Středa 30. září 2020, svátek má Jeroným, Ráchel
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 30. září 2020 Jeroným, Ráchel

Podvedl vás obchodník, ale k soudu se vám nechce? Nový zákon vám pomůže

Zaplatila v e-shopu a zboží nepřišlo, stejně jako dalším desítkám klientů. Podvedení se cítí účastníci energetické aukce, kteří čelí mnohatisícovým pokutám. Do soudního sporu se ale nikomu nechce. Jak pomůže bránit se neférovým praktikám Zákon o hromadném řízení, přibližuje v rozhovoru ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.

Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest | foto: archiv dTestu

Služba dTestu Vaše stížnosti funguje už od roku 2013. Stoupá počet spotřebitelů, kteří se na vás touto formou obracejí? A kolik případů se podaří vyřešit?
Služba dTestu VašeStížnosti.cz se věnuje smírnému řešení sporů mezi spotřebiteli a podnikateli a je bezplatná. V roce 2019 vyřídila více než 19 tisíc stížností, což je nejvíce za celou její historii. Zároveň za prvních 8 měsíců letošního roku evidujeme již 13 tisíc stížností.

Počet stížností a s tím i náročnost dotazů a podnětů každoročně roste. Dává to tušit, že nás veřejnost vnímá jako seriózního partnera, na kterého se mohou v případě potíží s důvěrou obrátit. Pokud jde o úspěšnost, dlouhodobě se nám daří vyřešit polovinu stížností.

Čeho se stížnosti nejčastěji týkají?
Oblasti, kde jsou největší problémy, se mění v čase. Situace, které jsme řešili v roce 2015, už letos nemusejí být relevantní. V současnosti bych za nejproblematičtější označila zprostředkovatelské e-shopy a online seznamky provozované ze zahraničí. Stabilně řešíme velké množství problémů spotřebitelů také v souvislosti s mobilními operátory.

U e-shopů bych se domnívala, že zákazníci jsou již poučeni a neznámému obchodníkovi nezaplatí před dodáním zboží.
Takový stav bych si přála, ale bohužel tomu tak není. Na prodej zboží či poskytování služeb přes internet si totiž spotřebitelé stěžují vůbec nejčastěji.

Od roku 2018 jsme zaznamenali šestinásobný nárůst a jen za prvních osm měsíců letošního roku jich evidujeme více než za celý loňský rok. Jde přitom o stále stejné provozovatele internetových obchodů, stížnosti evidujeme na stránky vevio.cz, huglo.cz, rivalenti.cz, zizer.cz, modelty.cz, dresser.cz, velomont.com, vsevakci.cz nebo postovnezdarma.cz.

Nejčastější praktikou pochybných e-shopů je, že si zákazník objedná zboží, které mu po dlouhém čekání dorazí v horší kvalitě nebo nedorazí vůbec. Provozovatel pak při komunikaci tvrdí, že je pouze zprostředkovatelem, a tudíž za nic neodpovídá a odepírá spotřebitelům právo na odstoupení od smlouvy.

Vaše stížnosti

 • Bezplatná služba VašeStížnosti.cz provozovaná spotřebitelskou organizací dTest zprostředkovává dosažení smírné dohody mezi spotřebiteli a podnikateli ve sporech, které by jinak hrozily eskalací až do soudní pře. 

 • Na internetové stránce www.vasestiznosti.cz vložíte svou stížnost na konkrétní subjekt. DTest ke stížnosti vypracuje stanovisko a předá jej podnikateli k vyjádření.

 • Průběh řešení stížnosti je viditelný pro všechny návštěvníky stránek. Podnikatelé jsou tak motivováni být ke svým zákazníkům co nejvstřícnější.

Energetické aukce nejsou úplnou novinkou, ale i tady přibývá neseriózních poskytovatelů těchto služeb.
Energetické aukce se staly synonymem pro velmi sofistikované šizení zákazníků ze strany některých firem. Základním prvkem praktik energetických šmejdů je za každou cenu přimět spotřebitele, aby jim podepsal plnou moc ke změně dodavatele nebo přihlášku do energetické aukce. Neštítí se vydávat za pracovníky Energetického regulačního úřadu, distributora či stávajícího dodavatele nebo dokonce zaměstnance obecního úřadu.

Nejčastěji pak podstrčí k podpisu dokument prezentovaný jako doklad o návštěvě nebo účasti v průzkumu. Ve skutečnosti se ale jedná o přihlášku do aukce energií nebo o plnou moc pro výběr jiného dodavatele.

Jaké riziko hrozí, pokud se někdo do energetické aukce přihlásí?
Účast v aukci je ze strany zprostředkovatele prezentovaná jako bezplatná a nezávazná. Reálně se však spotřebitel dostává do pasti. Hrozí mu totiž smluvní pokuta v řádech několika tisíc korun od současného dodavatele energií za předčasné vypovězení smlouvy sjednané na dobu určitou, nebo mu fakturu zašle energošmejd, pokud si spotřebitel svou účast v aukci rozmyslí.

Neférovým společnostem takto již naletělo tisíce lidí. Za poslední tři roky evidujeme přes jeden tisíc tři sta stížností a to jde jen o špičku ledovce. Postižených je daleko více a škody jdou do milionů korun.

Na co spoléhají nepoctiví obchodníci? Že jsou beztrestní? Nebo možná, že k soudu nikdo nepůjde?
Domnívám se, že se spoléhají zejména na to, že je spotřebitel nebude kvůli pár stokorunám nebo nižším tisícům korun žalovat. Vzhledem k délce a náročnosti soudních sporů a nejistému výsledku, kdy hrozí, že v případě neúspěchu ponese spotřebitel náklady soudního řízení, se většina lidí této možnosti vzdá. A pokud by je přeci jen někdo zažaloval, jsou to jednotlivci, kteří se k tomuto kroku odhodlají. Poškozených je daleko více, takže se neférovým společnostem jejich „podnikání“ stále vyplatí.

Braňme se společně

 • Spotřebitelská organizace dTest v uplynulých týdnech spustila kampaň Za hromadné žaloby, braňme se společně!
 • Jejím cílem je poukázat na skutečnost, že český právní řád neumožňuje podávání hromadných žalob. Možnost vést hromadné řízení je přitom jedním z efektivních prostředků, jak posílit ochranu spotřebitelů a poctivých podnikatelů a podpořit férovou hospodářskou soutěž.
 • Návrh zákona o hromadném řízení již schválila vláda a nyní čeká na projednání v parlamentu.
 • Kampaň je možné podpořit na webu www.zahromadnezaloby.cz vyplněním krátkého formuláře.

Parlament bude projednávat přijetí Zákona o hromadném řízení. Jak zákon pomůže podvedeným zákazníkům?
Z pohledu ochrany spotřebitele je přijetí zákona o hromadném řízení důležitým milníkem v posilování práv. Tento zákon umožní sdružovat podobně poškozené spotřebitele a s pomocí spotřebitelské organizace podat hromadnou žalobu.

Současný český právní řád totiž takový postup neumožňuje. V dTestu jsme přesvědčeni, že přijetí zákona situaci narovná a umožní spotřebitelům lépe a účinněji se bránit proti neférovým praktikám.

Pokud bude zákon schválen, jak bude hromadná žaloba fungovat v praxi? V praxi by vše mělo fungovat tak, že pokud se spotřebitel bude cítit poškozen a bude se domnívat, že podobně poškozených je více, může se obrátit na neziskovou organizaci věnující se ochraně spotřebitele, například na dTest.

Organizace následně podá hromadnou žalobu a v soudním sporu bude spotřebitele zastupovat. Jinou možností je, že sám spotřebitel sdruží stejně poškozené osoby a bude je v soudním sporu zastupovat. Je také důležité vědět, že veškerá běžící hromadná řízení budou evidována ve státním registru hromadných řízení.

dTest spustil kampaň Za hromadné žaloby, braňme se společně! Co od kampaně očekáváte?
Chceme, aby byl přijat zákon, který umožní podávání hromadných žalob. To poskytne českým spotřebitelům možnost v případě potřeby spojit síly a efektivněji vymáhat svá práva.

V rámci kampaně vyzýváme veřejnost, aby nás v našem úsilí podpořila vyplněním krátkého formuláře. Od spuštění kampaně před třemi týdny se pro změnu vyjádřilo téměř deset tisíc osob. Čím více nás bude, tím lépe dáme zákonodárcům najevo, že chceme změnu.

Autor: pro iDNES.cz
 • Nejčtenější

Do důchodu lze jít dříve i později, než je den D. Jaké jsou podmínky?

Doba, než člověk dorazí do stanice „důchod“, se může zdát nekonečná. Přesto se vyplatí zvážit, zda přestat pracovat...

Opětovné vypnutí ekonomiky by zabilo víc firem než to jarní, říká ekonomka

Exkluzivně Helena Horská je uznávaná analytička a hlavní ekonomka Raiffeisenbank. Se svým týmem zpracovává řadu ekonomických...

Unikátní analýza čtyř tisíc hypoték: zjištění jsou mnohdy překvapivá

Premium Hypoteční trh zlevňuje a trhá rekordy. Jaká je ale realita při poskytování hypotečních úvěrů? Jak rychle je lze získat,...

KVÍZ: Těšíte se na důchod? A víte, jak si ke státní penzi přilepšit?

Češi si začínají uvědomovat, že v otázce důchodu se nemohou na stát spolehnout, a proto se na stáří raději připravují...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladší lidé si na penzi musí naspořit. Důchod od státu nebude nic moc

Demografická křivka je neúprosná. A důchodová reforma, která by její dopady na výši budoucích penzí snížila, je zatím v...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

 • Další z rubriky

KVÍZ: Jak se orientujete ve finančních termínech?

Svět financí je plný úředničiny a výrazů, pod kterými si na první dobrou člověk nic konkrétního nepředstaví. Jenže...

Pandemie vyvolává v lidech potřebu mít rezervu. Roste zájem o „stavebko“

Stavebnímu spoření se během letošního 1. pololetí dařilo navzdory koronavirové krizi. Počet nově uzavřených smluv...

Co jsou „temné osobnosti“ a jak je rozpoznat

Psychologové se po léta snaží pochopit, jaké jsou hlavní osobní rysy, které člověka předurčují ke společensky...

Za letenky zaplatila 70 tisíc. Let zrušili, ale peníze jsou stále ve vzduchu

Premium Pokud letecká společnost zruší let, má podle unijních regulí do sedmi dnů vyplatit klientům zpět cenu letenky. Všichni...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Chci se více věnovat ženě, v plánu je i založení rodiny, říká Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33) se po odchodu z funkce těší na chvilky strávené s přáteli a s manželkou...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...