Pondělí 14. června 2021, svátek má Roland
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 14. června 2021 Roland

Na nemocenské dávky čekala tři měsíce, její peníze dostal někdo jiný

Nemocenskou vyplácí správa sociálního zabezpečení do 30 dnů od uplatnění nároku. Pokud dojde k prodlení, je na vině zpravidla administrativní chyba. Co všechno se může stát, přiblížíme na konkrétním příběhu čtenářky iDNES.cz.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Gabriela Řeháčková nastoupila v půlce ledna na nemocenskou. Náhradu za prvních 14 dní od svého zaměstnavatele obdržela v řádné výši i včas, ale dávky nemocenské za únor ani za březen nedorazily. Nakonec se zjistilo, že mzdová účetní firmy, u které byla paní Řeháčková zaměstnána, v podkladech zaslaných Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) spletla číslo účtu a tak peníze dostal někdo úplně jiný, jistá paní P.A.

Nemocenská kalkulačka

„Na okresní správě mi řekli, že dokud daná osoba částku nevrátí, tak mi peníze znovu poslat nemůžou,“ popisuje paní Řeháčková. Nepomohla ani banka, peníze zpět může žádat pouze odesilatel peněz.

Nápomocna sice byla mzdová účetní, ani ta ale moc nepochodila. „OSSZ čeká na vratku a paní P.A. máme vyzvat my, což už jsme udělali písemně. Dnes jsme se paní P.A. dovolali, ta nám ale řekla, že je se sociálkou domluvená na splátkách,“ informovala e-mailem paní Řeháčkovou. Jenže co teď?

Podle advokáta OSSZ skutečně není povinna vyplatit dávku znovu. „Ze zákona je pojištěnec povinen sdělit své číslo účtu, tuto povinnost paní Řeháčková vlastně nesplnila a nelze to klást k tíži OSSZ. Je to chyba zaměstnavatele, ten odpovídá za škodu, která jí vznikla a ten je povinen jí škodu nahradit,“ vysvětluje advokát Pavel Nastis.

Číslo účtu bylo opraveno, takže aspoň výplatě dávek za další měsíc už nic nebránilo. Jenže peníze stále nikde. Tentokrát byl problém v tom, že potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti bylo datováno k 28. dubnu, správně ovšem v tomto konkrétním případě mělo být uvedeno datum k poslednímu dni v měsíci.

„Jsem z toho už zoufalá, žiji sama s dcerou, nemám na nájem ani na jídlo a musím si půjčovat,“ stěžuje si čtenářka iDNES.cz. Učinila ale ještě jeden pokus, využila webového formuláře na stránkách ČSSZ s názvem Žádost o prověření nevyplacené dávky nemocenského pojištění po více než 30 dnech od uplatnění žádosti. Po třech dnech se ozvala pracovnice OSSZ, vše je vyřešeno a nemocenské dávky posílají. „Nechápu, proč mi nikdo nedokázal poradit a pomoci dříve. Dostala jsem se do dluhů ne vlastní vinou, a všem to bylo úplně jedno,“ uzavírá svůj příběh Gabriela Řeháčková.

Za zpoždění výplaty dávek může většinou zaměstnavatel

Kontaktní formulář, jehož prostřednictvím můžete požádat o prověření nevyplacené dávky nemocenského pojištění, spustila Česká správa sociálního zabezpečení v pondělí 18. května, jen za prvních deset dní dorazilo přes osm tisíc žádostí. Týkaly se výplaty nemocenských i ošetřovného.

Nepřišly vám dávky nemocenského pojištění?

„Z prošetření doručených urgencí vyplynulo, že postup jednotlivých správ sociálního zabezpečení byl v 99 procentech případů správný, dávky jsou průběžně zpracovávány v zákonné lhůtě,“ informuje mluvčí ČSSZ Jitka Drmolová.

„Pouze u 33 případů skutečně šlo o dávku, jejíž výplata neproběhla v zákonné lhůtě a důvod byl shledán v postupu na straně OSSZ, v dalších 20 případech došlo k chybě na straně zaměstnavatele, kdy z jeho strany nebyly doručeny kompletní podklady a doplňovaly se dodatečně, čímž došlo k prodlení při zpracování dávky,“ upřesňuje mluvčí.

Výplata dávek probíhá rychle, polovina bývá vyplacena do deseti dnů, zbývající část pak do 30 dnů. Ale pozor, lhůta pro výplatu se počítá od doručení kompletních pokladů na OSSZ.

Chybně podané nebo neúplné žádosti řeší okresní správy individuálně přímo s žadateli, respektive s jejich zaměstnavateli, kteří potvrzené dokumenty ve finální podobě předali. V dokumentech ale žadatelé často uvádějí i chybné kontaktní údaje, a proto se s nimi OSSZ nemůže spojit.

Jste na marodce a nejste doma? Odebrání dávek i pokuta

Zda váš zaměstnavatel odešle podklady včas a řádně a bezchybně vyplněné, to asi neovlivníte. Co ale ovlivnit jistě můžete, abyste třeba o nemocenskou nepřišli, je například dodržování režimu dočasně práce neschopného pojištěnce. Znamená to, že jste povinni zdržovat se na adrese místa pobytu, který jste nahlásili ošetřujícímu lékaři a dodržovat dobu a rozsah stanovených vycházek.

„Pojištěnci, který porušil režim dočasně práce neschopného nebo nesplnil povinnost součinnosti při kontrole tohoto režimu, může být nemocenské kráceno nebo odňato za dobu až 100 kalendářních dnů ode dne (každého) porušení tohoto režimu nebo ode dne nesplnění povinnosti součinnosti při kontrole tohoto režimu,“ upozorňuje Jitka Drmolová.

V případě nesplnění povinnosti poskytnout součinnost k provedení kontroly je nejčastějším důvodem pro uložení sankce neoznačení místa pobytu či zvonku jmenovkou.

O krácení nebo odnětí nemocenského rozhoduje příslušná okresní správa sociálního zabezpečení ve správním řízení. Ale nemyslete si, že pokud vás kontrola nezastihne doma v prvních 14 kalendářních dnech, kdy ještě nemáte nárok na nemocenské (náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel), žádný postih vám nehrozí a se šéfem se nějak domluvíte.

„Dojde-li k porušení režimu v prvních 14 kalendářních dnech dočasné pracovní neschopnosti tím, že pojištěnec nedodrží individuální léčebný postup, který mu byl stanoven ošetřujícím lékařem, pak se dopouští přestupku, za který mu lze uložit pokutu až do výše 20 tisíc korun,“ doplňuje mluvčí.

Za situace, kdy okresní správa sociálního zabezpečení disponuje indiciemi nasvědčujícími podvodnému jednání, podává trestní oznámení.

Jitka Drmolová

Stejně tak draho vám může přijít „hodit se marod“, tedy předstírat zdravotní potíže a lékaře přemluvit, ať vypíše neschopenku. Na dodržování právních předpisů a oprávněné čerpání státních prostředků na dávky nemocenského pojištění dohlíží lékaři posudkové služby OSSZ, kteří posuzují i zdravotní stav pojištěnců.

„Za situace, kdy okresní správa sociálního zabezpečení disponuje indiciemi nasvědčujícími podvodnému jednání, podává trestní oznámení,“ uvádí Jitka Drmolová a doplňuje: „Ze zkušeností víme, že někteří pojištěnci si trestnost takového jednání neuvědomují. Dokladem jsou případy, kdy se raději sami dobrovolně doznají a nahradí veškerou způsobenou škodu.“ V takovém případě zpravidla dochází k podmíněnému zastavení trestního stíhání, což ale nezabrání záznamu v trestním rejstříku a může zkomplikovat život.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....

Opustil dobře placené místo v bankovnictví a rozjel firmu. Nelituje

Vystudoval ekonomii, nastoupil do banky, pracoval i v bankách v zahraničí. Oboru zůstal věrný i po návratu do Česka....

Zmapovali jsme nejlepší spořicí účty. Výnosy stále padají

Porazit inflaci se zhodnocování vkladů na spořicích účtech nejde. Výnosy dál padají. Úrokové sazby u aktuálně...

Jak ochránit peníze před inflací? Jedním z řešení jsou investice

Investiční analytici doporučují domácnostem a firmám právě teď investovat peníze na finančních trzích. Důvod je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Levnější hypotéka je donutila k sjednání drahého úvěru

Snaha ušetřit na úrocích a sjednat si hypotéku na co nejkratší dobu nemusí být vždy nejlepší řešení. Takzvaně hypotéka...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně je považován za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

  • Další z rubriky

Právnička: Za jakých podmínek lze zvednout či snížit nájem v bytě

Premium Ceny nájmů se v poslední době chovají jako na houpačce. Někde rostou, jinde pro změnu klesají. Pokud bydlíte v nájmu,...

Chtějí být bohatší a bohatší, říká psycholog. Co pohání chamtivce?

Premium Závislými se lidé mohou stát na nejrůznějších věcech. Nejen na drogách, ale i na vztazích či aktivitách. Mezi časté...

Jak ochránit peníze před inflací? Jedním z řešení jsou investice

Investiční analytici doporučují domácnostem a firmám právě teď investovat peníze na finančních trzích. Důvod je...

Na které vysoké školy se lze přihlásit, když nevyjde ta první

Maturitní vysvědčení máte už skoro v kapse a nejspíš řešíte, kam dál. Přihlášky na veřejné vysoké školy jsou od února...

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně je považován za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Dušek: Očkovat se nenechám. Indiáni raději zemřeli, než se nechat zotročit

Jaroslav Dušek promluvil o svém rozhodnutí nenechat se očkovat vakcínou proti covidu-19. Herec, který nedávno oslavil...

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....