Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti zaměstnaneckých benefitů. Zdálo se, že jejich nabídku budou zaměstnavatelé drasticky osekávat, aby se vešli do ročního limitu, a předešli tak vyššímu zdanění. Firmy mění strategii, podle ankety MF DNES mezi zaměstnavateli se ale radikální škrty nekonají.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Firmy reagovaly na legislativní změny zejména přehodnocením poskytování nefinančních benefitů. „Nabídku upravily tak, aby co nejvíce využily formy výhod, které se do ročního limitu nezahrnují – to se týká především příspěvku na stravování či na penzijní připojištění,“ říká na úvod Martin Jánský, generální ředitel společnosti Randstad Česká republika, podle kterého se tak bohužel v některých podnicích snížila pestrost nabízených bonusů.

Obávaný limit

Novým podmínkám se citelně přizpůsobila například společnost VEKRA, největší český dodavatel oken a stínění na klíč: „Konsolidační balíček se nás dotkl poměrně výrazně, jelikož jsme svým lidem poskytovali zaměstnanecké výhody ve větší výši, než je aktuálně stanovený limit. Protože s novou legislativou se benefity v hodnotě, která jej přesahuje, zdaňují stejně jako běžná mzda, plánujeme poskytovat zaměstnancům příspěvek do benefitní caffeterie ve výši poblíž úrovně tohoto zákonného limitu. Nové nařízení pro nás tedy znamená pečlivější plánování a práci v nakládání s benefity. Jiné zásadní změny v této oblasti ale neplánujeme,“ konstatuje Jan Bek, HR ředitel společnosti VEKRA.

Plzeňský Prazdroj zareagoval na novou situaci zvýšením příspěvku na penzijní spoření svých pracovníků z 15 000 na 18 000 korun ročně. Zároveň zvedl hodnotu stravenky ze 150 na 190 korun na den. „Dlouhodobě pak nabízíme našim zaměstnancům široký benefitní program, v němž mohou využívat body na různé aktivity nebo pořízení zboží či služeb, ať už se jedná o MultiSport kartu, příspěvek na MHD, ubytování či dovolenou, lístky na kulturní akce, příspěvek na lekce cizího jazyka nebo také nákup zdravotnických pomůcek v lékárnách,“ vypočítává další nabízené výhody, které pro letošní rok zůstávají stejné, mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář.

Více home office

I když v některých případech firmy snížily podporu oblastí, jako jsou zdraví, kultura nebo vzdělávání, mnohdy posílily benefity méně nákladné, jako jsou adaptabilní pracovní prostředí či home office.

Že se právě tyto v důsledku „levné“ výhody u zaměstnanců dlouhodobě těší oblibě, a firmy je tak rády využívají, potvrzuje Eva Svobodová, tisková mluvčí Uniqa pojišťovny: „Snažíme se, aby měli naši zaměstnanci možnost skloubit soukromý život s prací, proto i letos nabízíme nadstandardní počet dnů práce z domova – až 15 měsíčně, dny osobního volna a flexibilní pracovní dobu se zkrácenou fixní pracovní dobou v pátek,“ říká mluvčí s tím, že Uniqa nabídku dalších benefitů neomezovala, ba naopak. Kromě příspěvků na životní pojištění či doplňkové penzijní spoření svým lidem nově přispívá i na dlouhodobý investiční produkt.

KOMENTÁŘ: Právo na home office je novinkou v zákoně. Jenže bude nevymahatelné

„Nadále přispíváme i na energie při home office, v případě dlouhodobé nemoci či na tábory dětí. Oblíbené jsou i produkty partnerských obchodních organizací se zaměstnaneckými slevami. Od začátku roku 2024 si také může každý pracovník vybrat plně hrazenou MultiSport kartu nebo využít systém volitelných zaměstnaneckých výhod. V oblasti podpory stravování jsme přešli ze stravenek na stravenkový paušál a současně jsme navýšili příspěvek zaměstnavatele,“ dodává za Uniqu Eva Svobodová.

Podobně si své lidi předchází i výrobce nátěrových hmot, společnost PPG. Balíček benefitů, které dlouhodobě poskytuje, zahrnuje mimo jiné příspěvky na životní pojištění a penzijní připojištění. „O ty je trvale největší zájem. Dále nabízíme příspěvky na stravování a volnočasové aktivity, dovolenou nad rámec zákonných požadavků a nedávno jsme balíček benefitů rozšířili o možnost dlouhodobých investičních plánů, které jsou v souladu s novými legislativními změnami a zaměstnancům usnadňují dlouhodobé finanční plánování,“ uvádí Jan Šipan, obchodní ředitel PPG pro Českou republiku, divize Architectural Coatings.

Krabička, meníčko nebo firemní kantýna? Jak se stravují zaměstnanci?

Novým směrem se v oblasti zaměstnaneckých výhod vydala i rodinná manufaktura M&T, výrobce designového dveřního a okenního kování. „Od 1. ledna 2024 jsme vzhledem ke konsolidačnímu balíčku zrušili dohody o práci a nově nastavili stravenkový paušál. Jako nový benefit jsme zařadili prodlouženou přestávku z 30 minut na 40 minut, což ve výrobě nebývá běžné,“ popisuje majoritní akcionář M&T Ivo Ulich s tím, že pracovní doba je nyní 7 hodin a 50 minut.

Žádné změny, dobré změny

Na trhu pak působí řada firem, jichž se zmiňované změny v podstatě nedotkly či pouze okrajově. To se týká například společnosti Electrolux CZ, kde je nabídka benefitů trvale pestrá: „Patří do ní pět týdnů dovolené, tři sick days, extra volno pro rodinu neboli Láskyplný páteček, příspěvek na sport 5 000 korun nebo MultiSport karta, stravenkový paušál, příspěvek na penzijní připojištění, práce z domova včetně příspěvku na ni, občerstvení na pracovišti a ovocné úterky, příspěvek na výuku angličtiny, vánoční dárky pro zaměstnance, akce z různých oblastí charity a udržitelnosti nebo sportovní a další týmové aktivity,“ vyjmenovává Jan Rožek, ředitel společnosti Electrolux pro český trh.

Část firem, kde k úpravám nedošlo, připouští, že opatření zmařila plánované navyšování výhod. „Víme, že s našimi benefity jsme konkurenceschopní. Zveřejněný konsolidační balíček případnému rozšíření však rozhodně nenapomáhá, spíše naopak. Byť jsou benefity díky tomu zase o něco finančně náročnější, jsme rádi, že je ponecháme v nezměněné výši,“ podotýká Iva Jandová zodpovědná za lidské zdroje ve společnosti Daikin, která je významným výrobcem tepelných čerpadel a klimatizací.

Bolavá místa jsou jinde

Na zásadní negativní dopad opatření v určitých oblastech ale upozorňuje Adam Bartošek, člen správní rady společnosti Trachea, největšího českého výrobce nábytkových dvířek. „Do limitu v oblasti benefitů nově spadá i možnost zakoupení produktů firmy se zaměstnaneckou slevou. Vzhledem k tomu, že našimi primárními výrobky jsou nábytková dvířka, současná hranice je nedostatečná. Pokud někdo z našich lidí rekonstruuje domov či kuchyň, potřebuje samozřejmě nakoupit více dvířek a stanovený limit snadno překročí. A pokud by se do něj snad vešel, už mu nemůžeme nabídnout ostatní standardní benefity, jako jsou vstupy do wellness a fitness. V tomto ohledu máme nevýhodu například v porovnání s výrobci potravin či drobných produktů,“ vysvětluje Adam Bartošek.

Open ani free space k výkonu nevedou. Co zaměstnance dnes motivuje

Negativním dopadem, který vnímají firmy napříč trhem, je vyšší administrativní zátěž spojená s vykazováním poskytnutých částek na firemní výhody i s „hlídáním“ objemu nepeněžních zaměstnaneckých benefitů tak, aby nebyla překročena roční zákonná hranice 21 983 korun.

Fungují jako zbraň

Balíček určený ke konsolidaci státního rozpočtu původně počítal s úplným zrušením daňového zvýhodnění volnočasových benefitů. Podle Terezy Knířové, tiskové mluvčí společnosti Pluxee, jsou ale benefity velmi důležitou a žádanou složkou péče o zaměstnance.

„Patří sem celá škála věcí, které mohou firmy svým lidem nabídnout, a odlišit se tak od konkurence. Zaměstnanci se o nabídku výhod často aktivně zajímají už na pohovorech,“ konstatuje Tereza Knířová s tím, že v posledních letech jsou na prvním místě benefity související s časem, jako je dovolená navíc, sick days nebo flexi days, ale také výhody zaměřené na volný čas nebo stravování. Méně obvyklé benefity podle ní nabízejí častěji technologické a IT firmy, které se snaží přilákat na trhu nedostatkové odborníky, nebo začínající start-upy.

I když některé firmy snížily podporu oblastí, jako je zdraví, kultura či vzdělávání, často posílily benefity méně nákladné, jako je adaptabilní pracovní prostředí či home office.

Hledáte práci s benefity? Vyberte si z aktuální nabídky práce na pracovním portálu jobDNES.cz

Nejčtenější

Vyhodili ji ze dne na den z brigády, zůstala bez příjmu. Je to legální? stěžuje si

Na brigádách si v Česku přivydělávají tisíce lidí nejrůznějších věkových kategorií. Tento typ pracovního vztahu ale není zákonem chráněný tak jako klasický hlavní pracovní poměr. Pokud uzavřete se...

Zásadní kroky, abyste byli finančně za vodou. Musíte je stihnout od 20 do 50 let

Premium

Různá období života přinášejí i své výzvy. Zvláště důležité jsou ty, které se týkající řízení či správy našich osobních financí. Jaké hlavní finanční výzvy před námi stojí v prvých třech desetiletích...

Pronájem bez rizika: Kompletní průvodce pro majitele i jejich nájemníky

Ceny nemovitostí v Česku rostou, nájemní bydlení je tak v posledních letech významně na vzestupu. Pronajímat byt či dům, nebo naopak být v nemovitosti nájemcem však může přinášet řadu rizik pro obě...

Hypotéky dál pozvolna zlevňují. Má však smysl čekat na vysněné sazby?

Trh s hypotékami ve zlevňování dál čeká na silnější impuls. Podle Swiss Life Hypoindexu činila průměrná nabídková sazba v červnu 4,94 procenta. Klesla tedy jen o tři desetiny procentního proti konci...

Klienti bank denně čelí útokům na účty. Obranou je digitální gramotnost

Kybernetické útoky jsou na denním pořádku. Dávno už se ale útočníci nezaměřují jen na velké firmy. Naopak, v jejich hledáčku se stále častěji objevují i jednotlivci, tedy přesněji především jejich...

Víte, kdo je odborník a kdo profesionál? Rozdíl je výrazný

Rozdíl mezi odborníkem a profesionálem nespočívá v rozsahu jejich odborných znalostí a zkušeností. Spočívá v pravidlech, kterými se při své činnosti řídí. O jaké pravidla jde a jaký je podstatný...

16. června 2025

Poprvé do práce již ve 14 letech. Co musí brigádníci i jejich rodiče vědět

Premium

Letos mohou poprvé brigádničit i čtrnáctiletí školáci. Novela zákoníku práce jim během letních prázdnin umožňuje vykonávat jednoduché práce. Pro mladé jde o velkou novinku – a pro rodiče o důležitý...

15. června 2025

Cévní chirurgie pro mě byla láska na první pohled, říká lékař

Medicína pro něj byla jasná volba. Po dokončení lékařské fakulty však nenastoupil do některé z českých nemocnic, ale odešel pracovat do Německa. Nevidí na tom nic špatného. „Získané zkušenosti si...

14. června 2025

Škody na cizím majetku a zdraví stojí v cizině statisíce. Kdy to zaplatíte ze svého?

Rozbít v hotelu okno, umyvadlo či televizi, to vše se nedopatřením může stát. Stejně tak ale můžete zranit jiného turistu třeba při skoku do bazénu či jiném sportu. Všechny takové případy přitom mají...

13. června 2025

Vyhodili ji ze dne na den z brigády, zůstala bez příjmu. Je to legální? stěžuje si

Na brigádách si v Česku přivydělávají tisíce lidí nejrůznějších věkových kategorií. Tento typ pracovního vztahu ale není zákonem chráněný tak jako klasický hlavní pracovní poměr. Pokud uzavřete se...

13. června 2025

Cesta k většímu sebevědomí jde přes péči o sebe. Odborníci radí, jak na to

Cítit se sebevědoměji po celý den může být jednodušší, než se na první pohled zdá. Nejde přitom o štěstí nebo dokonalé okolnosti, ale o každodenní volby a drobné návyky, které mohou výrazně ovlivnit...

12. června 2025

Klienti bank denně čelí útokům na účty. Obranou je digitální gramotnost

Kybernetické útoky jsou na denním pořádku. Dávno už se ale útočníci nezaměřují jen na velké firmy. Naopak, v jejich hledáčku se stále častěji objevují i jednotlivci, tedy přesněji především jejich...

12. června 2025

Udělali jste v přiznání daní chybu? Čekání, že se na to nepřijde, vyjde draho

Řada lidí přiznává daň z příjmu rok co rok a má daňové přiznání pod kontrolou. Chybovat je ale lidské. I když máte daně v malíčku, může se stát, že po odevzdání růžového formuláře zjistíte, že jste...

11. června 2025

Hypotéky dál pozvolna zlevňují. Má však smysl čekat na vysněné sazby?

Trh s hypotékami ve zlevňování dál čeká na silnější impuls. Podle Swiss Life Hypoindexu činila průměrná nabídková sazba v červnu 4,94 procenta. Klesla tedy jen o tři desetiny procentního proti konci...

11. června 2025

Podílové fondy v květnu vydělaly a dařilo se akciím i dluhopisům. Rizika zůstávají

V květnu pokračoval návrat cen akcií k únorovým maximům a březnová, a zvláště dubnová, korekce jsou již takřka zapomenuty. Optimismus se udržel hlavně kvůli pravidelnému odkládání zavedení vysokých...

10. června 2025

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Pronájem bez rizika: Kompletní průvodce pro majitele i jejich nájemníky

Ceny nemovitostí v Česku rostou, nájemní bydlení je tak v posledních letech významně na vzestupu. Pronajímat byt či dům, nebo naopak být v nemovitosti nájemcem však může přinášet řadu rizik pro obě...

10. června 2025

Zásadní kroky, abyste byli finančně za vodou. Musíte je stihnout od 20 do 50 let

Premium

Různá období života přinášejí i své výzvy. Zvláště důležité jsou ty, které se týkající řízení či správy našich osobních financí. Jaké hlavní finanční výzvy před námi stojí v prvých třech desetiletích...

9. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.