Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Odborníci varují: Kreditní karta je dobrý sluha, ale špatný pán

Řada lidí u nás každý den používá v obchodech krátkodobé úvěry typu kreditní karta. Přitom je takto vypůjčené peníze stojí měsíčně nemalé peníze. To když nezaplatí půjčený kredit v bezúročném období nebo nesplní další ze sjednaných podmínek.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Evelína Novotná o kreditní kartě nikdy neuvažovala. Vše začalo před dvěma lety, když jí skončilo fixační období u hypotéky a ona si se svou bankou chtěla domluvit další podmínky. Zjistila, že všude jinde jí nabízejí daleko nižší úrokovou sazbu a tak začala přemýšlet o přechodu k jinému finančnímu ústavu. Zmínila se o tom i své bankéřce a ta jí hned druhý den telefonovala a úroky snížila.

Stačí tisíc korun měsíčně. Začněte si odkládat ještě dnes.

„Vypravila jsem se do banky podepsat dodatek, k mému překvapení jsem ale zjistila, že úrok bude sice v dohodnuté výši 1,98 %, ale za podmínky, že budu aktivně využívat kreditní kartu v požadovaném objemu a počtu transakcí,“ líčí paní Novotná.

Každý měsíc měla provést minimálně jednu transakci v minimální výši 1 500 korun. Pokud tak neučiní, banka je oprávněna zvýšit úrokovou sazbu na hypotéce o 0,2% bodu. Nakonec se paní Evelína nechala přesvědčit. „Jednou měsíčně nákup v potravinách, peníze hned splatím a je to vyřízené,“ říkala si. Na nakupování z kreditky si časem zvykla, bohužel se jí ale začalo stávat, že k termínu občas zapomněla dluh vyrovnat.

„Inkaso jsem si sice později nastavila, ale jeho termín jsem měla k 25. dni v měsíci a výplata mi chodí 8. den v měsíci. To znamená, že jsem několikrát, zejména v předvánočním čase a po letní dovolené, peníze na účtu neměla,“ vypráví. Měla ale kreditku, takže zaplatit další nákup nebo vybrat hotovost nebyl problém. „Najednou jsem byla v dluhu a nemohla jsem se z něj dostat, stržené peníze v rodinném rozpočtu vždycky chyběly a opět jsem je nahrazovala čerpáním z karty,“ říká.

A dluh rostl, nejprve dva tisíce, pak pět, později dvanácti tisíc, k tomu úroky kolem 600 i více korun za jedno období a za každý výběr hotovosti neuvěřitelných 99 korun. Nakonec se dluh vyšplhal na téměř dvacet tisíc. Paní Evelína si půjčila od rodičů, celou sumu zaplatila a požádala o zrušení kreditní karty. I přes varování úřednice, že jí tím vzroste úroková sazba na hypotéce.

Mimochodem, měsíční splátka hypotéky se se zrušením kreditní karty zvýšila z 11 567 korun na 11 733 korun, to znamená o pouhých 166 korun. „Už žádná karta, žádná další splátka a nákupy jen za své,“ popisuje svou zkušenost s kreditní kartou paní Novotná.

Kreditka je zlatý důl pro banky

Kreditní karty banky nabízejí při zřízení běžného účtu a někdy i jako podmínku pro zvýhodněnou úrokovou sazbu u hypotečního úvěru. V podmínkách pro užívání kreditních karet se banky v mnohém liší. V jedné věci se však shodují. Každá kreditní karta má takzvané bezúročné období, většinou kolem 40 až 45 dnů. Během tohoto období může vlastník kreditní karty platit u obchodníků až do vyčerpání sjednané úvěrové částky.

„Do konce sjednaného bezúročného období majitel karty z vypůjčených peněz neplatí žádný úrok, musí ale vypůjčenou sumu zaplatit. A pokud nechce platit nic navíc, tak v plné výši,“ vysvětluje finanční poradce skupiny Partners Vladimír Weiss. A tady je právě kámen úrazu. Z neuhrazené částky se totiž platí suverénně nejvyšší úroky ze všech spotřebitelských úvěrů, zpravidla ve výši 15 až 25 % z dlužné jistiny.

Podle finančních poradců mnoho lidí neumí správně využívat finanční produkty a nedokáží si spočítat, kolik zaplatí za služby, které banka nabízí. Klasickým příkladem, kdy je potřeba znát přesně podmínky a být stoprocentně disciplinovaný, je právě využívání kreditních karet. V obchodech jejich prostřednictvím přitom denně u nás pohotově platí nespočet lidí. Problém ovšem je, když stejně tak pohotoví nejsou v úhradě načerpaných peněz.

„Kreditní karty jsou paradoxně spíše pro bonitní klienty. Většinou jen ti si totiž mohou dovolit bezproblémově splatit půjčený kredit v bezúročném období. Záleží samozřejmě na výši limitu a průměrného měsíčního příjmu,“ říká Weiss. Podle něj je kreditní karta pro běžného spotřebitele spíše tak trochu návnada ze strany bank a jen málokdo ji zvládne udržet na uzdě.

„Není žádnou výjimkou, že klient k jejímu užívání přistoupí, aby ušetřil 150 korun měsíčně, ale nepozorností pak přichází o daleko vyšší částky. Kreditní karta je při správném používání dobrý sluha, dobrý pomocník. Při špatném používání je ale špatný pán. Bohužel většina lidí spadne do trvalého dluhu,“ uzavírá Weiss a varuje: „S kreditní kartou ještě nikdo nic neušetřil.“

Autoři: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Vyrábí a vyváží pavouky, které baví šikmé plochy a má s nimi úspěch

4. května 2024

Mít vlastní továrnu chtěl Lubomír Dvořák už v době, kdy to byl leda tak bláhový sen. Ale co se v...

Omylem jsem s bundou vypral i pár tisícových bankovek. Co dělat?

2. května 2024

Bankovky opotřebované oběhem či běžně poškozené by měl přijmout i obchodník. Pokud to odmítne, máte...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hledáte byt k pronajmutí? Majitele můžou zajímat i detaily o vás

3. května 2024

S pronájmy se to má v posledních letech jako na houpačce. Momentálně je situace stabilní, poptávka...

KOMENTÁŘ: Co přinesou nová pravidla pro vymáhání dluhů

30. dubna 2024

Dluhy představují stále větší problém, pro zákazníky i banky. Od 1. května to má pomoci řešit nový...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stravenka či příspěvek na dovolenou. Znáte změny zaměstnaneckých benefitů?

5. května 2024

Příspěvek na stravování snad již každý bere jako naprostou samozřejmost. Sick days se ale určitě...

Stravenka či příspěvek na dovolenou. Znáte změny zaměstnaneckých benefitů?

5. května 2024

Příspěvek na stravování snad již každý bere jako naprostou samozřejmost. Sick days se ale určitě...

Vyrábí a vyváží pavouky, které baví šikmé plochy a má s nimi úspěch

4. května 2024

Mít vlastní továrnu chtěl Lubomír Dvořák už v době, kdy to byl leda tak bláhový sen. Ale co se v...

Hledáte byt k pronajmutí? Majitele můžou zajímat i detaily o vás

3. května 2024

S pronájmy se to má v posledních letech jako na houpačce. Momentálně je situace stabilní, poptávka...

Co přineslo 20 let v EU českým domácnostem? Není vše zalité sluncem

3. května 2024

Životní úroveň Čechů během 20 let vzrostla. A to díky členství v Evropské unii. Průměrná spotřeba...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....