Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Není vám jedno, co bude s vaším majetkem? Závětí to ovlivníte

K sepsání závěti nepotřebujete notáře, musíte však dodržet předepsané náležitosti. Vypořádání svého majetku ale můžete vyřešit i jinými způsoby. Můžete samozřejmě nechat vše běžet „samospádem“ – v případě vaší smrti si dědici rozdělí majetek podle zákona.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jenomže vy třeba máte představu, že syn Karel by měl dostat dům, ale sestře Anně, která vám v životě moc pomohla, a při dědění podle zákona by se na ni nedostalo, byste chtěli zanechat chatu. Když sepíšete závěť, bude mít přednost před děděním ze zákona a vy tak můžete rozhodnout, co kdo po vaší smrti dostane.

Dědění ze zákona

Není-li závěť a nenajde-li se dědic podle zákona, připadne majetek státu.

Pokud byl zůstavitel (ten, kdo zemřel) ženatý/vdaná, nejprve se vypořádá jmění manželů. Jestli není smluvně ujednáno jinak, půlka náleží pozůstalému manželovi a teprve druhá půlka se bude dělit mezi dědice podle následujícího klíče:

1. třída: Děti a manžel/manželka dědí rovným dílem. U dětí přechází právo na jejich děti (vnoučata zůstavitele). Manžel nemůže dědit jen sám – když nejsou děti, dědí se podle 2. třídy.

2. třída: Manžel (nemá-li děti) + rodiče zůstavitele, druh či družka (podmínkou je alespoň rok společné domácnosti). Manžel má nárok nejméně na polovinu dědictví, ostatní dědí rovným dílem. Druh nemůže dědit sám, když není jiný dědic, dědí se podle 3. třídy.

3. třída: Druh či družka a sourozenci zůstavitele. Všichni rovným dílem. U sourozenců přechází dědické právo na jejich děti, na vnoučata už ne.

4. třída: Rovným dílem dědí prarodiče zůstavitele (jeho babičky a dědové).

5. třída: Dědí prarodiče rodičů zůstavitele (prababičky a pradědečci).

6. třída: Vnuci sourozenců zůstavitele a děti prarodičů zůstavitele (tedy jeho strýcové, tety).

Pamatujte však, že děti jsou neopominutelnými dědici. Dospělé dítě musí dostat alespoň čtvrtinu svého zákonného podílu a nezletilé tři čtvrtiny podílu, který by mu připadl při dědění ze zákona. Když tato pravidla opomenete, notář to v rozhodnutí o dědictví napraví.

Pokud některému z dětí nechcete odkázat nic, musíte to řešit pomocí vydědění. V závěti můžete dokonce majetek přiřknout i někomu, kdo by podle zákona vůbec nedědil – kamarádovi, charitě, spolku... Zároveň si můžete klást podmínky. Třeba že byt vnukovi připadne, jen když dostuduje školu. 

Podmínka musí být splněna předtím, než pozůstalý majetek dostane – těžko byste však docílili splnění požadavku „ten obraz bude tvůj, jen když ho nikdy neprodáš“. Ve chvíli, kdy se stane něčím majetkem, může s ním nakládat dle svého uvážení.

Závěť můžete sepsat sami, musíte to však udělat vlastnoručně a vlastnoručně se i podepsat. Poslední vůle musí obsahovat informace: kdo ji sepisuje, komu a co odkazuje a datum a podpis. Vhodné je však i své rozhodnutí zdůvodnit – předejdete tak tomu, aby případné napadení závěti u soudu bylo úspěšné.

Část majetku můžete rozdělit formou odkazu. Ti, kdo něco získají odkazem, nejsou dědici a mají výhodu – nemusí řešit vaše případné dluhy, jen dostanou to, co jim je odkázáno. Odkazem nelze rozdělit celý majetek – každému z dědiců musí zůstat z hodnoty jeho zákonného dědictví alespoň čtvrtina.

U notáře se závěť neztratí

Závěť můžete sepsat u notáře. Poplatek je 1 815 korun (i s DPH), má to však velkou výhodu: notář dohlédne na to, aby závěť neopomenula dědice, kteří podle zákona musí dostat povinný díl, a hlavně – pokud si připlatíte 300 korun, bude uschována u notáře, a tak se nemůže stát, že nebude nalezena či dokonce zničena dědicem, který se cítí poškozen.

Za notářem můžete osobně zajít nebo ho k sobě povolat – to třeba ve chvíli, kdy jste ve špatném zdravotním stavu.

Dědická smlouva? Asi ne...

Rozdíl mezi smlouvou a závětí je v tom, že smlouva není jednostranným aktem – je to dohoda mezi vámi a budoucím pozůstalým. Když ji sepíšete a budete ji chtít zrušit, musíte se na tom opět dohodnout. Dědická smlouva se v praxi moc nevyužívá, protože pro pozůstalého nemá velký smysl – zůstavitel (ten, po kom se bude dědit) totiž může za života i se smluvně vázaným majetkem nakládat po svém. Bez problémů může třeba prodat dům, který je předmětem dědické smlouvy.

Vydědění musí mít důvod

Sepsat vydědění je celkem snadné – co nejlépe vydědění zdůvodníte, sepíšete to vlastní rukou, uvedete datum a podepíšete. Pozor však, důvodem k vydědění není to, že se dcera provdala proti vaší vůli. K vydědění by bylo třeba, abyste se prokazatelně snažili o kontakt a vyděděný ho zatvrzele odmítal. Nebo se k vám choval násilně, snažil se vás podvést, odmítl vám pomoc, když jste ji potřebovali, choval se marnotratně, vedl trvale nezřízený život či byl odsouzen za úmyslný trestný čin. Vydědit můžete jen děti, případně vnuky. Pokud chcete z dědictví pominout jiného příbuzného, řešte to závětí.

Stejně jako závěť i prohlášení o vydědění můžete vlastnoručně sepsat a podepsat, riskujete tím však, že se nenajde, nebo dokonce to, že ho najde vyděděný a zničí ho. Jistotu budete mít, pokud je sepíšete u notáře, který tento akt zaznamená formou notářského zápisu. A ten už se neztratí. Sepsání dokumentu u notáře vás vyjde opět na 1 815 korun (i s DPH), vydědění může být také součástí závěti, pak budete platit jen jeden poplatek za celý dokument.

Daruji, co mohu

Ať se dědicové o majetek poperou, stálo v závěti

Notářské poplatky za vyřízení pozůstalosti nejsou zanedbatelné, a tak mnozí lidé hodnotný majetek (zejména nemovitosti) věnují dětem už za svého života. Někdy rovným dílem, jindy zohlední, že jedno z dětí se o ně ve stáří víc stará.

Pokud však jde o nemovitosti, je vhodné si v darovací smlouvě vymínit doživotní využívání a jeho podmínky – dříve „věcné břemeno“, podle nového občanského zákoníku „služebnost“. Budete mít jistotu, že pokud by se děti ocitly v nouzi, nebudou moci prodat dům, ve kterém žijete. Pozor, pokud darujete jednomu dítěti dům a druhému nic, může se neobdarovaný bránit a žádat započtení daru do dědictví. Chcete-li tomu předejít, sepište závěť.

  • Nejčtenější

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Omylem jsem s bundou vypral i pár tisícových bankovek. Co dělat?

2. května 2024

Bankovky opotřebované oběhem či běžně poškozené by měl přijmout i obchodník. Pokud to odmítne, máte...

Hledáte byt k pronajmutí? Majitele můžou zajímat i detaily o vás

3. května 2024

S pronájmy se to má v posledních letech jako na houpačce. Momentálně je situace stabilní, poptávka...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Co přinesou nová pravidla pro vymáhání dluhů

30. dubna 2024

Dluhy představují stále větší problém, pro zákazníky i banky. Od 1. května to má pomoci řešit nový...

Hledáte byt k pronajmutí? Majitele můžou zajímat i detaily o vás

3. května 2024

S pronájmy se to má v posledních letech jako na houpačce. Momentálně je situace stabilní, poptávka...

Co přineslo 20 let v EU českým domácnostem? Není vše zalité sluncem

3. května 2024

Životní úroveň Čechů během 20 let vzrostla. A to díky členství v Evropské unii. Průměrná spotřeba...

Omylem jsem s bundou vypral i pár tisícových bankovek. Co dělat?

2. května 2024

Bankovky opotřebované oběhem či běžně poškozené by měl přijmout i obchodník. Pokud to odmítne, máte...

DIP je všude. Jen on sám ale problém budoucích důchodů a důchodců neřeší

2. května 2024

Na důchod si v penzijních fondech se státním příspěvkem nespoří čtyři z deseti Čechů. A jsou to...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...