Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. ledna 2022 Doubravka

Spoříte na důchod v penzijku? Jak vytěžit maximum a vyhnout se zdanění

Penzijní spoření je u nás velmi oblíbené, nabízí totiž hned několik výhod a benefitů od státu. Na co se zaměřit, pokud chceme své penzijko co nejvíce optimalizovat, radí finanční poradce Partners Lukáš Urbánek.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Aktuálně máme na trhu dva typy penzijního spoření. Staré, původní penzijní připojištění (transformovaný fond) a nové doplňkové penzijní spoření. V něm si dnes spoří přibližně 1,3 milionů klientů a tento počet se postupně zvyšuje, jak si lidé sjednávají nové smlouvy, nebo přecházejí ze stávajícího transformovaného fondu.

Chceme-li co nejvíce naše penzijní spoření optimalizovat, měli bychom se zaměřit zejména na tyto čtyři faktory:

1.Délka spoření

Délka spoření přímo ovlivňuje strategii, jakou bychom měli mít u svého spoření nastavenou. Dlouhodobě o efektivitě spoření rozhoduje inkasovaný úrok na spoření, nikoliv příspěvek od státu. Čím déle si budeme spořit, tím více by měla být naše strategie dynamičtější. Mimochodem, ve skutečnosti jde o investici do cenných papírů a je paradoxem české legislativy, že se investici může legálně říkat spoření.

Všechny smlouvy na delší dobu než 10 let by měli mít 100% dynamickou strategii postavenou převážně na akciovém portfoliu. Jedině tak lze snížit riziko inflace a něco na spoření vydělat. Bohužel se velmi často stává, že penzijní společnosti nastavují i mladým klientům konzervativní strategii, a to je špatně.

2.Výše měsíčního příspěvku účastníka

Výše měsíčního příspěvku účastníka přímo ovlivňuje možnost čerpat benefity od státu. Státní podpora je hned dvojí. Jednak je to příspěvek od státu (podobně jako u stavebního spoření) a následně daňové úlevy. Výše těchto benefitů je uvedena v tabulce.

Spoření na důchod: státní příspěvek a sleva na dani
Vlastní měsíční platba v Kč100300500800100015002000 3000
Státní měsíční příspěvek v Kč090 130190230230230230
Roční úspora na daních v Kč0000090018003600
Celkem roční výhody v Kč01080156022802760366045606360

Státní příspěvek je vyplácen od měsíční výše příspěvku účastníka 300 Kč. V takovém případě jde o podporu ve výši 30 %. U platby 1 000 Kč je příspěvek od státu 230 Kč, ale to je již „pouze“ 23 %.

Z pohledu efektivity se tedy vyplatí mít smlouvu na 300 Kč, ale to zase nemusí stačit pro dosažení požadované výše úspor při odchodu do důchodu.

Pokud žijí ve společné domácnosti manželé a jeden z partnerů má smlouvu na 1 000 Kč a ten druhý nemá nic, bude lepší mít raději dvě smlouvy po 500 Kč a získat od státu místo 230 Kč celkem 260 Kč.

Podobně jako u stavebního spoření potom platí, že příspěvek od státu je konstantní a jeho váha v čase klesá. V podstatě od uzavření smlouvy až do jejího konce. Z pohledu státního příspěvku lze tedy dosáhnout nejvyšší efektivity u smluv, které trvají pouze požadovanou minimální dobu 5 let.

A se státním příspěvkem u penzijního spoření je spojena ještě jedna souvislost. Málokdo si totiž uvědomuje, že státní příspěvek je výrazně vyšší než u stavebního spoření. Protože u platby 1 000 Kč měsíčně je možné od státu získat celkem 2 760 Kč, kdežto u stavebního spoření je to pouze 1 200 Kč. Jediným limitem potom zůstává podmínka minimálního věku 60 let pro ukončení smlouvy.

Dalším benefitem jsou úspory na dani, resp. snížení si daňového základu o zaplacené příspěvky. Podmínkou je, že měsíční příspěvek účastníka musí být vyšší než 1 000 Kč a maximálně si může odečíst od základu daně až 24 000 Kč.

3.Výše příspěvku zaměstnavatele

Výše příspěvku zaměstnavatele pozitivně ovlivňuje celkový zůstatek na smlouvě. Určitě platí, že záleží na zvolené strategii a pro dlouhodobé spoření by se mělo opět jednat o dynamickou strategii.

Příspěvky od zaměstnavatele jsou v první fázi osvobozeny od všech odvodů a daní, jak na straně zaměstnavatele, tak na straně zaměstnance. Maximální výše příspěvku zaměstnavatele je 50 000 Kč za rok, přičemž platí, že jde o společný limit pro penzijní spoření a životní pojištění.

Zajímavostí je, že tohoto benefitu mohou využívat také majitelé společností, kteří se sami zaměstnávají, a dokonce u každé takové společnosti.

4.Způsob ukončení smlouvy

Způsob ukončení smlouvy o penzijním spoření může výrazně ovlivnit naše skóre na konci. Nejčastěji se smlouvy ukončují s jednorázovou výplatou úspor. V takovém případě je potřeba zdanit 15 % všechny výnosy i všechny příspěvky zaměstnavatele.

Naštěstí jsou možnosti, jak se těmto daním legálně vyhnout.

Dani z výnosu se vyhneme v případě, že si zvolíme výplatu renty na 10 let a více. Nevyplacené prostředky jsou předmětem dědického řízení. Zdanění příspěvku zaměstnavatele se vyhneme tak, že si zvolíme výplatu renty na dobu 9 let a delší.

Pokud jsme stále v transformovaném fondu, máme ještě druhou možnost. Prostředky převedeme na smlouvu o doplňkovém penzijním spoření a následně si požádáme o výplatu renty na jeden až tři roky.

Autor:
  • Nejčtenější

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...

KOMENTÁŘ: Co letos rekordně zdraží a kdo je nejvíc ohrožený

Inflace roste, v prosinci meziročně vykázala hodnotu 6,6 %. Stále však jde podle ekonoma Lukáše Kovandy o „zahřívací...

Inflace dopadá i na české milionáře. Jak řeší, aby nezchudli?

Inflace zrychluje, meziročně stoupla na 6,6 % a podle ekonomů bude zdražován pokračovat. Z růstu cen mají obavy i čeští...

Spoříte na důchod v penzijku? Jak vytěžit maximum a vyhnout se zdanění

Penzijní spoření je u nás velmi oblíbené, nabízí totiž hned několik výhod a benefitů od státu. Na co se zaměřit, pokud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za energie lze ušetřit, s pomocí dotací opravdu výrazně. Na co a jak čerpat

Premium Ceny energií letí raketově vzhůru. Řada lidí proto přemýšlí, jak spotřebu snížit. Ovšem nikoliv na úkor komfortu...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Expert: Účet dlouhodobých investic má být lepší než penzijko. Co čekat?

Spořit na stáří se ukazuje jako nutnost. Spoléhat se jen na státní penzi totiž nelze. Stát chce podpořit úspory lidí...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

S penzí klesne příjem v průměru o 17 tisíc korun, spočítali experti

S odchodem do penze klesá razantně příjem. Podle odborných propočtů v průměru o 17 tisíc korun. Kdo nemá na důchod...

Stát lidem důstojnou penzi nedá. Ale musí jim to nahlas říct, míní šéf Partners

Premium „Revize hospodaření a efektivity fungování státu by měl být první a hlavní pilíř, na kterém bych stavěl lepší a méně...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...