Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 28. ledna 2022 Otýlie

KOMENTÁŘ: Nájemní bydlení zamrzá kvůli energetickému šoku

Kvůli rostoucím cenám energií v těchto dnech zamrzá trh s nájemním bydlením. Nájemníci mají totiž na sebe napsané energie. Pokud jdou do nového bydlení, uzavírají nové smlouvy. Ale právě energie jsou teď drahé. Jaký to bude mít dopad na nájemní bydlení, rozebírá v komentáři ekonom a investor Vladimír Brůna.

Vladimír Brůna, investiční odborník | foto: archiv Vladimíra Brůny

Když se dnes nájemníci chtějí přestěhovat do jiného bytu, třeba kvůli příznivější výši nájmu či lepší dostupnosti do práce, musejí uzavřít zcela nové smlouvy s dodavatelem energií. Na jiné odběrné místo. Jenže nové smlouvy jsou už za vysoké ceny. Co teď s tím?

Tento důsledek energetického šoku naznačuje, jaké problémy čekají nejen lidi v nájmech, ale v některých případech také na vlastníky takzvaných investičních bytů.

Mnozí je nakoupili za levné hypotéky pod dvě procenta. Jenže postupně jim budou následující tři čtyři roky končit fixační období. Cena hypoték se už teď přiblížila k historicky běžným pěti procentům a vyloučena není ani šestiprocentní úroveň hypotečních sazeb. To znamená návrat na úroveň před 15 lety, ovšem byty už stojí dvojnásobek.

Majitelé nájemních bytů pořízených na hypotéky, kteří nebudou mít dostatečné rezervy, se tak mohou rázem dostat do tlaku, protože ponesou dvojnásobné splátky, které ale nebude možné přenést v plném rozsahu na nájemníky, protože ty tlačí do kouta vysoké ceny energií.

Raději prázdné byty, než se trápit s potížisty

Vůbec nejhorší pro vlastníky, obzvláště ty s hypotékami, je pak situace, kdy nájemník přestane platit, a co hůře, bude v bytě, na úkor vlastníka, nadále setrvávat. Exekuční vystěhování trvá běžně více než rok a je možné ho účelovými podáními k soudu blokovat.

KOMENTÁŘ: Co je za extrémně vysokými cenami bydlení

Mimo jiné, i to je jeden z podstatných důvodů, proč někteří vlastníci bytů, kteří jednotky pořídili z vlastních zdrojů, je nechávají za této situace raději prázdné pro budoucí využití rodinou.

Domnívám se, že nájemnímu trhu by pomohlo vybalancování právních vah. A to směrem k posílení práv vlastníků-pronajímatelů. Nejde ani tak o to pořád přepisovat paragrafy, ale zejména posílit jejich skutečnou vykonatelnost.

Smlouva je cár papíru, když ji nejde vymáhat

Nájemní smlouva je cár papíru, jestliže není vykonatelná ve lhůtách vymezených v občanském zákoníku. Procesní právo, které by mělo být průvodcem k vykonatelnosti, už ale nabobtnalo v takové míře, že je rozsáhlejší a klikatější než již tak objemný občanský zákoník. Proto procesní postupy umožňují filutům účelové vytáčky.

Vladimír Brůna

 • Je uznávaný investiční odborník.
 • Vysokoškolský diplom získal na fakultě financí a účetnictví na VŠE v Praze. Vzdělání prohloubil jako člen Asociace certifikovaných účetních.
 • Profesní kariéru zahájil u firmy Ernst & Young Audit, následně zastával manažerské a vedoucí pozice v Česku i zahraničí.
 • V Londýně se setkával s úspěšnými investory. Zkušenosti zúročil jako zakladatel několika investičních společností.
 • Věnuje se rovněž osvětě a poradenství v oblasti financí a investování.
Vladimír Brůna, investiční odborník

Nešťastné zdražení energií bez jakéhokoliv varování, za nímž stojí geopolitické faktory a uhlíkové odpustky, stěhování nájemníkům komplikuje, až v podstatě blokuje.

Nejspolehlivější jsou studenti

Nejlepší platební morálku mívají studenti, jenže loni byly vysoké školy zavřené. Takže zbyli ti ostatní, mezi kterými se občas objeví komplikovaný nájemník. Může jím být například člověk v insolvenci. To je dobré prověřit před uzavřením nájemní smlouvy.

Určitou ochranou je vratná kauce ve výši tří nájmů. Některým to znemožní si byt pronajmout, protože nemají těch 50 nebo 60 tisíc najednou. Kdyby ale bylo právo vyvážené a vykonatelné, nemuseli by to pronajímatelé vyžadovat.

Například ve Velké Británii je nad to běžné, že nájemníci dokládají reference od majitelů bytů z předchozích nájmů. Bez referencí tam člověk těžko sežene hezké nájemní bydlení.

Pět v bytě je pořád lepší než kolej

Nedávno jsem diskutoval s vysokoškoláky na brněnské univerzitě. Jeden z posluchačů sociálních věd mi řekl: „Nájmy jsou v Brně opravdu vysoké. Platíme 20 tisíc, ale je nás na to pět, a to už jde, a pořád lepší než kolej. A až dostuduji, vydělám si tady v Brně i na nájem, kde budu třeba s přítelkyní.“ Pragmatický přístup.

A o to více mě mrzelo, když těmto mladým lidem, kteří budou za pár let motorem této země, zástupkyně sociálních demokratů v plném sále vmetla to, že na byty nikdy mít nebudou. Naopak prý budou potřebovat státní ruku, která bude bdít nad trhem, jenž se vymkl. Šířením skepse a strachu se životní úroveň nezvyšuje.

Autor:
 • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Nová hrozba pro Česko je stagflace

Inflace zrychluje, ceny meziročně stouply o 6,6 procent a zdražování pokračuje. „Reálnou hrozbou pro Českou republiku...

Jste osobnost typu A, B nebo C? A co z toho pro vás a okolí plyne?

Z řady typologií lidských osobností, které psychologie za staletí vytvořila, patří rozdělení osob do takzvaných skupin...

Vláda nabízí příspěvek na bydlení. Kdo na něj má nárok, a kdo už ne

Zdražování energií, komunálních služeb i nájemného zvýší počet domácností s nárokem na příspěvek na bydlení. Ne každý...

TOP finanční produkty roku má MONETA, Trinity, KB, Hello bank a ČS

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku 2021 zvítězila mezi bankami v kategorii osobních bankovních účtů MONETA...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo musí do konce ledna podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí

Loni byl obrovský zájem o nemovitosti. Noví majitelé bytů či domů a majitelé, u nichž došlo ke změně pozemku nebo...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

 • Další z rubriky

Hypoteční trh je před skokovým růstem úrokových sazeb

Průměrná úroková sazba hypoték roste již osmý měsíc v řadě. V říjnu vyskočila na 2,54 %. Zájemců o hypotéku zatím...

Zájem o hypotéky nepolevuje. Průměrná úroková sazba se blíží ke 3 procentům

Průměrná úroková sazba u hypoték roste již devátý měsíc v řadě. V listopadu vyskočila na 2,70 % a přibližuje se...

Komentář: Kdo ty drahé byty kupuje

Úrokové sazby u hypoték rostou, podle odborníků budou zanedlouho atakovat 5% hranici. Rostou i ceny nemovitostí. Kdo...

Nízký úrok nemusí být u půjčky ten nejvýhodnější

Každý to tak nějak tuší. Zadlužovat se kvůli dárkům je hloupost. Ale někdy je chuť obdarovat blízké silnější než stav...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROPROJEKTANT - MaR (40-70.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 70 000 Kč

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Angelica: Mám ráda svoje prsa, i když ve 12 letech nebylo lehké se s nimi sžít

Burleska je vlastně teatrální striptýz, svlékání z krásných korzetových kostýmů. „Používáme spoustu peří, kostýmy jsou...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...