Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Které dovednosti vám v budoucnu zajistí práci?

  • 59
Stále častěji se mluví o tom, že roboti seberou lidem práci. Obsáhlý mezinárodní průzkum společnosti ManpowerGroup to však vyvrací. Drtivá většina firem chce počet pracovních míst zachovat nebo dokonce i navýšit. Práce tedy bude, otázkou je pro koho.

Průzkum ManpowerGroup se uskutečnil ve 42 zemích na vzorku 20 tisíc zaměstnavatelů. A z nich 86 % uvedlo, že v následujících dvou až třech letech se počet jejich zaměstnanců nezmění, možná se dokonce v důsledku automatizace zvýší. V České republice takto odpovědělo dokonce 93 % firem.

Takže místa budou. Ale digitalizace změní jejich strukturu. Některé pozice zaniknou, jiné je nahradí. Tím se změní i požadavky zaměstnavatelů na zkušenosti a dovednosti lidí. Už nebude až tak záležet na dosaženém vzdělání. Klíčovými dovednostmi budou:

  • komunikace 
  • schopnost spolupráce
  • schopnost řešit problémy
  • být organizačně zdatný
  • empatie
  • schopnost a vůle se dál učit, vzdělávat

Nejlepším vybavením na trhu práce bude, a vlastně už je, kombinace měkkých dovedností, technického a digitálního know-how. „Měkké dovednosti, jako je komunikace, spolupráce a kreativita, i jedinečné lidské rysy, jako je empatie, vytváření vztahů, kognitivní schopnosti, zvídavost a touha učit se, ty budou mít na trhu práce zelenou, a to napříč obory. Jenže najít šikovného jedince s tím správným mixem dovedností je složité,“ uvádí průzkum ManpowerGroup.

Lidé s žádanými dovednostmi mají na trhu práce stále vyšší cenu. Naopak ti, jejichž dovednosti ničím nevybočují, mohou těžko počítat s růstem životní úrovně a nevidí před sebou žádnou jistotu. „To se následně odráží v politice, protekcionismu a populismu. Řešením je rozvoj vzdělávání a změna koncepce školství,“ říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.

Průzkum společnosti ManpowerGroup

Kdo chce pracovat, může u nás

V nastupující revoluci zvané 4.0 staré dovednosti zastarávají se stejnou rychlostí, s níž se nové dovednosti rozvíjejí. Automatizace proměňuje způsob práce a musí se nalézt řešení pro ty, kteří působí v upadajících odvětvích.

Na trhu budou mít výhodu firmy, které se nebojí zaměstnance aktivně hledat, vybírat a rekvalifikovat. Inspirací tak může být například firma Miconex z Liberecka, která se zabývá zakázkovou výrobou polovodičů. Ta nabízí nezaměstnaným rekvalifikaci na obráběče a svářeče plastů, následně stabilní místo a mzdu podobnou té průměrné.

„Vybudovali jsme školicí centrum, do kterého posíláme kandidáty, kteří projdou naším výběrovým řízením. V individuálních pohovorech zjišťujeme ochotu pracovat a alespoň minimální prostorovou představivost, kterou pro práci naši zaměstnanci potřebují. Na dosaženém vzdělání a minulé praxi nám nezáleží,“ říká Zuzana Novotná z firmy Miconex.

Klíčové dovednosti v digitálním věku

Po dvou až třech měsících ve školicím centru se zaměstnanec posouvá do výroby. Několik měsíců na něj ještě dohlíží služebně starší kolega, tedy takzvaný mentor. „Zaměstnanci, které potřebujeme, na trhu práce neexistují. Proto jsme zvolili tuto formu vlastního vzdělávání a docela dobře nám funguje. I když poslední dobou je úmrtnost uchazečů celkem vysoká. Nejsou ochotni pracovat osm hodin denně, dodržovat pracovní dobu nebo se jen omluvit za nepřítomnost. Situace na trhu práce je opravdu nyní špatná,“ dodává Zuzana Novotná.

Další inspirativní příběh je z Itálie. V regionu Emilia-Romagna bojovali světoví výrobci sportovních aut Ferrari, Maserati, Lamborghini a Dallara s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Ve spolupráci s ManpowerGroup nakonec vytvořili tým, který se spojil s místními technickými školami, univerzitami a vládou a otevřel školicí centrum. V něm se přeškolily stovky pracovníků z textilního průmyslu, kteří dříve marně hledali v regionu práci. Zvýšili si kvalifikaci, aby mohli pracovat s high-tech materiály, například karbonovým vláknem, a získali slušně placenou práci v automobilovém průmyslu.

Nejvíce míst v IT, nejméně v administrativě

Dopad digitalizace na jednotlivé pozice se bude lišit. Firmy investují do digitálních dovedností, a proto bude nejvíce lidí potřeba v oblasti IT. Pracovní pozice v přímém kontaktu se zákazníky na tom budou velmi podobně. Oproti tomu u administrativních a kancelářských pozic je očekáván nejvyšší pokles zaměstnanců. Stavy se budou podle průzkumu snižovat i ve finančnictví a účetnictví.

A co pro Českou republiku důležitý zpracovatelský průmysl? Ten bude zažívat turbulentní změny. „Některé firmy zaváděním robotů zvyšují kapacitu výroby, nicméně jimi nenahrazují stávající zaměstnance. Dokonce mohou i počty zaměstnanců zvyšovat v důsledku potřeby nových lidí na obsluhu a údržbu strojů. Zatím ve výrobě v ČR spíše převládá trend nárůstu počtu kvalifikovaných pracovníků, aniž by docházelo ke snižování počtu dělníků,“ dodává Jaroslava Rezlerová.