Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Syndrom skupinového myšlení: proč se jednolitý tým posiluje v omylech

Podle statistik jsou různorodé pracovní týmy výkonnější než ty, kde pracují lidé z jen jedné skupiny. Jenže diverzita v práci zatím není mezi českými firmami populární. Změna pohledu je však podle odborníků nevyhnutelná, protože demografický a technologický vývoj zaměstnance přirozeně míchá.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle odborníků je třeba myslet na různorodost nejen z genderového pohledu, kdy se do mužského týmu přibere jedna dvě ženy. Je třeba kombinovat zaměstnance různého věku, národnosti, vzdělání, zdravotního postižení, náboženské vyznání.

V „jednolitých“ skupinách se totiž objevuje tzv. syndrom skupinového myšlení, anglicky groupthink. Lidé v takové skupině se vzájemně posilují v omylech a zkreslených představách, a pro rozhodování se tak shoda stává přednější než kritické posouzení.

„Dělali jsme výzkum pestrosti manažerských týmů ve střední a východní Evropě a dospěli jsme k zjištění, že v drtivých 85 % případů je průměrný věk členů v představenstvech padesát let. Sotva 31 % firem má ve vedoucím kolektivu alespoň jednu ženu a pouze 51 % nejméně jednoho cizince,” říká Philip Staehelin z konzultantské firmy Roland Berger.

Nemáme lidi, ani peníze, vzkazují firmy

Šéfové oslovení výzkumníky přiznávali, že hlavním tahounem změn bývá pouze legislativa v podobě kvót pro počty žen. Jinak o diverzitu neprojevují velký zájem. „Měli bychom se ale odvrátit od současné fixace na plnění jen genderových kvót. Ty se zaměřují na stereotypní chápání diverzity, která nemusí nutně vést k podnikatelským úspěchům,“ myslí si Jozef Papp, ředitel české pobočky společnosti Stanton Chase, která se věnuje vyhledávání vrcholových manažerů. Podle něj jsou budoucností flexibilní projektové týmy a schopnost se učit a přizpůsobovat.

V České republice je diverzita podle odborníků stále spíše okrajovým tématem. Výrazněji se s ní pracuje u poboček zahraničních firem a nadnárodních korporací. Ty totiž zpravidla přejímají osvědčené firemní postupy ze svých centrál.

„Podstatou správného uchopení diverzity je pochopení toho, že pestřejší personální skladba přinese oběma stranám, tedy zaměstnancům i zaměstnavatelům, něco dobrého. Je důležité zvolit vhodnou firemní strategii, která maximalizuje zkušenosti jednotlivce pro chod celé společnosti,“ dodává Jozef Papp, podle něhož různorodé týmy dosahují vyšších zisků. Uvádí se o 15 procent.

Předsudky přetrvávají

Podle Dominiky Szymańské ze společnosti DMC management consulting, byla Česká republika vinou komunismu dlouhodobě izolovaná, což se do určité míry odrazilo na postojích vůči etnicky či národnostně odlišným minoritám. „Situace se zlepšila s příchodem zahraničních obchodních subjektů, avšak určité předsudky u výběrových řízení přetrvávají,“ říká lektorka.

Podle ní se rozmanitost v týmu stává nezbytnou nutností a také příležitostí, jak oživit pracovní trh lepším začleněním dosud opomíjených pracovních sil: žen vracejících se po mateřské dovolené, zdravotně postižených občanů, starších lidí, případně absolventů bez praxe.

Obměně týmů u nás přirozeně nahrává demografický a technologický vývoj. Podle statistických odhadů bude v polovině století počet Evropanů starších 80 let trojnásobný. A díky globalizaci mnohem více lidí zkouší kariéru v zahraničí a moderní komunikační technologie umožňují efektivně se podílet na chodu firmy i napříč světadíly. Firmy, které chtějí být úspěšné, budou muset „míchání“ týmů přijmout.

„Diversity Management samozřejmě klade vyšší nároky i na pracovní prostředí, které je třeba do jisté míry uzpůsobit. Ať už se jedná o možnost pracovat z domova, flexibilní pracovní úvazky, bezbariérový přístup, firemní školky či „jen“ udržování kontaktu a začleňování do firemních akcí u ženy na mateřské dovolené. Pro cizince pak zajištění překladatele a dalších věcí,“ podotýká Dominika Szymańska. A dodává: „Tyto náklady se ovšem firmám brzy vracejí v podobě snížení fluktuace zkušených zaměstnanců, kreativity a efektivity pracovních týmů či diverzity jako konkurenční výhody, která může přilákat nejen nové zaměstnance, ale i klienty.“

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Proč firmy a instituce nepřiznávají, že chybu udělalo vedení

29. dubna 2024

Když dojde ve firmách a organizacích k vážným událostem i s fatálními následky, velmi často se...

KVÍZ: Pravidla penzijního spoření se mění. Víte, jak z něj získat maximum?

28. dubna 2024

Penzijní spoření má v České republice dlouhou historii. Již tři desítky let poskytuje lidem...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...