším zaměstnání, ale i pro důchod.

Pokud nemáte novou práci a budete se registrovat na úřadu práce, požádejte rovnou o vydání rozšířeného potvrzení o zaměstnání, kdy na samostatném formuláři zaměstnavatel uvede skutečnosti rozhodné pro posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti a její výši, zejména výši průměrného výdělku, důvod skončení pracovního poměru a výši vyplaceného odstupného. Toto potvrzení pak předložíte úřadu práce.

Na vaši žádost je vám zaměstnavatel povinen vydat pracovní posudek, který hodnotí vaši práci, kvalifikaci, schopnosti a další skutečnosti, které mají vztah k výkonu práce.

Trvejte na inventuře a vraťte firemní tričko

Okamžikem skončení pracovního poměru jste povinni vrátit svěřené věci, jako je pracovní oděv, ochranné brýle, obuv, notebook nebo mobilní telefon, tedy všechny věci, které vám byly protokolárně předány. Firemní tričko vám možná zůstane na památku, ale pokud bylo také protokolárně předáno, měli byste ho zaměstnavateli vrátit.

V případě, že jste vedli pokladnu nebo sklad zásob a se zaměstnavatelem jste podepsali dohodu o hmotné odpovědnosti (přesný název Dohoda o odpovědnosti k ochraně hodnot svěřených zaměstnanci k vyúčtování), dnem skončení pracovního poměru tato dohoda zaniká a zaměstnavatel je povinen provést inventarizaci, aby zkontroloval, zda nedošlo ke schodku.

Jestliže jste podepisovali společnou dohodu o odpovědnosti, kdy je odpovědnost za schodek společná pro všechny dotčené zaměstnance, není v případě skončení pracovního poměru jednoho ze zaměstnanců zaměstnavatel povinen inventarizaci provést. „Je ale je ve vašem vlastním zájmu o provedení inventury požádat. Pokud by se totiž u příští inventury ukázal schodek, byli byste za něj s ostatními zaměstnanci stále odpovědní,“ varuje advokátka.

Sjednání mzdy přímo ve smlouvě je výhodnější

Pokud máte to štěstí, že rovnou nastupujete k novému zaměstnavateli, dobře si pročtěte pracovní smlouvu. Musí být uzavřena písemně a Zákoník práce vyjmenovává, co vše musí smlouva obsahovat. A na co si dát pozor?

Místo výkonu práce by nemělo být příliš široké. Pokud například nastupujete do supermarketu v Kutné Hoře a ve smlouvě budete mít jako místo výkonu práce uvedeno Středočeský kraj nebo dokonce Česká republika, mohlo by například dojít k tomu, že vás zaměstnavatel pošle na týden pracovat do Ostravy nebo do Brna a nebude k tomu potřebovat váš souhlas.

Mzda může být buď sjednána v pracovní smlouvě, nebo stanovena mzdovým výměrem či vnitřním předpisem. Je určitě výhodnější mít mzdu sjednánu přímo ve smlouvě, v takovém případě je změna mzdy i směrem dolů podmíněna vaším souhlasem. V případě mzdového výměru může zaměstnavatel jednostranně mzdu měnit, a může ji tedy kdykoli snížit.

Povinnou náležitostí pracovní smlouvy je vymezení druhu práce. „Čím přesněji bude náplň práce určena, tím lépe pro vás. Budete moci snadněji odmítnout konat takovou práci, která do vašich pracovních povinností nepatří a budete mít pro to i reálný podklad,“ doporučuje Nešetřilová.

Zaměstnavatelé často po zaměstnancích požadují nadbytečné souhlasy se zpracováním osobních údajů. Ke zpracování osobních údajů za účelem vzniku a realizace pracovněprávního vztahu váš souhlas není potřeba, na to má zaměstnavatel právo ze zákona. Ale pokud by po vás požadoval souhlas se zpracováním jakýchkoli dalších údajů, například obecný souhlas ke zveřejňování fotografií či videí na webových stránkách nebo sociálních sítích, nemusíte jej poskytnout.

Dobrý dojem je důležitý ve staré i nové práci

Rozlučte se se starou prací tak, abyste zanechali pozitivní dojem. „Není dobré za sebou takzvaně pálit mosty. Lepším řešením je připravit pro kolegy například malou rozlučku u kávy nebo po práci u sklenky vína či piva. A hlavně dotáhnout do konce rozpracované projekty, aby po vás nezůstala kolegům na krku hromada práce,“ radí Tomáš Surka, managing partner personálně-poradenské společnosti Devire.

Svému nástupci vše připravte, abyste mu začátek v nové práci usnadnili. Věnujte mu čas a předejte potřebné informace, totéž přece očekáváte ve svém nadcházejícím působišti. Až do konce posledního pracovního dne byste měli pracovat na sto procent. Dobré je informovat o svých kontaktních údajích, pokud by bylo nutné něco pracovního zpětně zařídit.

A jak by podle odborníků měly vypadat vaše první kroky v nové práci? „Ze začátku je lepší více poslouchat a méně mluvit. Chybou bývá, když se někdo na novém pracovišti hned během prvního týdne tváří, že všechno ví, noví zaměstnanci by měli nejdříve poznávat firmu,“ míní Surka.

Podle něj není ani vhodné příliš rychle přicházet s různými radami na zlepšení. Nevyplatí se vytýkat chyby kolegům, kteří už ve firmě pracují delší dobu. „Dobře nezapůsobíte pomlouváním předchozího zaměstnavatele. Pro nové nadřízené to může znamenat, že stejným způsobem budete v budoucnu mluvit o nich,“ uvádí Tomáš Surka.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Podnikají teprve pár měsíců, jejich recepty i výroba už přinášejí úspěch

Tomáš Starý a Tomáš Novák jsou švagři. Společně podnikají pod značkou Seneb. Vyrábějí rostlinné pomazánky podle svých...

PŘEHLEDNĚ: Konec daně z nabytí nemovitosti. Kolik dnes ušetříte?

Koupili jste si byt za tři miliony a byli naštvaní, že budete muset vyndat z kapsy ještě sto dvacet tisíc na daň z...

Pronajmout byt v Praze nyní trvá i dva měsíce, v Kroměříži jen týden

Premium Nouzový stav vyhlášený v polovině března ochromil českou ekonomiku. Jeho dopady se očekávaly i na realitním trhu, kdy...

PORADNA: Kdy vznikne a kdy naopak zaniká daňové zvýhodnění na děti

Finanční podpora rodin s dětmi je v Česku díky daňovému zvýhodnění na děti vysoká. Daňové zvýhodnění na děti snižuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Který stůl je dnes můj? Co je sdílené pracovní místo neboli hot desking

Firmy šetří. Někde ruší benefity, jinde berou procenta z platů nebo i pracovní stoly. Na koho židle u stolu nezbyde,...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Poslední benefit: outplacement. Jak vám pomůže?

Firmy, které nezvládly náročné období pandemických opatření, začínají propouštět. Jen za květen přišlo o práci 12 104...

Restart ekonomiky bude rychlý, míní ekonom Petr Borkovec

Jako Česko jsme z krize, kterou přinesla pandemie, vyšli dobře. Bylo skvělé, že jsme si dokázali sami pomoci, myslí si...

Podnikají teprve pár měsíců, jejich recepty i výroba už přinášejí úspěch

Tomáš Starý a Tomáš Novák jsou švagři. Společně podnikají pod značkou Seneb. Vyrábějí rostlinné pomazánky podle svých...

Začínali s jedním starým traktorem, dnes mají obrat deset milionů

Nikoho by ani nenapadlo, že se pouze čtyři členové rodiny starají o dvě stě býčků a krav a obdělávají 250 hektarů půdy....

BILLA, spol. s r. o.
SKLADNÍK / KOMPLETÁŘ suchého zboží

BILLA, spol. s r. o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 37 000 - 37 000 Kč

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Maďarka tvrdí, že nemůže pracovat, protože je příliš sexy

Plastiky dvaadvacetiletou Barbie Barbaru Lunu Siposovou z Maďarska stály v přepočtu přes tři miliony korun. Nyní nemůže...

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

Premium Poslední velká novela zákoníku práce za uplynulých devět let začne z podstatné části platit od začátku příštího roku, v...

Úspěšný šéf Škody po pěti letech náhle končí, prohrál boj o moc

Mladoboleslavská Škoda Auto oznámila, že Bernhard Maier po téměř pěti letech v čele společnosti opustí k 31. červenci...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...