Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. září 2023 Andrea

Energie by mohly zlevnit, na ceny před covidem ale zapomeňte

Sjednat si pevné ceny energií a na jak dlouho, nebo se spolehnout na burzovní vývoj a platit spotové ceny? To jsou otázky, které řeší většina domácností. I když jasnou odpověď neznají ani odborníci, volili by kratší fixace.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Fixace ceny u elektřiny a plynu letos i příští rok končí stovkám tisíců domácností. Jiné, kterým již smluvní ceny skončily, pak kvůli vysokým cenám nakupují elektřinu a plyn od distributorů za spotové ceny a další zase řeší, na jak dlouho a zda vůbec si pevné ceny u distributora zajistit.

„Fixace ceny elektřiny nám končí 30. září. Za vysoký tarif platíme podle smlouvy 4 300 korun za MWh i s DPH, za nízký tarif pak bezmála 1 500 korun rovněž s DPH,“ popisuje paní Veronika, která žije se čtyřčlennou rodinou v malé jihočeské vesnici.

Letos již druhou zimu budou dům vytápět krbovými kamny společně s elektrickými přímotopy, protože plyn kvůli loňskému chaosu a vysokým cenám úplně odstavili. A rozhodli se v tom pokračovat i v letošní topné sezoně.

„Loni nám cena plynu, tedy ještě před vládními stropy, naběhla na 12 000 korun za MWh, to by donutilo přejít na pevné palivo každou domácnost,“ říká.

Pozor na ceny souvisejících služeb v energetice

Nyní ale řeší, jak přistoupit k nabídce distributora elektřiny. Při dvouleté fixaci ceny činí nabídka 4 900 korun s DPH ve vysokém tarifu a zhruba 4 500 korun v nízkém tarifu. U vysokého tarifu se na první pohled nezdá být cenový nárůst tak vysoký, u nízkého tarifu tomu tak ale není.

„Na nízký tarif máme nastavený ohřev bojleru i přímotopy, stejně tak jsem na jeho hodinu nastavovala pračku a sušičku,“ popisuje paní Veronika.

Spotřeba domácnosti v nízkém tarifu činila za posledních dvanáct měsíců asi tři MWh a ve vysokém pak necelé dvě megawatt hodiny. Nabídka distributora zahrnuje i produkt s tříletou fixací a klesající cenou, kde jsou ceny v prvním roce kolem 5 400, v druhém roce podobné těm při dvouleté pevné fixaci a v třetím roce dosahují zhruba 4 600 korun za MWh s DPH, to bez rozlišení ceny ve vysokém a nízkém tarifu. A jednou z posledních variant, kterou má i paní Veronika ke zvážení, jsou spotové ceny, tedy ceny odvíjející se od obchodování energií na burze.

V souvislosti s nabídkou cen energií upozorňuje finanční poradce skupiny Partners David Kučera na to, že konečnou cenu za energie netvoří pouze daná energie jako produkt.

„Zákazníci musí sledovat vedle obchodní ceny za dodávku elektřiny i ostatní položky, respektive ceny za související služby v elektroenergetice,“ upozorňuje na jednu z často opomíjených věcí David Kučera.

Do nich obvykle patří daň z elektřiny, cena za činnosti operátora trhu, za systémové služby, za jistič a další položky.

„I ty se u jednotlivých distributorů ale liší a v konečně ceně za megawatt hodinu pak sehrávají podstatnou roli, jinak řečeno, nejde o desetikoruny,“ dodává poradce.

Skutečně konečnou cenu ukáže až položka obvykle napsaná na konci smlouvy nazvaná jako celková jednotková cena elektřiny. K ní si ale musí zákazník obvykle připočíst ještě 21procentní sazbu daně z přidané hodnoty.

„Někdy může jít i o násobek ceny, kterou tvoří na začátku smlouvy zdůrazňovaná obchodní cena za dodávku elektřiny, na kterou se dnes zaměřuje většina spotřebitelů,“ upřesňuje David Kučera.

Na ceny energií před covidem zapomeňme

Jasnou odpověď, na jak dlouho si zajistit pevné ceny nebo zda raději zůstat ve spotových cenách, nikdo nezná. Odborníci se ale domnívají, že vzhledem k uklidnění situace na trhu by ceny v příštím roce růst neměly. A je i šance, že nabídky distributorů budou příští rok lepší.

„Pokud jde o fixaci, tak půlroční až roční fix mi dává největší smysl. Dokázal bych si totiž v příštím roce představit o něco nižší ceny energií, než máme dnes,“ domnívá se hlavní analytik společnosti XTB Jiří Tyleček.

Další příznivý efekt v cenotvorbě pro domácnosti by podle něj přinesl vyšší poměr doprodání drahých kontraktů na elektřinu a plyn, které distributoři nakoupili v druhé polovině roku.

„Na druhou stranu bych však nepočítal s prudkým pádem cen. Plyn ani elektřina již nikdy nebudou stát tolik, jak jsme byli zvyklí do covidu,“ říká zároveň Tyleček.

A nejde výhradně o dopady ruské agrese na Ukrajině. Levným zdrojům postavených ještě za komunistického režimu dochází životnost a přechod na alternativní nízkoemisní zdroje je a bude velmi drahý. Nikdo jiný to za nás nezaplatí, vysvětluje analytik.

Autor:
  • Nejčtenější

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...

Začínali s jedním výrobkem. Dnes jich mají čtyři stovky a prodávají i do světa

Na trhu jsou více než třicet let. AG Foods založil Jiří Jízdný v roce 1990, začínal přitom s jediným produktem. Ten...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Energie by mohly zlevnit, na ceny před covidem ale zapomeňte

Sjednat si pevné ceny energií a na jak dlouho, nebo se spolehnout na burzovní vývoj a platit spotové ceny? To jsou...

Deset pravidel, díky kterým se můžete v práci stát nepostradatelnými

Každý se dá nahradit, tedy jinými slovy nikdo není nepostradatelný. Na pracovišti se však různí lidé ve své...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Psycholog radí, jak odpovídat na nejčastější otázky při pohovoru

Nezaměstnanost je v Česku nízká a řada firem hledá nejrůznější odborníky. Pokud zvažujete hledat si novou pracovní...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Přibývá lidí, kteří chrání úspory před znehodnocením. Jak jste na tom vy?

Index finanční gramotnosti České bankovní asociace (ČBA) zůstal v letošním roce stejně jako vloni na 56 bodech. Proti...

Energie by mohly zlevnit, na ceny před covidem ale zapomeňte

Sjednat si pevné ceny energií a na jak dlouho, nebo se spolehnout na burzovní vývoj a platit spotové ceny? To jsou...

Pět tipů, jak se stát šťastnější a vydělávat víc peněz

Často si lidé myslí, že vyšší příjmy a větší bohatství vedou i k vyššímu pocitu štěstí. Řada studií však ukázala, že...

Vytopený byt? Jen pojištění domácnosti na něj zdaleka nemusí stačit

Nejen velké havárie způsobené třeba prasklým odpadem ve zdi, ale i zdánlivé drobnosti, jako jsou prasklá hadička pod...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...