Změňte operátora. A máme i další tipy, jak ušetřit na volání

aktualizováno 
Volá váš operátor a něco vám nabízí? Vsaďte se, že když kývnete, budete mít služby, které jste dosud nepotřebovali, a zaplatíte alespoň o pár korun měsíčně víc než dosud. Opravdu nižší cenu získáte spíš u konkurence.
Část 1/3

1Věřte jen tomu, co je psáno

První a nejdůležitější pravidlo je toto: Jakoukoliv telefonickou nabídku odmítejte, dokud nejste předem písemně seznámeni s podmínkami. Poproste tedy volajícího, ať vám vše pošle e-mailem či poštou. Prodejce vám totiž po telefonu barvitě vylíčí jen výhody nové nabídky, nevýhody zmíní jen okrajově, či dokonce vůbec. Nezapomeňte, že smlouvu lze uzavřít jen tím, že do telefonu řeknete slovo „ano“.

2Chcete slevu? Jděte jinam

Taktika „Dejte mi slevu, nebo půjdu jinam“ už nefunguje. Operátoři snadno prohlédli, že lidé jen zkoušejí, co to udělá. Jestli voláte draze, volte odlišný model. Domluvte se s jiným operátorem a tomu stávajícímu pošlete výpověď. V tu chvíli se nejspíš dočkáte opravdu zajímavé nabídky a můžete se rozhodnout, zda výpověď stáhnete, nebo ne.

3Se závazkem, nebo bez?

Pokud si sjednáte tarif se závazkem na dva roky, budete platit méně. Například u O2 je neomezený tarif se závazkem za 499 korun měsíčně, smlouva bez závazku je o 150 korun dražší.

Co se děje na konci dvouletého závazku? Operátor se vás zeptá, zda chcete pokračovat za stejných podmínek, nebo zda má smlouva pokračovat dál na dobu neurčitou (v tom případě se cena nejspíš zvýší).

Když chcete odejít jinam dřív, než závazek skončí, musíte počítat s pokutou. Dnes už je zákonem upraveno, že taková pokuta není nijak dramatická. Jde o cenu vašeho měsíčního tarifu x počet zbývajících měsíců x 20 procent. Platíte například 499 korun měsíčně, vypovíte 10 měsíců předčasně, zaplatíte 998 korun.

4Změna operátora je jednoduchá

Můžete si samozřejmě koupit novou SIM kartu a nechat si její číslo, ale výhodnější je požádat o přenos původního čísla. Nebudete muset všem kamarádům a úřadům hlásit nový kontakt.

Prvním krokem je vyžádat si u svého operátora takzvané přenosové číslo ČVOP (číslo výpovědi opouštěného poskytovatele). Jestli nemáte cestu kolem pobočky, získáte ho i na infolince. S přenosovým číslem se zaregistrujte u nového operátora. Opět to lze udělat osobně na pobočce, telefonicky, ale klidně i online v samoobsluze na internetu. Dostanete potvrzovací SMS a e-mail s informací, kdy přenos nastane. Do té doby používáte starou SIMku. Samotný přenos čísla nastane v noci, ráno pak do telefonu vložíte SIM kartu nového operátora.

5Nebojte se virtuálna

Virtuální operátor nemá vlastní sítě, jen přeprodává služby. Ale dokáže nabídnout lepší ceny. Uvádíme některé příklady:

ČEZ Mobil – neomezený tarif za 400 Kč měsíčně bez závazku, v ceně 2 000 SMS, data lze přikoupit.

Mobil.cz – předplacená karta, cena za volání 2,20 Kč/min. Za každé dobití 200 MB dat na 30 dnů (po vyčerpání fungují data dál, ale pomaleji).

Sazka Mobil – předplacená karta, volání za 2,50 Kč/min. Při dobití alespoň 300 Kč si lze vybrat na 30 dnů některou z odměn: Levné volání (1 Kč/min) a SMS, Kredit navíc 100 Kč, Internet 1 GB zdarma, Neomezené volání a SMS v síti.
Tesco Mobile – předplacená karta, volání od 1,50 Kč/min. V rámci balíčků můžete mít neomezené volání a SMS za 480 korun měsíčně (4 x sedmidenní balíček za 120 Kč).

Nejčtenější

Ceny hypoték prudce klesly, tlačí je dolů konkurence. Zájem roste

Ilustrační snímek

Jaro hypotékám svědčí. Hypoteční trh se odrazil ode dna a po slabých měsících nabírá opět druhý dech. Průměrná úroková...

Na mateřské přišla na nápad. Teď vyrábí ve velkém plenkové dorty

Lucie Kunčarová ve svém království.

Po studiích pracovala Lucie Kunčarová jako manažerka v bance. Když se jí narodil syn a ona zůstala na mateřské, měla...

Manžel opustil společnou domácnost, je povinen platit výživné na psa?

Ilustrační snímek

Rozvod nemusí nutně znamenat hádky o majetek. Pokud se partneři domluví a děti jsou dospělé, je soudní řízení zpravidla...

Rozbité spotřebiče a hračky nevyhazujte ani po záruce. Opravář se vám ozve

Ilustrační foto

Porouchaný mobil, pračku nebo dětskou hračku nemusíte hned měnit za nové. Mnoho rozbitých spotřebičů je totiž možné...

Finanční plánování: Kdy a jak se začít připravovat na penzi

Ilustrační snímek

Kdy je vhodné začít si šetřit na důchod? Jak se liší částky a finanční nástroje podle toho, kdy se spořením začnete? A...

Další z rubriky

KVÍZ: Víte, jak bezpečně na mobilní finanční aplikace?

Ilustrační snímek

Obliba různých finančních aplikací, ať se jedná o internetové bankovnictví či možnost platit kartou bez terminálu,...

Finanční plánování: Kdy a jak se začít připravovat na penzi

Ilustrační snímek

Kdy je vhodné začít si šetřit na důchod? Jak se liší částky a finanční nástroje podle toho, kdy se spořením začnete? A...

KVÍZ: Jste bankomatoví experti? Víte, co vše už bankomaty umí?

Ilustrační snímek

I když dnes už většina lidí v Česku platí platebními kartami a někteří dokonce i mobilními telefony, na bankomaty...

V důchodu budete třít bídu – tady jsou důvody proč

V důchodu budete třít bídu – tady jsou důvody proč

Kurzy.cz Nadměrně utrácíte Ve 20. a 30. letech života zapomínám na zadní vrátka. Důchod se zdá být příliš daleko. Nicméně, aktuá...

Najdete na iDNES.cz