V dnešním propojeném světě je znalost cizích jazyků stále důležitější. Při studiu cizího jazyka se neučíme pouze slovní zásobu a gramatická pravidla, ale také poznáváme zvyky, tradice, hodnoty a způsob myšlení dané jazykové komunity. Jazyk je úzce spjat s kulturou a odráží její specifika. Osvojením si nového jazyka tak získáváme klíč k porozumění jiné mentality a vnímání světa, což nám umožňuje rozšířit naše obzory a stát se otevřenějšími vůči odlišným kulturám.
V mezinárodním žebříčku Education First, který srovnával anglické jazykové schopnost, zaujímají Češi 26. pozici – v Evropě tak patří k těm nejhorším. Podle údajů Českého statistického úřadu třetina Čechů dokonce neovládá žádný cizí jazyk. Naštěstí mladší generace si důležitost jazykových znalostí uvědomuje, což dává naději, že se situace v budoucnu zlepší.
KVÍZ: Jste experti na cizí jazyky? |
Začít se studiem cizího jazyka se dá v každém věku. Motivací pro starší ročníky může být fakt, že studium zlepšuje koncentraci, paměť a pomáhá jako prevence proti Alzheimerově chorobě.
„Stále máme prostor pro zlepšování a neměli bychom opomíjet, že se novému jazyku nebo zapomenutým slovíčkům můžeme věnovat kdykoli a v kterémkoli věku. Ať už prostřednictvím jazykových kurzů, online aplikací, konverzací s přáteli, čtením dvojjazyčných knih nebo sledováním filmů. Možností je dnes nepřeberné množství,“ říká Šárka Svobodová z jazykové agentury Skřivánek.
Jak dobře znáte jiné kultury a kolik toho víte o různých jazycích světa? Dokážete rozpoznat, do jakých jazykových rodin patří? Víte, které jazyky mají nejvíce rodilých mluvčích? Otestujte se v kvízu a zjistěte, jak na tom jste.