Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Jak se stát šťastným investorem. Sedm praktických rad pro začátečníky

Máte volné peníze? Investujte! Zdánlivě snadná rada řadu lidí spíše vyleká. I když zatím nemáte žádné zkušenosti, vyplatí se sebrat odvahu a vyslat třeba jen prvních několik stokorun na zkušenou do světa investic. Jiný způsob, jak dlouhodobě porážet inflaci, totiž opravdu není. Jak postupovat, radí Pavel Beneš, investiční analytik Broker Trust.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zrevidovali jste své finance, máte stranou nezbytnou rezervu a zůstaly vám volné finanční prostředky? Ideální začátek. Představa, že investice jsou záležitostí protřelých finančních štik, je lichá. Naopak, investovat může každý.

1. Pryč s nejistotou

Jako nováčci si najděte spolehlivého profesionála, který vás bude světem investic doprovázet. Zkušený poradce vám bude oporou a svým způsobem i koučem, který vás udrží na cestě za vaším cílem v dobách dobrých i špatných. Vždy se budete mít na koho obrátit, když budete potřebovat konzultovat své nápady, obavy či nejasnosti.

Investování bude vždy rizikové jen do té míry, jak si ho sami nastavíte. Nikdo vás nenutí vkládat peníze do nástrojů s vysokou mírou rizika, která by vás nervovala. Na počátku si zodpovíte investiční dotazník. Ten zmapuje jak vaši orientaci v oblasti investic, tak vaše finanční zázemí, očekávání a ochotu riskovat. Vznikne tak váš investiční profil, podle kterého budete dále postupovat a volit investiční mix, s nímž se budete cítit komfortně.

2. Mějte plán a cíl

Bez kvalitního plánu není kvalitní investice. Stanovte si cíl, kterého chcete dosáhnout. Svůj plán si sepište, mějte ho na očích a držte se ho. Minimalizujete tak chyby a impulzivní rozhodnutí. Nosit svůj záměr jen v hlavě a měnit ho podle aktuální nálady je slepá ulička. Navíc hrozí, že se dlouhodobé zhodnocování prostředků zvrhne v chaotické obchodování, kde většina lidí bez zkušeností prodělá dřív, než se vzpamatuje. Je to podobné, jako když stavíte dům. Když nechcete, aby vám spadl na hlavu, taky se neobejdete bez plánů a soupisu postupných kroků.

KOMENTÁŘ: Investování je maraton, který za vás nikdo neuběhne

Neinvestujte do produktů, kterým nerozumíte. Nemusíte být investiční expert, rozhodně si ale nechejte princip daného produktu přehledně vysvětlit. Pokud uslyšíte nejasné nebo vyhýbavé odpovědi, běžte radši o dům dál.

Obloukem se vyhněte různým pochybným nabídkám na závratné zisky, které dnes vyskakují v internetových reklamách jako houby po dešti. Stejně tak si dejte pozor na různé investiční influencery, kteří chrlí jak na běžícím pásu rady a zaručené tipy třeba na investice do konkrétních akcií. Šance, že se jako nezkušený investor spálíte, je vysoká.

3. Strategie na míru

Investiční strategie se bude lišit podle toho, na jak dlouho (tzv. investiční horizont), kolik peněz a s jakým rizikem chcete investovat. Nízké riziko znamená zpravidla nižší zhodnocení a naopak. Očekávat vysoký výnos s nulovým rizikem je nereálné. Podle přístupu k riziku pak rozlišujeme většinou mezi konzervativní, vyváženou a dynamickou strategií.

Pokud budete peníze potřebovat za rok či za pár let, zvolte konzervativní nastavení, s menším kolísáním a zákonitě menším výnosem. Může jít například o investici do termínovaných vkladů či tzv. repofondů nebo fondů zaměřených na státní dluhopisy.

Zlatý střed představuje vyvážená investiční strategie. Jako vyvážený investor očekáváte vyšší výnos, a proto zvládnete jít do většího rizika. Kromě dluhopisů můžete zvolit například smíšené podílové fondy, kde se objeví vedle dluhopisů už i akcie. I zde bude stále hrát podstatnou roli konzervativní složka.

Rizikovější investiční příležitosti pak vyhledávají dynamičtí investoři. Většinou jde o investice s dlouhým investičním horizontem a také s vyšší kolísavostí, typicky to budou akciové fondy, různá ETF či fondy kvalifikovaných investorů.

Fungují už třetí století. Jaké jsou hlavní výhody podílových fondů?

Klíčem k tomu, aby vaše investiční portfolio bylo úspěšné, je v každém případě jeho rozložení, tedy diverzifikace. V tom je právě kouzlo fondů, které podle zvolené strategie vaše finance vhodně rozloží, abyste nevsázeli vše na jednu kartu. Pro začátečníky jsou tedy vhodná řešení, která nabízejí fondy či ETF a s postupujícími zkušenostmi můžete přidávat další aktiva a alternativní investice.

4. Udržte si nadhled

Univerzální rada, jak sestavit ideální diverzifikované portfolio, neexistuje. Dá se však doporučit zdravý nadhled. Nelpět na tradicích ani nepodléhat módním trendům. Nehnat se do příliš rizikových investic s podezřele vysokým zhodnocením. Na druhou stranu se nedržet zbytečně při zdi. Rozumně se také postavte k inflaci. Ano, je to velký strašák, ale dává větší smysl ji překonávat dlouhodobě než proti ní bojovat rok po roce za každou cenu, zejména když je vysoká, jako v posledních dvou letech.

Co drahé kovy? Investovat například jen do zlata, protože to dělají lidé už po tisíciletí, nedává smysl. Drahé kovy mohou tvořit určitou část portfolia, ale ne celých 100 procent. Obecně se doporučuje držet se v případě komodit do 10 až 15 procent z hodnoty portfolia. Stejně tak je dobré nenechat se okouzlit kryptoměnami. Jako investice se chovají extrémně rizikově a řada z nich se již ukázala jako bezcenná.

KOMENTÁŘ: Bitcoin je spekulace. Jak ho tedy brát a případně kupovat

A konečně – nemějte oblíbené akcie. To, že je vám sympatická konkrétní společnost, ještě neznamená, že musíte nakoupit plný košík jejích akcií. Pro začínajícího investora je vždy lepší volbou globálně zaměřený akciový fond nebo ETF.

5. Síla pravidelnosti

Nemusíte naspořit desetitisíce, abyste mohli začít investovat. Investovat se dá i v řádu stokorun měsíčně. Kdo s investicí zbytečně otálí, jen se ochuzuje o to, že nenechá své peníze pracovat.

Ano, určitě mohou být vhodné příležitosti, kdy do investic poslat jednorázově vyšší částku, třeba když trhy poklesnou. Ale přesně pro tyto příležitosti byste měli mít k ruce svého poradce a svůj investiční plán, kde máte popsané, jak se zachovat. Ochrání vás to před impulzivním chováním, ať už by to byl nepromyšlený nákup, nebo prodej se ztrátou.

Kouzlo pravidelných investic spočívá v tom, že se držíte svého plánu, investujete, aniž byste řešili, co se na trhu zrovna děje, a průměrujete si tak nákupní cenu v dlouhodobém horizontu. Ukládáte si prostředky, které byste jinak možná utratili, a snižujete riziko, že špatně načasujete trh.

6. Pozor na emoce

Nenechte se unést emocemi. Nepodlehněte euforii, pokud se vám hned od začátku bude dařit. Vede to často k ukvapeným rozhodnutím. Nastavte si jasné hranice, do jakého rizika se pustíte a kam už nezajdete. Nenakupujte plnými hrstmi uprostřed investiční horečky, když se v kadeřnictví mluví o tom, že ta či ona investice vyrostla v posledních dnech o desítky procent.

Co když se zrovna nedaří? Zatněte zuby a držte se svého plánu. Ano, při pohledu na červená čísla s minusovou hodnotou to není snadné. Ale nejhorším rozhodnutím bývá v panice prodat se ztrátou. Ozvěte se svému poradci, projděte si s ním znovu svůj plán a vytrvejte. Situace se na trhu může zase rychle obrátit. Ze všech krizí se investiční trhy v historii zotavily a dostaly se na nová maxima.

Rozhodli jste se investovat v horizontu třeba deseti a více let? Pak vám mohou být krátkodobé výkyvy na trhu vlastně úplně jedno. Pro klid duše doporučujeme nekontrolovat vývoj vašeho portfolia každou chvíli. I to vám pomůže vyhnout se zbrklým rozhodnutím.

7. Investujte i do svých znalostí

Můžete zvolit přístup, kdy své finance svěříte odborníkům, kteří je pro vás vhodně rozloží, a o správu vašeho portfolia se až na pravidelný přehled o vývoji přestanete zajímat. Není na tom nic špatného a dělá to tak řada lidí. Ale investice nabízejí také spoustu příležitostí, jak se dozvědět užitečné informace s velkým přesahem do fungování dnešního světa. Kvalitní zdroje informací vám dokážou neskutečně rozšířit nejen investiční obzory.

Hledáte uplatnění ve financích nebo bankovnictví? Vyberte si z aktuální nabídky práce na jobDNES.cz

Autor:
  • Nejčtenější

Auto z bazaru přestalo jezdit, reklamace zamítnuta. Co s tím, radí advokát

Premium

Ačkoli řada autobazarů garantuje jak kontrolu technického stavu vozidla, tak záruku při potížích, v praxi se někdy může stát, že se zdánlivě výhodný nákup velice rychle promění v noční můru. Na co si...

24. července 2024

KOMENTÁŘ: Čtyřdenní pracovní týden. Zvýšení efektivity, či pokles disciplíny?

Koncept čtyřdenního pracovního týdne se již úspěšně rozšířil do řady zemí. Aktuálně je možné tuto novinku pozorovat i na českém pracovním trhu. Best practices od svého francouzského sourozence...

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brigáda v safari i výstup do hor. Jak české firmy stmelují své lidi?

Tým, kde vládnou přátelské vztahy, pracuje lépe. I proto jsou teambuildingy oblíbenou součástí kultury firem, bez ohledu na velikost nebo předmět podnikání. Tedy přesněji řečeno, často jde o takzvané...

20. července 2024

Dukovany rozjíždějí nábory. Poptávají elektroinženýry či šéfa bezpečnosti

Vítěz na dostavbu dalšího jaderného bloku je znám sotva osmačtyřicet hodin, ale české podniky na náborech lidí pracují už několik měsíců. A to včetně samotného ČEZ.

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do práce raději ekologicky. Nevozit se a radši šlapat, po svých či na kole

Změňte dojíždění do práce vozem za pravidelnou lekci tělocviku, na niž marně hledáte volnou chvilku. Má to samé výhody: zlepšíte si fyzickou a duševní kondici, ušetříte čas i přírodu.

22. července 2024

Léčba úrazů elektrickým proudem je nekonečná, vědí pojišťovny

Úrazů elektrickým proudem není v porovnání s dopravními nehodami či pády hodně, jejich následky jsou ale vážné. Léčba po zásahu elektrickým napětím trvá měsíce i roky, často s trvalými následky. A...

25. července 2024

KOMENTÁŘ: Čtyřdenní pracovní týden. Zvýšení efektivity, či pokles disciplíny?

Koncept čtyřdenního pracovního týdne se již úspěšně rozšířil do řady zemí. Aktuálně je možné tuto novinku pozorovat i na českém pracovním trhu. Best practices od svého francouzského sourozence...

25. července 2024

KOMENTÁŘ: Ohrozí dezinformace banky? Musíme vytáhnout do boje, říká šéfka GSFT

Téměř denně zaznamenáváme na sociálních sítích nebo v okrajových dezinformačních médiích výkřiky o tom, že se blíží krach finančního trhu a pády bank. Jejich autoři se buď schválně anebo z...

24. července 2024

Auto z bazaru přestalo jezdit, reklamace zamítnuta. Co s tím, radí advokát

Premium

Ačkoli řada autobazarů garantuje jak kontrolu technického stavu vozidla, tak záruku při potížích, v praxi se někdy může stát, že se zdánlivě výhodný nákup velice rychle promění v noční můru. Na co si...

24. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...