Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Daně 2023: Za prošvihnutí termínu a chyby v přiznání hrozí sankce

Už řadu let je v Česku tradicí, že nejvíc lidí podává přiznání k dani z příjmu fyzických osob až poslední dva březnové týdny. V úterý 2. dubna 2024 přitom končí termín na odevzdání papírového formuláře. Kdo to nestihne, může využít internetové podání. Tím se termín posune na 2. května 2024. Za prošvihnutí termínů i za chyby v přiznání hrozí sankce.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Daňové přiznání je povinen podat poplatník, který má příjmy ze závislé činnosti od jednoho nebo postupně od více plátců a nepodepsal u všech plátců na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani a dále poplatník, který má příjmy ze závislé činnosti a další příjmy vyšší než 20 000 korun. Výjimkou jsou lidé, kteří jsou v režimu paušální daně. Ti totiž nemusí podávat daňové přiznání vůbec,“ upozorňuje Michal Jelínek, partner V4 Group.

Podle údajů Finanční správy bylo k 11. březnu podáno 649 690 přiznání k daním z příjmů za rok 2023, což odpovídá 23 procent celkového odhadovaného počtu. Zhruba 65 procent přiznání bylo finančnímu úřadu doručeno elektronicky datovou schránkou nebo přes portál MOJE daně.

Daňové přiznání za rok 2023: využijte formuláře pro internetové podání

„Doporučovanou alternativou je samozřejmě elektronické podání daňového přiznání ať už datovou schránkou nebo v uživatelsky přívětivém rozhraní portálu MOJE daně, který už aktivně využívá na 600 tisíc občanů,“ poznamenává generální ředitelka finanční správy Simona Hornochová.

Termíny pro podání daňového přiznání jsou v podstatě tři:

  • do 2. 4. 2024 platí pro poplatníky, kteří podávají růžový formulář v listinné podobě.
  • do 2. 5 2024 platí pro poplatníky, kteří podávají přiznání elektronicky.
  • do 1. 7. 2024 platí pro poplatníky, kteří podávají přiznání s daňovým poradcem.

Kdo prošvihne předepsané termíny, má ještě šanci chybu napravit do pěti pracovních dnů. Delší prodlevu ale finanční úřady netolerují a opozdilcům vyměří sankci. „Pokuta se nevyměří, pokud její výše nepřesáhne částku 1 000 korun. Pokud ale poplatník nepodá daňové přiznání ani po výzvě správce daně, sankce už činí minimálně 500 korun. Maximální výše pokuty pak může činit až 300 000 korun,“ upřesňuje Michal Jelínek.

Přehled sankcí:

  • 0,05 procenta stanovené daně za každý následující den prodlení, nejvýše však 5 procent stanovené daně,
  • 0,05 procenta stanoveného daňového odpočtu za každý následující den prodlení, nejvýše však 5 procent stanoveného daňového odpočtu, nebo
  • 0,01 procenta stanovené daňové ztráty za každý následující den prodlení, nejvýše však 5 procent stanovené daňové ztráty.

Pokud uděláte v daňovém přiznání chybu, je takové přiznání označeno za vadné. Správce daně vás musí v takovém případě nejprve vyzvat k opravě vady. Když na tuto výzvu nebudete nereagovat a problémy neodstraníte, pokuta může být rovněž velmi citelná.

„Tomu, kdo ani na výzvu správce daně neodstraní vadu podání, vzniká ze zákona povinnost uhradit pokutu ve výši 1 000 korun. Přičemž tato pokuta může být zvýšena až na 50 000 korun, pokud poplatník neodstraní vady podání a tato skutečnost závažně ztěžuje správu daní,“ poznamenává Jelínek.

V čem se nejčastěji chybuje

Jakých nejčastějších chyb se vyvarovat? Pro uplatnění různých položek pro snížení daňové povinnosti je potřeba předložit finančnímu úřadu množství podkladů. Podle Moniky Lodrové, daňová poradkyně společnosti BDO, však lidé velmi často zapomínají, že k daňovému formuláři musí připojit nejrůznější přílohy.

1. Ohlídejte si přílohy

„Na přílohu lidé zapomínají například při odpočtu ve formě uhrazených úroků z hypotečního úvěru na bytové potřeby, při kterém je nutné přiložit smlouvu o hypotečním úvěru v prvním roce uplatnění či list vlastnictví z katastru nemovitostí. Dále se často chybuje v tom, že poplatník uvádějící odpočet není vlastníkem nemovité věci či účastníkem úvěrové smlouvy,“ upozorňuje daňová poradkyně.

Zároveň například při uzavření smlouvy o smlouvě budoucí nelze uplatňovat úroky hned od počátku – je nutné naplnit podmínku trvalého bydlení v dané nemovitosti, což samozřejmě není možné, pokud je nemovitá věc teprve ve výstavbě.

Dále lidé typicky zapomínají na doložení smlouvy u příspěvků na penzijní či životní pojištění v prvním roce uplatnění. „Ty jsou pro finanční úřad důležité, protože produkty, u kterých se o uhrazeného pojistné může odečíst od základu daně, mají velmi specifické podmínky, které některé produkty zejména životního pojištění nesplňují,“ poznamenává Lodrová.

2. Pozor na duplicitní slevu na dítě

Rodiče mohou v daňovém přiznání uplatnit slevu na vyživované dítě, a to až do osmnáctých narozenin dítěte, případně pokud studuje, tak až do 26 let. „Ovšem tato sleva platí jen pro jednoho z rodičů, nemohou ji užívat oba. Pokud si daňové zvýhodnění uplatňují oba rodiče za stejné dítě, správce daně to zjistí jednoduše podle dostupných údajů, jako je rodné číslo dítěte,“ říká daňová poradkyně.

3. Chyby u slevy na manžela či manželku

Podmínkou pro uplatnění slevy na manžela či manželku jsou vlastní příjmy do 68 000 korun Důležité je, že se do tohoto limitu započítávají i osvobozené příjmy, jako jsou příjmy z dědictví, darů či dávky nemocenského pojištění. Tedy například peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné či dočasná pracovní neschopnost. Naopak se nezapočítávají dávky státní sociální podpory, jako jsou rodičovský příspěvek či přídavek na dítě.

4. Chybné údaje či chybějící podpis

„Jednou z častých chyb je vyplnění kolonky adresy místa pobytu aktuálním místem, kde člověk přebývá, přestože zde má být uvedena adresa trvalého bydliště. Chybné vyplnění adresy však může vést k tomu, že člověk přiznání podá na jiný finanční úřad nežli svůj místně příslušný a podání pak nemusí být na příslušný finanční úřad doručeno včas.

„Zároveň pokud poplatníci podávají daňové přiznání v papírové podobě, doporučuji překontrolovat, že je přiznání podepsáno – a to jak v kolonce podpis, tak na případné žádosti o vrácení přeplatku. Jsou v tomto případě třeba dva podpisy na jedné straně, přičemž na ten druhý lidé občas zapomínají,“ přibližuje Lodrová.

5. OSVČ už jen elektronické podání

Podnikatelé (OSVČ) se zpřístupněnou datovou schránkou musí povinně podávat daňové přiznání elektronicky. To lze učinit podáním přes portál Moje daně či přímo přes datovou schránku. U té je třeba dbát na to, aby bylo podání ve správném formátu (XML), a nikoliv například ve formátu PDF. Zatímco loni finanční správa ještě tolerovala papírové podání růžového formuláře bez jakékoliv pokuty, letos se to už opakovat nebude.

Hledáte lépe placenou práci? Najděte ji na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz

Autor:
  • Nejčtenější

Podívejte se, které spořicí účty a termínované vklady teď vynášejí nejvíc

Česká národní banka během letošního roku snižovala základní úrokovou sazbu, aby měla inflaci pod kontrolou. Banky na to průběžně reagovaly snižováním úroků na spořicích a termínovaných účtech....

11. prosince 2024

Úspěch odstartovaly Zlaté stránky. Z českých obchodních center firma dobyla svět

Začátky této firmy nebyly jednoduché. Šikovným řemeslníkům z české dílny se ale podařilo prosadit se i v zahraničí, kromě jiného například pracovali na filmu Letopisy Narnie. Rozjezdu jejich...

7. prosince 2024

Sazby hypoték budou více klesat na začátku roku 2025, říkají odborníci

Hypotéky dál mírně zlevňují, ale stále se drží zuby nehty nad 5procentní hranicí. Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu byla k 5. prosinci 2024 na úrovni 5,22...

6. prosince 2024

Škola vyhodila opilé učitele, soud prohrála. Nešťastný precedent, říká advokátka

Premium

Opilí učitelé přistižení s láhvemi alkoholu v uzamčeném kabinetu, odmítnutí dechové zkoušky a následný soudní spor, který zaměstnavatel prohrál. Rozhodnutí Nejvyššího soudu vyvolalo vlnu emocí. Co to...

5. prosince 2024

Šest metod, jak umět přesvědčovat lidi a dosáhnout svého

Všimli jste si, jak snadno dokážou někteří lidé dosáhnout, co chtějí? Většinou je proto, že o svém požadavku umějí druhé poměrně snadno přesvědčit. Metody, které k tomu používají, nebývají přitom...

9. prosince 2024

Co je dobré vědět, když zvažujete uzavřít nezletilému penzijní spoření

Dnešní děti a teenageři již dobře znají hodnotu peněz a rádi se podílejí na jejich správě. Řada rodičů jim proto již na základní škole zřizuje běžné účty, aby své potomky učili nakládat s financemi...

12. prosince 2024

Co jsou to „bohaté“ Vánoce? Učte děti vnímat cenu práce a věcí už odmala

Mluvit s dětmi o penězích, jejich hodnotě i o tom, že ne vše lze mít hned, je třeba začít co nejdříve, například teď před Vánocemi. Jak na to? S předškoláky hrou. „Školákům by detailnější vhled do...

12. prosince 2024

KOMENTÁŘ: DIP je na trhu už téměř rok. O jeho výhodách Češi pořád mnoho neví

Dlouhodobý investiční produkt neboli DIP v Česku funguje od začátku letošního roku. Jde o nástroj určený primárně pro dlouhodobé investování a odkládání peněz až do důchodového věku. Nad jeho...

11. prosince 2024  14:33

KOMENTÁŘ: Jak zajistit dětem v Česku budoucnost

V Česku se v posledních letech rodí stále méně dětí. Důvodů je řada. Mladí lidé chtějí po studiích nejprve cestovat a užívat si života. Jiní dokonce říkají, že děti nechtějí, protože je to velký...

11. prosince 2024

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

V naději už nevěřím, moje onemocnění je smrtelné, říká Cyril Höschl o diagnóze

Premium Celý život tlumočil složitou řeč vědy do srozumitelného jazyka. Před rokem však psychiatrovi Cyrilu Höschlovi zasáhlo...

Ve Švédsku vládne trend „měkkých dívek“. Ženy končí v práci a žijí z platu mužů

Švédsko má celosvětovou pověst země prosazující rovná práva žen a mužů. Přesto teď poněkud překvapivě tamní mladé ženy...

Příliš velké sousto. Smetanová cukrárna dopekla, věřitelům dluží stamiliony

Pražská Smetanová cukrárna, která dodávala své cukrářské výrobky téměř do všech obchodních řetězců, ukončila svůj...

Co čekat od pokoje za čtyři stovky? Cestovatel s UV lampou se vyděsil

Kritizovat kvalitu pokrmů v restauracích anebo psát recenze na známé turistické destinace, to už dnes dělá skoro každý...

Příběh Petra: Moje manželka ignoruje domácí práce. Nevaří, neuklízí, nepere

Brali jsme se po docela krátké známosti. Čekali jsme tehdy naše první dítě a oběma nám už bylo dost přes třicet, tak...