Tipy pro zdravé rodičovství. Všechny informace, které rodiče potřebují, na jednom místě

  10:13 – ADVERTORIAL
Portál Zdravé rodičovství je praktickým průvodcem všech maminek a tatínků. Najdou zde spoustu užitečných rad pro zdravý vývoj dítěte. Pojištěnci Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR mají přístup ke všem online kurzům a podcastům s odborníky zdarma.

Portál Zdravé rodičovství je praktickým průvodcem všech maminek a tatínků | foto: ZP MV ČRShutterstock

Jak správně a bezbolestně kojit, kdy zavádět příkrmy, jak poskytnout miminku první pomoc, ale také jak se dostat po porodu zpátky do formy. Portál www.zdraverodicovstvi211.cz, který založila Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR), je plný užitečných rad, online seminářů a podcastů s odborníky. „Na stránkách je mnoho kurzů, které pomohou rodičům s přípravou na rodičovství i v následujících letech. Jsou vhodné i pro prarodiče, kteří tráví s vnoučaty čas a chtějí být připraveni na různé situace,“ říká mluvčí pojišťovny Jana Schillerová. Pro pojištěnce ZP MV ČR jsou veškeré informace na portálu zdarma. Bezplatné jsou také workshopy, které pojišťovna pod hlavičkou projektu Zdravé rodičovství pořádá.

S jakými ambicemi se portál zakládal?
V první řadě jsme přemýšleli, co můžeme plošně udělat pro naše pojištěnce, tedy konkrétně pro rodiny a rodiče samotné. Celoživotní snahou rodičů je postarat se o to, aby jejich děti byly zdravé a spokojené. Nezřídka k tomu však potřebují i rady a zkušenosti odborníků, kteří třeba v současné době nejsou snadno dostupní. Naším cílem tedy bylo pro ně vytvořit webovou platformu, na které permanentně a bezplatně najdou rady i informace ze všech oblastí, o které se rodiče často zajímají. Mysleli jsme také na to, že každé dítě je osobnost, že je potřeba k němu tak přistupovat a nefixovat se pouze na obecné rady. Proto je na našem novém portálu možné i položit osobní dotaz a poradit se o konkrétní situaci. Naše ambice jsou tedy jasné – osvěta a podpora zdravého rodičovství.

Jak důležité je vzdělávání v oblasti rodičovství?
Jednoduše řečeno, velice důležité. A to nejen v situaci, kdy se již miminko narodilo, ale i předtím. Instinkty rodičů samozřejmě mnohé zařídí samy. Nikdo nezná dítě tak jako právě oni. To základní přijde samo. Ale samotná příprava na rodičovství by se neměla podceňovat. Jak jsme zmínili, každé dítě je osobnost. Aby rodiče mohli své dítě provést správným vývojem a později ho vedli ke zdravému životnímu stylu, je potřeba, aby se naučili vnímat fyzické i duševní potřeby dítěte, pracovat s nimi, uzpůsobit tomu komunikaci, posoudit možnosti a přizpůsobit se jim. Je třeba myslet na to, že nepochopení projevů a potřeb dítěte může mít následky.

Jaké následky máte na mysli?
Následky se mohou projevit na fyzickém i duševním zdraví dítěte, protože spolu jdou ruku v ruce a děti si je mohou nést až do dospělosti. Například psychické komplexy a nenaplněné potřeby si děti mohou řešit přejídáním, čímž mohou dojít až k obezitě. Pokud rodiče neřeší samotné příčiny chování a přístupu dětí, nejenže tak podporují nesprávné návyky, ale svými reakcemi mohou způsobit prohloubení problému. Vždy pomůže poradit se s odborníkem, nebo si alespoň promluvit s jinými rodiči, kteří mají vlastní bohaté nebo třeba podobné zkušenosti. Důležité je položit si otázku, „proč konkrétní situace vznikla a co nám dítě chce svým postojem či reakcí sdělit“, a rozlišit způsob komunikace, jak mluvíme s dospělými a jak s dětmi. Samozřejmě i toto téma má svůj rub i líc a není potřeba hledat problém tam, kde není.

Mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR Jana Schillerová

Které oblasti rodiče nejčastěji podceňují?
Tuto otázku není lehké zodpovědět. Určitě je potřeba ji pojmout ve více rovinách. Například statistiky oproti předchozím rokům ukazují velký nárůst dětí trpících obezitou, kterou má na svědomí nezdravý životní styl, málo pohybových aktivit a rozhodně také moderní doba, kdy se děti raději zabaví doma u počítače, než aby šly ven. Ani pandemie covidu tomu rozhodně neprospěla. Je na rodičích, aby své děti inspirovali ke změně a přiměli je osvojit si zdravé návyky. Jít dětem příkladem je pak alfou a omegou. Za zmínku stojí i duševní zdraví dětí, kterému je také potřeba věnovat péči a čas.

Co všechno uživatelé na portálu Zdravé rodičovství najdou?
Na stránkách je mnoho kurzů pro rodiče i pro prarodiče, například kurzy první pomoci. Dále jsou tam kurzy věnované maminkám, které se po porodu chtějí vrátit do formy tak, aby si neublížily a pomohly tělu s přirozenou regenerací. Další skupinou kurzů jsou videa s odborníky z různých oblastí péče o dítě nebo i laktačního poradenství. Každý měsíc na portál navíc přidáváme nový podcast na aktuální téma, například jak probíhají návštěvy u pediatra, jak pečovat o první zoubky, jak probíhá adaptace ve školce a další.

Kteří odborníci v podcastech vystupují?
Ke spolupráci jsme vyzvali laktační poradkyni, fyzioterapeutku, pediatra, dětského stomatologa, ředitelku mateřské školy nebo speciální pedagožku. Ale tím náš seznam odborníků určitě nekončí. Každý měsíc se budeme věnovat novému tématu s vybraným odborníkem.

Zdravé rodičovství pořádá workshopy po celé republice. Na co jsou zaměřené?
Workshopy Zdravé rodičovství mají podpořit edukaci a osvětu rodičů s přidanou hodnotou bezplatné osobní konzultace s odborníky, kteří jsou v současné době méně dostupní. Především s logopedy, psychology, fyzioterapeuty a výživovými poradci. Maminkám nabízíme také služby laktační poradkyně. Rodiče mají možnost si vyslechnout přednášky expertů s mnohaletými zkušenostmi, vést živou diskusi s dalšími rodiči, kteří se s danou problematikou potýkali, a v neposlední řadě možnost soukromých konzultací s odborníky.

Přístup na portál mají pouze pojištěnci Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR. Ze změny pojišťovny mají lidé často obavy. Jsou oprávněné?
Vůbec se není čeho obávat. Změnit zdravotní pojišťovnu je záležitostí pár minut a není k tomu nutné osobně navštívit klientské centrum. Přihlášku je možné pohodlně vyplnit online z domova. V případě změny zdravotní pojišťovny není potřeba se odhlašovat od té původní. Klient si prostě podá přihlášku do nové pojišťovny, která za něj už všechno s původní pojišťovnou vykomunikuje. Nový průkaz pojištěnce (EHIC) pak přijde automaticky poštou klientovi domů. Se změnou je potřeba myslet jen na pár věcí – vrácení starého průkazu zdravotního pojištění a nahlášení změny registrujícím lékařům a případně zaměstnavateli.

Ke vstupu na portál je nutné mít registrační kód. Jak ho zájemci získají?
Portál www.zdraverodicovstvi211.cz vznikl pro potřeby našich klientů – rodičů. Registrační kódy zasíláme všem maminkám, které právě porodily, společně s průkazem zdravotního pojištění. Pokud mají o vstup na stránky zájem rodiče se staršími dětmi nebo třeba i prarodiče, mohou si o kód zažádat na emailu info@zdraverodicovstvi211.cz nebo si ho osobně vyzvednout v kterémkoliv z našich klientských center.


Autor:
  • Nejčtenější

Soused topí v krbu, zahradu máme plnou sazí a smradu. Jak se bránit?

26. února 2024

Náklady na topení v rodinných domech bývají výraznou složkou celkového rozpočtu domácnosti. Každý...

Brzy se změní státní příspěvek v „penzijku“. Expertka radí, jak neprodělat

22. února 2024

„Teď stále ještě dostáváte za částku 1 000 korun od státu 230 korun. Ale po změně zákona...

Rozbil jsem služební tablet. Po třech letech mi přišel účet na 10 tisíc

28. února 2024

Zaměstnanec je ve vztahu k zaměstnavateli považován za slabší stranu a je proto českým právním...

Přejít ze starého do nového „penzijka“ je snazší. Komu se to vyplatí?

27. února 2024

Staré penzijní připojištění peníze příliš nezhodnocuje oproti novému doplňkovému penzijnímu...

Daně 2023: Jak zdanit příjmy z nájmu a na co si dát pozor

21. února 2024

Řada lidí si přivydělává pronájmem nemovitosti, a to nejen bytu, domu nebo jeho části, ale také...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozbil jsem služební tablet. Po třech letech mi přišel účet na 10 tisíc

28. února 2024

Zaměstnanec je ve vztahu k zaměstnavateli považován za slabší stranu a je proto českým právním...

Daně 2023: Od jakých příjmů se podává přiznání. Limity jsou mírnější

28. února 2024

Růžové formuláře budete vyplňovat a daně platit, pokud jsou vaše přivýdělky vyšší než stanovené...

Open ani free space k výkonu nevedou. Co zaměstnance dnes motivuje

27. února 2024

Premium Zaměstnavatelé chtějí od svých zaměstnanců, aby podávali výkon a zbytečně nezaháleli. Ale strávit...

Přejít ze starého do nového „penzijka“ je snazší. Komu se to vyplatí?

27. února 2024

Staré penzijní připojištění peníze příliš nezhodnocuje oproti novému doplňkovému penzijnímu...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...