Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Češi se více zajímají o peněžní fondy, říká manažer jednoho z nich

  9:18
Tuzemští občané až donedávna platili za vesměs konzervativní investory. Dvouciferná inflace to však změnila. „Zhruba v posledním roce sami aktivně vyhledávají nové možnosti, jak zachovat kupní sílu svých peněz a ochránit své úspory před inflací a znehodnocením,“ říká Ján Hanzo, portfolio manažer otevřeného podílového peněžního fondu Monetika. Ten zastřešuje česká investiční společnost Investika.

Ján Hanzo, portfolio manažer otevřeného podílového peněžního fondu Monetika. | foto: Monetika

Peněžní fond Monetika je relativně nový produkt, čemu připisujete její rostoucí oblibu u investorů, a tedy i změnu pohledu Čechů na úspory a investice?
Monetiku jsme zakládali v loňském roce v září s tím, že bude ideální volbou právě pro konzervativně smýšlející investory, kteří chtějí maximálně využít prostředí vyšších úrokových sazeb. Za prvních devět měsíců už investoři do fondu investovali téměř 3,5 miliardy korun. Stále u nás ale najdeme spoustu lidí, u kterých vyvolává představa investování do fondů obavy. Ty ale mnohdy pramení ještě z kupónové privatizace 90. let, kdy byla situace odlišná. Dnes jsou fondy mnohem lépe regulované a bezpečnější. Více než polovina Čechů přesto drží své nevyužité prostředky pouze na spořicích účtech bank, u kterých mají většinou i běžný účet.

Co banky svým klientům většinou nabízejí a co to vlastně znamená v praxi?
V současnosti se nacházíme v situaci, kdy nám úspory znehodnocuje inflace. Jestliže o ně nechceme přicházet, musíme hledat cesty, jak jejich znehodnocování co nejvíce omezit. Pokud si však necháme úspory na běžných spořicích účtech, vedle omezeného úroku zaplatíme z veškerých úroků ještě daň: u fyzických osob 15 %, u firem dokonce 19 %. U investic do fondů to ale funguje jinak – oproti spořicím účtům máme velkou výhodu, že při splnění určitých podmínek je klient schopen svůj výnos od daně osvobodit úplně.

Jaký výnos nabízí banky a jaký vy?
V průměru se dnes úroky u spořicích účtů pohybují do 5 % ročně, ale toto úročení se obvykle vztahuje pouze na omezenou částku nebo je něčím podmíněno. Většina klientů bank je pod touto hodnotou. My našim klientům nabízíme při současné úrovni úrokových sazeb výnos přibližně 6,5 % ročně.

Můžete zjednodušeně vysvětlit, jak je to možné?
V rámci obhospodařování našich fondů pracujeme s velkým objemem likvidity v řádu miliard korun. Tím se dostáváme na trh institucí, které mají lepší podmínky než drobní klienti. Když to hodně zjednoduším, tak Monetika prostřednictvím bank ukládá u České národní banky peníze a ta jí za to dává úroky. Říká se tomu reverzní repo operace. V praxi to funguje tak, že když se rozhodnete investovat do fondu a pošlete nám své peníze, Monetika poskytne oproti zástavě cenných papírů vydaných ČNB nebo státem těmto bankám prostředky, které je ukládají u ČNB. Repo sazba ČNB, která se používá pro tyto repo operace, je poslední rok na 7 %, a proto s přihlédnutím k nutným minimálním nákladům spojeným s fungováním fondu můžeme klientům nabízet výnos až 6,5 % ročně.

V životě ale nastávají i situace, které nelze předvídat. Co když budu potřebovat své úspory vyplatit nečekaně? Dosáhnu na ně?
Ano, i s takovými situacemi ve fondu počítáme. Zpravidla našim klientům v případě potřeby vyplácíme jejich prostředky do tří pracovních dnů, a to bez výstupního poplatku. Monetika tak vlastně funguje jako plnohodnotná alternativa ke spořicím účtům.

A musí být investice vždy dlouhodobá?
Rozhodně nemusí. Řekněme, že uvažujete o koupi domu nebo auta. Nic vás nehoní a čekáte na vhodnou nabídku. Připravené finance však můžete v mezičase vložit do fondu a nechat je zhodnocovat. To považuji za velkou výhodu v porovnání třeba s termínovanými vklady, kde si na peníze zkrátka nesáhnete až do předem určené doby.

A jak je to s pády? Není mnohem rizikovější mít peníze ve fondech než v bance?
Pokud je fond dobře spravován, tak to tak být nemusí. V bance jsou peníze klienta standardně pojištěné do částky 100 tisíc euro, tedy aktuálně zhruba 2,4 miliónu korun. V praxi to znamená, že při pádu banky dostanete z pojištění vkladů vyplacenu maximálně tuto částku. Pokud jste však na účtu měli více, může to být problém. V našem fondu Monetika jsou ale investice fondu v rámci repo operací „kryté“ státními cennými papíry, respektive pokladními poukázkami ČNB, a to nejen do výše 2,4 miliónu korun, jako je tomu v případě bank a zákonného pojištění jejich vkladů.

Jaká je tedy vaše cílová skupina?
Vlastně kdokoli s jakkoli vysokými volnými prostředky, které chce po libovolnou dobu zhodnocovat. Vedle domácností patří mezi naše klienty i firmy, spolky a církve, ale i společenství vlastníků bytových jednotek nebo družstva. Jedním z našich cílů je, aby investice přestaly být chápány pouze jako doména těch, kteří mají na svých účtech milionové úspory nebo si sestavují komplikovaná portfolia. Investování nesmí být náročné a komplikované, ale naopak srozumitelné, jednoduché a přístupné úplně každému.

Autor:

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

  • Nejčtenější

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

11. června 2024

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

Airbus rakouských aerolinek prolétl krupobitím. Bezpečně přistál i bez čumáku

10. června 2024  10:29

Nedělní let společnosti Austrian Airlines těsně před přistáním těžce poškodilo krupobití. Asi po...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Číňané naletěli ruským podvodníkům. Zaplacené tisíce tun mědi nikdy neviděli

13. června 2024

Obří čínský státní obchodník s komoditami vyšetřuje ztrátu, kterou mu způsobili ruští podvodníci....

Politici chtějí změny na ÚOHS, překopávají pravidla pro zakázky i soutěže

17. června 2024

Brněnský Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nejspíš čekají velké změny. Stát představil...

Čína vyšetřuje dovoz vepřového z Evropské unie. Ta se důsledků neobává

17. června 2024  15:06

Čína zahájila vyšetřování možného dumpingu ze strany dovozců vepřového ze zemí Evropské unie,...

RegioJet má jasno. Starý národní zabezpečovač by nehodě zabránil

17. června 2024  13:59

Národní liniový zabezpečovač by srážce vlaků v Pardubicích dokázal předejít. Myslí si to alespoň...

Zelená lučištníkům, povinnost lovit... Co přináší novela mysliveckého zákona

17. června 2024  13:55

Novela mysliveckého zákona prošla v minulém týdnu vládou. Nyní se nad ní strhne bitka v Poslanecké...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...