Pátek 27. listopadu 2020, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. listopadu 2020 Xenie

Co si ohlídat, když nemáte výplatu, ale dávky nemocenské či ošetřovného

Jste na nemocenské nebo na ošetřovném a peníze vám vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ). Možná ale máte se svým zaměstnavatelem sjednány pravidelné srážky ze mzdy. Co se hradí i z dávek a co musíte zaplatit sami, přiblížíme na konkrétním případu čtenáře iDNES.cz.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Jsem už druhý měsíc na nemocenské. Jak to bude se životním pojištěním a penzijním spořením? To mi totiž sjednal zaměstnavatel, pravidelně mi určitou částku přispívá a mou úhradu strhává ze mzdy. Teď ale nemá z čeho, když už dávky vyplácí OSSZ. Jak postupovat? A mám vůbec nárok na příspěvky i v době pracovní neschopnosti?“ ptá se čtenář iDNES.cz.

Hledejte stabilní práci na portálu jobDNES.cz

Obecně je to tak, že zaměstnavatel provádí srážky ze mzdy na základě zákona nebo na základě dohody uzavřené se zaměstnancem. „Na základě zákona se sráží například daň z příjmů, pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, pojistné na zdravotní pojištění, nevyúčtované zálohy na cestovní náhrady, exekuce či výživné,“ vysvětluje advokát Pavel Nastis.

Jakmile ale nemáte svou výplatu, řada věcí se mění. „Co se týká srážek z dávek nemocenského pojištění, provádí OSSZ exekuční srážky a srážky výživného, ale pouze z nemocenského nebo peněžité pomoci v mateřství, z ostatních dávek, například ošetřovného, se srážky neprovádějí,“ upřesňuje daňová poradkyně Lucie Wadurová.

Srážky ze mzdy mohou být různé, vedle exekucí a výživného srážky například platba za stravenky, za firemní ubytovnu, odborové příspěvky aj. Ani tyto ostatní srážky se z nemocenského či ošetřovného neprovádějí a tak, pokud jste je měli ve své výplatě nastaveny, musíte je řešit sami.

Životní pojištění

Ale pojďme k dotazu čtenáře. Příspěvek zaměstnavatele na životní pojištění je mimo, respektive nad rámec mzdy, takže jej zaměstnavatel může hradit i v případě, že v daném měsíci je mzda nulová, například právě kvůli pracovní neschopnosti.

Na nemocenské dávky čekala tři měsíce, její peníze dostal někdo jiný

ilustrační snímek

Může hradit, ale nemusí. Příspěvky na penzijní spoření zaměstnanců bývají zpravidla upraveny ve vnitřním předpise zaměstnavatele, u větších zaměstnavatelů v kolektivní smlouvě. Tam lze nalézt odpověď, jak je to s jejich poskytováním v době, kdy zaměstnanec nevykonává práci.

„Pokud z předpisu vyplývá, že zaměstnavatel po dobu dočasné pracovní neschopnosti příspěvky neposkytuje, pak v případech, kdy je smlouva s pojišťovnou nastavena tak, že jde o povinné pravidelné každoměsíční platby, je třeba, aby je hradil zaměstnanec, jinak by mu totiž vznikal dluh u pojišťovny,“ doporučuje advokát.

Z pohledu pojišťovny je totiž smluvním partnerem klient, v tomto případě zaměstnanec. Tedy pozor i na částky, které vám zaměstnavatel strhával ze mzdy jako vaši úhradu. Pokud jste byli celý měsíc nemocní, srážka ze mzdy neproběhne a pojistné budete muset pojišťovně zaplatit sami. Jestliže nejste schopni částku uhradit, obraťte se na svou pojišťovnu, a případné změny v pojistné smlouvě včetně nastavení placení řešte včas, aby nedošlo k ukončení pojištění.

V současné době může vznikat problém i tím, že samotný zaměstnavatel se dostává do finančních problémů kvůli uzavření provozu, což může vést k tomu, že možná dočasně rozhoduje o ukončení poskytování příspěvků na životní pojištění, v takovém případě by příspěvek musel uhradit zaměstnanec sám, nebo by musel pojišťovnu požádat o úpravu, tedy snížení měsíčního pojistného,“ upozorňuje mluvčí České asociace pojišťoven Veronika Nová.

Pokud by zaměstnavatel poskytování příspěvku ukončil, nebo pokud přijdete o zaměstnání a tím i o příjmy, můžete samozřejmě pojištění vypovědět. Vždy je ale lepší kontaktovat pojišťovnu a pokusit se najít řešení. „ V současné době je více než potřeba, aby byli lidé chráněni pojištěním, není určitě dobré životní pojištění vypovídat, spíše doporučujeme si pojistku ve spolupráci s pojišťovnou dočasně upravit,“ shrnuje Veronika Nová.

Penzijní spoření

Nemocenská kalkulačka

I v případě penzijního spoření je nárok na příspěvek v době nemocenské na rozhodnutí zaměstnavatele, je to bonus dobrovolný a nelze ho nárokovat. „Z praxe víme, že standardně jsou platby v období nemocenské zaměstnavatelem pozastaveny, klientům proto doporučujeme, aby na tuto dobu nastavili sami trvalý příkaz na své platby,“ radí ředitel Conseq penzijní společnosti Richard Siuda.

„Pokud zrovna nemáte některý měsíc na úhradu úložky, tak ji nepošlete. Žádný postih vám nehrozí, prostě si jen naspoříte méně,“ informuje mluvčí Asociace penzijních společností ČR Jan Sedláček.

V případě mimořádného nezaplacení to ani nemusíte nikomu hlásit. Na penzijních smlouvách nevznikají dluhy, jelikož se jedná o dobrovolné spoření. A poté, co se vaše finanční situace zlepší, je opět možné pokračovat ve spoření. „ Za neuhrazený měsíc však nevzniká nárok na státní příspěvek a vynechané platby není možné uhradit zpětně,“ upozorňuje Richard Siuda.

Pokud byste nemohli platit dlouhodobě, nebo potřebujete snížit měsíční úložku, bude dobré, pokud to své penzijní společnosti oznámíte. Stále platí, že za to nebudete nijak penalizováni, prostě buď budete spořit méně, nebo třeba rok přispívat nebudete, vaše smlouva běží dál, naspořené prostředky se dál úročí.

Ukončovat smlouvu je nevýhodné, o vlastní naspořené prostředky sice nepřijdete, ale jejich zhodnocení bude daněno 15 procent. „Jestliže vám přispíval zaměstnavatel, dostanete i jeho příspěvky, ty se opět daní 15 procenty, veškeré státní příspěvky se ale vrací státu,“ připomíná Jan Sedláček.

Abyste mohli čerpat odbytné (to je termín pro mimořádné ukončení před dovršením 60 let), musíte spořit alespoň 12 (v případě penzijního připojištění) respektive 24 (v případě doplňkového penzijního spoření) měsíců. Pokud byste chtěli smlouvu vypovědět dříve, nedostanete nic.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Komu se vyplatí pracovat na dohodu a jak se to může dotknout penze

Práce na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti je oblíbená nejen mezi studenty nebo penzisty, ale je...

Kvíz: Velké opáčko z finanční gramotnosti je tady. Troufnete si?

Finanční záležitosti řešíme prakticky každý den, měli bychom tedy znát alespoň základní pojmy. Otestujte se, jak jste...

I přes mnohé překážky se nakonec k vysněné práci dostala. A má úspěch

Od mládí tíhla k umění, doba byla ale taková, že vystudovala ekonomku, podle rodičů byla pro život jistější. Pak se...

K uzavření stavebního spoření je nejvhodnější čas. Zmapovali jsme nabídku

Pokud již stavební spoření máte a platby posíláte jednou ročně, nezapomeňte peníze poslat v termínu. Pro ty, kteří se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mnoho firem je v krizi. Jiným ale doba tak trochu nahrála

Těžký propad, nebo raketový růst – takový je letos vývoj u mnoha firem. Podle toho, jestli jsou z oborů zasažených...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Štve vás šéf, anebo práce? Psycholožka radí, jak nad tím vyzrát

Situace, se kterými se v životě setkáváme, jsou ve své podstatě emočně neutrální. My jim však dáváme interpretace –...

Zavřené školy způsobují rodinám finanční problémy, ošetřovné nestačí

I když se otevřely nejnižší ročníky základních škol pro prezenční výuku, řada rodičů jen o něco málo starších dětí s...

Drahá jízda bez řidičáku. Počítejte s pokutou, i když ho jen zapomenete

Premium Jezdit „bez papírů“ se nevyplatí, většinou následuje pokuta. O tom, jestli to budou dvě stovky, nebo desítky tisíc plus...

KVÍZ: Každá mince má dvě strany. Nebo tři? Co víte o těch našich?

V peněžním oběhu České republiky jsou dnes téměř dvě miliardy kusů oběžných mincí. Víte, kde a jak se naše mince...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...