Změňte operátora. A máme i další tipy, jak ušetřit na volání

aktualizováno 
Volá váš operátor a něco vám nabízí? Vsaďte se, že když kývnete, budete mít služby, které jste dosud nepotřebovali, a zaplatíte alespoň o pár korun měsíčně víc než dosud. Opravdu nižší cenu získáte spíš u konkurence.
Část 1/3

1Věřte jen tomu, co je psáno

První a nejdůležitější pravidlo je toto: Jakoukoliv telefonickou nabídku odmítejte, dokud nejste předem písemně seznámeni s podmínkami. Poproste tedy volajícího, ať vám vše pošle e-mailem či poštou. Prodejce vám totiž po telefonu barvitě vylíčí jen výhody nové nabídky, nevýhody zmíní jen okrajově, či dokonce vůbec. Nezapomeňte, že smlouvu lze uzavřít jen tím, že do telefonu řeknete slovo „ano“.

2Chcete slevu? Jděte jinam

Taktika „Dejte mi slevu, nebo půjdu jinam“ už nefunguje. Operátoři snadno prohlédli, že lidé jen zkoušejí, co to udělá. Jestli voláte draze, volte odlišný model. Domluvte se s jiným operátorem a tomu stávajícímu pošlete výpověď. V tu chvíli se nejspíš dočkáte opravdu zajímavé nabídky a můžete se rozhodnout, zda výpověď stáhnete, nebo ne.

3Se závazkem, nebo bez?

Pokud si sjednáte tarif se závazkem na dva roky, budete platit méně. Například u O2 je neomezený tarif se závazkem za 499 korun měsíčně, smlouva bez závazku je o 150 korun dražší.

Co se děje na konci dvouletého závazku? Operátor se vás zeptá, zda chcete pokračovat za stejných podmínek, nebo zda má smlouva pokračovat dál na dobu neurčitou (v tom případě se cena nejspíš zvýší).

Když chcete odejít jinam dřív, než závazek skončí, musíte počítat s pokutou. Dnes už je zákonem upraveno, že taková pokuta není nijak dramatická. Jde o cenu vašeho měsíčního tarifu x počet zbývajících měsíců x 20 procent. Platíte například 499 korun měsíčně, vypovíte 10 měsíců předčasně, zaplatíte 998 korun.

4Změna operátora je jednoduchá

Můžete si samozřejmě koupit novou SIM kartu a nechat si její číslo, ale výhodnější je požádat o přenos původního čísla. Nebudete muset všem kamarádům a úřadům hlásit nový kontakt.

Prvním krokem je vyžádat si u svého operátora takzvané přenosové číslo ČVOP (číslo výpovědi opouštěného poskytovatele). Jestli nemáte cestu kolem pobočky, získáte ho i na infolince. S přenosovým číslem se zaregistrujte u nového operátora. Opět to lze udělat osobně na pobočce, telefonicky, ale klidně i online v samoobsluze na internetu. Dostanete potvrzovací SMS a e-mail s informací, kdy přenos nastane. Do té doby používáte starou SIMku. Samotný přenos čísla nastane v noci, ráno pak do telefonu vložíte SIM kartu nového operátora.

5Nebojte se virtuálna

Virtuální operátor nemá vlastní sítě, jen přeprodává služby. Ale dokáže nabídnout lepší ceny. Uvádíme některé příklady:

ČEZ Mobil – neomezený tarif za 400 Kč měsíčně bez závazku, v ceně 2 000 SMS, data lze přikoupit.

Mobil.cz – předplacená karta, cena za volání 2,20 Kč/min. Za každé dobití 200 MB dat na 30 dnů (po vyčerpání fungují data dál, ale pomaleji).

Sazka Mobil – předplacená karta, volání za 2,50 Kč/min. Při dobití alespoň 300 Kč si lze vybrat na 30 dnů některou z odměn: Levné volání (1 Kč/min) a SMS, Kredit navíc 100 Kč, Internet 1 GB zdarma, Neomezené volání a SMS v síti.
Tesco Mobile – předplacená karta, volání od 1,50 Kč/min. V rámci balíčků můžete mít neomezené volání a SMS za 480 korun měsíčně (4 x sedmidenní balíček za 120 Kč).

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Spočítáno: Kolik vlastních peněz potřebujete při žádosti o hypotéku

Ilustrační snímek

Pokud uvažujete o koupi bytu na hypotéku, není to levná záležitost. Víte, kolik peněz musíte mít ve vlastních zdrojích?

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Koupil nový telefon a zjistil, že je používaný. Reklamaci e-shop zamítl

Ilustrační snímek

Nákup na internetu má své výhody, ale ne vždy. Například když nám prodejce zamítne reklamaci a jeho zdůvodnění je...

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Koupil nový telefon a zjistil, že je používaný. Reklamaci e-shop zamítl

Ilustrační snímek

Nákup na internetu má své výhody, ale ne vždy. Například když nám prodejce zamítne reklamaci a jeho zdůvodnění je...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Změňte operátora. A máme i další tipy, jak ušetřit na volání

Ilustrační snímek

Volá váš operátor a něco vám nabízí? Vsaďte se, že když kývnete, budete mít služby, které jste dosud nepotřebovali, a...

Investiční doporučení, jaké se jen tak nevidí

Investiční doporučení, jaké se jen tak nevidí

Kurzy.cz Není to zase tak dávno, co jsme tu zmiňovali, že Goldman Sachs doporučuje k nákupu akcie společností se silnou rozvahou...

Najdete na iDNES.cz