Ve financích se vyznáme, tvrdí Češi. Skutečnost bývá jiná. Otestuje se

aktualizováno 
Finanční znalosti Čechů se nelepší, stále jsou jen průměrné. V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi jen 57 procentních bodů ze 100. To je o pouhý bod více, než loni.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Naprostá většina Čechů si ovšem paradoxně myslí, že jsou jejich finanční znalosti dobré. Jen deset lidí ze sta přiznává, že si s financemi vůbec neví rady.

Míra finančních znalostí zřetelně souvisí se vzděláním. Zatímco lidé se základním vzděláním nebo výučním listem dosáhli v indexu finanční gramotnosti průměru 49 %, lidé s maturitou jsou na 58 % a vysokoškoláci dosahují 66 %.

„Předpokládáme, že to může být i díky tomu, že vysokoškoláci získávají zkušenosti s hospodařením s penězi a samostatným bydlením postupně, většinou ještě při studiu, zatímco ostatní jsou často ze školních lavic hozeni rovnou do praxe bez jakýchkoli zkušeností,“ poznamenává Helena Brychová, vedoucí vzdělávacích projektů České bankovní asociace (ČBA).

Průzkumu ČBA se zúčastnili respondenti z celé České republiky, kteří odpovídali na 11 kvízových otázek. Přidali jsme k nim dalších šest otázek, které se objevují i v našich kvízech. Otestujte se, jak jste na tom s finančními znalostmi a nakolik se vyznáte ve finančních pojmech.

Kvíz: změřte svou finanční gramotnost

Finanční znalosti by měly děti získávat již od svých rodičů. „I když se polovina rodin pravidelně a záměrně tématům spojeným s financemi doma věnuje, je stále mnoho těch, co naopak vůbec,“ poznamenává Brychtová.

Z aktuálního průzkumu, který nechala provést společnost Home Credit napříč Českem přitom vyplývá paradoxní zjištění. Zatímco 70 procent rodičů tvrdí, že seznamují s rodinnými výdaji své děti již v útlém věku mezi 6 a 7 rokem nebo mezi 8 a 10 rokem, jejich potomci to vidí jinak. V tomto věku dostalo podle nich informace jen 7 % dětí.

Rodinná tabu a další finanční rozpory

Průzkum Home Creditu zjistil i další trend. Kolik si rodiče vydělávají, je v některých rodinách doslova tabu. Se svými nejbližšími o tom nemluví 22 % Čechů. Děti také mnohdy nevědí, že si rodiče vzali půjčku na auto, že kvůli bydlení splácejí hypotéku, jaká výše z rodinného rozpočtu je spojená s výdaji se školou, kolik stojí letní dovolená či návštěva zubaře.

A další rozpor. Zatímco 84 % rodičů si myslí, že je správné, aby děti přispívaly do rodinného rozpočtu, pokud žijí ve společné domácnosti a mají příjem, jejich potomci to opět vidí jinak. Celkem 54 % mladých ve věku 15 až 19 let nevidí důvod, proč rodičům přispívat. 

Fotogalerie

Řada rodičů svým dětem nepředává ani informace, jak vysoké jsou jejich životní náklady. Celkem 45 % rodičů navíc přiznává, že si domácí rozpočet vůbec nevede. „Přitom právě chování rodičů je pro děti častým vzorem, takže i když se o financích záměrně nebavíme, děti sami vypozorují, jaký je náš vztah k penězům a jak s nimi nakládáme,“ poznamenává Brychová.

Dobrá zpráva ale je, že si Češi začali více odkládat „stranou“. Alespoň malý obnos šetří naprostá většina Čechů, nejčastěji jde o částku 1 000 a 2 500 korun. Z úspor však třetina lidí nevyžije déle než tři měsíce, každý pátý Čech pak zvládne maximálně měsíc. Odborníci přitom radí, aby výše rezervy byla alespoň ve výši šestinásobku měsíčních výdajů domácnosti.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

  • Nejčtenější

Kvíz: Zjistěte, jak jste na tom s emoční inteligencí

Podle různých vědeckých výzkumů jsou nejdůležitější komponentou spokojeného života dobré mezilidské vztahy. Tím, že...

Jak je to s diskutovanou slevou na manželku? Její reálná hodnota klesá

Daňová sleva na manželku nebo manžela patří v Česku mezi významné daňové slevy podporující rodiny formou nižšího...

Ověřovací SMS kód nahradíme všem George klíčem, říká expert České spořitelny

Od září v Česku nastartoval režim, aby online platby u obchodníků a na internetu byly bezpečnější. Proč se tak děje a...

Sazby hypoték prudce padají. Hypoteční trh však příliš neožívá

Hypotéky zlevnily i v září a zdá se, že tento trend bude pokračovat. Zatímco v lednu průměrná úroková sazba vystoupla...

Krádež dronu pojišťovna neproplatila. Podle ní je dron motorové letadlo

Krádež zavazadla, obzvláště na zahraniční dovolené, není nic příjemného. Pokud jsme pojištěni, spoléháme na to, že nám...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

ZMAPOVÁNO: Jaké výhody a bonusy nabízejí banky ke studentským účtům

Stěhuje se vaše dítě na internát nebo vysokoškolskou kolej? Asi mu nebudete posílat peníze složenkou, je to zbytečně...

Krádež dronu pojišťovna neproplatila. Podle ní je dron motorové letadlo

Krádež zavazadla, obzvláště na zahraniční dovolené, není nic příjemného. Pokud jsme pojištěni, spoléháme na to, že nám...

Nákupem na firmu možná ušetříte, zbavíte se tím ale záruky

Koupit si něco dražšího takzvaně na IČ může mít své výhody. Snížíte si daňový základ, a pokud jste plátci DPH, pak...

Ve financích se vyznáme, tvrdí Češi. Skutečnost bývá jiná. Otestuje se

Finanční znalosti Čechů se nelepší, stále jsou jen průměrné. V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká...

Najdete na iDNES.cz