Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. září 2022 Jeroným, Ráchel

K penzijku až 6 360 korun ročně. Jak na to, upozorní penzijní společnost

Příspěvek od státu i úspora na daních, to jsou nesporné výhody penzijního spoření. Pokud si u své penzijní společnosti aktivujete službu daňového optima, včas vám připomene, jaké jsou rezervy pro ideální daňové odpočty.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

U většiny tuzemských penzijních společností je možné si bezplatně sjednat službu daňového optima. V praxi to vypadá tak, že penzijní společnost klienta koncem kalendářního roku uvědomí o částce, kterou může poslat na svůj účet penzijního spoření, aby v tom roce na maximum využil možnost daňového odpočtu. Na daních může střadatel každoročně ušetřit až 3 600 korun.

Chcete se těšit na penzi? Najděte si dobře placenou práci na pracovním portálu jobDNES.cz.

„Služba daňové optimum klientům penzijního spoření ohlídá, jestli ve smlouvě zbývá nějaký prostor k využití úlevy na dani, konkrétně odpočtu od základu daně,“ vysvětluje členka představenstva a ředitelka produktového managementu penzijní společnosti Rentea Lucie Jurníčková.

Upozorňuje, že nezáleží na tom, jestli si účastník spoří ve „starém“ penzijním připojištění, nebo doplňkovém penzijním spoření (DPS). Dodává, že informaci správce účtu obvykle zasílá v první polovině prosince. Příspěvek je totiž pro jeho daňovou uznatelnost v daném roce třeba zaslat tak, aby byl připsán na účet penzijní společnosti nejpozději k 31. prosinci daného roku.

Daňové optimum pomůže zúročit volné peníze

Klientům, kteří si službu daňového optima u své penzijní společnosti sjednají, se dopočítá částka, kterou je potřeba doplatit pro využití maximálního daňového odpočtu. Neznamená to však, že se aktivací této služby účastník k něčemu zavazuje. Jde pouze o informativní zprávu. Jestli si zbývající částku do penzijního spoření pošle, či nikoli, záleží pouze na něm.

KVÍZ: Víte, co získáte přechodem na nové penzijko?

ilustrační snímek

Dále platí, že v penzijním spoření si může od základu daně každý jeho účastník odečíst až 24 tisíc korun za rok. „V ročním zúčtování daní si účastníci penzijního spoření v daňovém přiznání odečtou částku převyšující 1 000 Kč v měsíci spoření, současně nejvýše 24 tisíc korun,“ upřesňuje Lucie Jurníčková.

Ideální je spořit 36 tisíc korun ročně. Daňová povinnost se sníží o 3 600 korun a současně je zajištěn nejvyšší možný příspěvek od státu ve výši 230 korun za měsíc. V součtu tak ke své roční úložce do penzijního spoření získáte 6 360 korun navíc.

Daňové optimum a přechod mezi společnostmi

Při doplatcích do daňového optima by měli být o něco pozornější ti, kteří v průběhu kalendářního roku změnili svou penzijní společnost. Pro uplatnění úložky v daňovém odpočtu pak musí příspěvky zohlednit v měsících, ve kterých spořili ještě u bývalé společnosti.

„Pokud jste měli v průběhu roku platnou smlouvu u jiné penzijní společnosti, nezapomeňte, že obdržíte podklady pro daňové přiznání také z této společnosti. Upozornění na uplatnění daňového maxima se vždy vztahuje jen k aktivní smlouvě,“ vysvětluje Lucie Jurníčková.

Nová penzijní společnost totiž nemůže vědět, kolik její klient zaplatil u předchozí penzijní společnosti. A proto na to musí myslet sám účastník a zvolit si, jakou částku bude chtít uplatnit z nové smlouvy.

„Stále platí, že lze uplatnit maximálně 24 tisíc korun v součtu za všechny penzijní společnosti za kalendářní rok,“ upozorňuje členka představenstva Rentea.

Jednoduše řečeno, je třeba sečíst veškeré příspěvky u bývalé společnosti převyšující částku tisíc korun na měsíc. A o tuto částku si pak ponížit sumu daňového maxima u nové penzijní společnosti.

Klienti vybraných penzijních společností si službu pro využití daňového maxima mohou sjednat již při uzavírání smlouvy o doplňkovém penzijním spoření. Poté i kdykoli v průběhu spoření, kdy stačí jen zaslat žádost o sjednání této služby. Stejně tak je možné jednoduše službu zrušit.

Daňové optimum v případě změny penzijní společnosti

Klient si do penzijního spoření posílá každý měsíc 1 800 korun, od 1.7. 2021 přešel k jiné penzijní společnosti.

Z vkladů za prvních šest měsíců spoření v roce si může svůj daňový základ snížit o 4 800 Kč (6 x 800 Kč).

Od 1. 7. si do spoření zasílá stejnou částku, avšak k jiné penzijní společnosti. Ta mu v prosinci 2021 zašle informaci, že pro využití daňového optima zbývá v prosinci na účet penzijní společnosti doplatit částku 19 200 Kč + sjednaný příspěvek za měsíc prosince 1 800 Kč (za prosinec příspěvek ještě nepoukázal).

Jelikož nezná jeho úložky v prvních šesti měsících, proto si střadatel sám musí od této částky odečíst 4 800 korun, které si bude uplatňovat doložením daňového potvrzení od bývalé společnosti.

Do penzijního spoření pro maximální využití daňového optima v prosinci stačí doposlat částku ve výši 14 400 Kč + sjednaný příspěvek za měsíc prosinec 1 800 Kč.

Autor:
  • Nejčtenější

Datové schránky dostanou automaticky živnostníci i mnozí zaměstnanci

Doposud jsou datové schránky doménou firem. Pro ostatní jsou pouze dobrovolnou záležitostí. To se však od příštího roku...

Podle metrů, nebo podle osob? Jak účtovat zálohy na služby v SVJ

Premium Pokud jste vlastníkem bytu, zálohové platby energií řešíte sami se svým dodavatelem, stejně tak i vyúčtování. Řadu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Praktické rady advokáta, které se hodí při podání výpovědi z práce

Nezaměstnanost je stále nízká a hlad po odbornících poměrně velký. Najít si lépe placenou práci, může být i řešením,...

Povinnost, nebo benefit? Stravné se zvýšilo, na co máte nárok?

Stravné bylo od 20. srpna zvýšeno. To ovlivnilo i daňově optimální hodnotu stravenky, která dnes činí 180 Kč. Na co...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kteří absolventi na trhu práce uspějí nejlépe a kde jsou největší mzdy

Každý rok je pro absolventy něčím výjimečný. Ten letošní je k nováčkům veskrze vlídný. Firmy vítají každou novou sílu s...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Do důchodu o pět let dřív? Z předčasné penze netěží nejvíc penzisté, ale stát

Premium Představa dřívějšího odchodu do důchodu vypadá lákavě. Ve srovnání s řádnou penzí však zkrátí měsíční příjem penzisty...

Na státní penzi nespoléháme, říká většina Čechů. Jaká je realita?

Tři čtvrtiny Čechů mají obavu z finančního zajištění v důchodu. Už dvě třetiny lidí si proto šetří na stáří, a to...

Češi podceňují budoucí nízké penze, ukázal průzkum finančních poradců

Češi se obávají inflace, vážné nemoci a ztráty zaměstnání. Zároveň ale přehlíží riziko nízkých starobních penzí....

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...