Účty pro podnikatele se během let zlepšily, zmapovali jsme pět nejlepších

aktualizováno 
Mít v bance „speciální“ podnikatelský účet není pro podnikatele a firmy povinné. Mohou si pořídit běžný osobní účet a dát bance jen vědět, že slouží i k podnikání. Díky konkurenci mezi bankami se však podnikatelské účty během let výrazně vylepšily a sáhnout po některých může být výhodnější. Potvrzuje to analýza bankovního trhu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Zatímco v minulosti bylo trendem poskytovat mnoho podnikatelských balíčků a účtů různě „ušitých na míru“, nyní je výběr pro klienty daleko jednodušší a balíčky jsou flexibilnější. Mnoho poplatků je zahrnuto v rámci vedení účtu, výrazné změny dospělo elektronické bankovnictví zejména různými inovacemi a také tím, že je již ve většině případů poskytováno zdarma,“ říká Valerie Koubová, analytička společnosti Scott & Rose, která se na analýze podílela.

Při rozhodování, zda v podnikání zvolit osobní běžný účet, nebo raději speciální podnikatelský účet, mohou dnes hrát roli i další parametry.

„Oproti běžným účtům mají podnikatelské účty větší počet transakcí zdarma či za nižší poplatek a lze je vést i ve více měnách. Dále umožňují ´stahovat´ data v určitém formátu a exportovat je přímo do účetních systémů. K běžnému účtu navíc podnikatel nezíská úvěr na podnikání,“ přibližuje Koubová.

Ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborným portálem Finparáda.cz přinášíme aktuální žebříček pěti nejvýhodnějších podnikatelských účtů. Jde o vůbec první odborné hodnocení těchto bankovních produktů. Porovnáno bylo celkem 18 podnikatelských účtů dvanácti bankovních domů. 

Při sestavování žebříčku analytici vycházeli z potřeb modelového klienta. Hlavním kritériem byly náklady na využívání podnikatelského účtu. Dále se přihlíželo k tomu, co účet nabízí a jaká je úroveň přímého bankovnictví. Určitou váhu měly i další parametry, jako například dostupnost produktu daná počtem poboček, možnost zřízení on-line či srozumitelnost ceníku na internetu.

TOP 5 podnikatelských účtů

Jedničkou v podnikatelských účtech se stal Fio podnikatelský účet od Fio banky. Druhá se umístila mBank s mKontem Business. „Samozřejmostí u těchto podnikatelských účtů je jejich vedení bez poplatku, dále poskytování elektronického bankovnictví zdarma, embosovaných karet, kontokorentů pro podnikatele a mnoho dalšího,“ hodnotí analytička.

Třetí místo v žebříčku patří Equa bank s Běžným účtem pro podnikatele. Na čtvrté bodované pozici se umístila Banka CREDITAS s Firemním běžným účtem a pátá příčka patří Sberbank s firemním FÉR kontem Optimal. 

1.Fio banka – Fio podnikatelský účet

Vedení účtu: zdarma
Úroková sazba: 0 % p.a., na spořicím účtu až 0,50 % p.a. (dle úrokového pásma)
Poplatky: Založení a vedení účtu je zdarma bez jakýchkoliv podmínek, neomezený počet příchozích/odchozích plateb, příchozí/odchozí platby v EUR zdarma, 10 výběrů/měsíčně z vlastních bankomatů a až 5 výběrů/měsíčně z cizích bankomatů (za každé 4 000 Kč), 1 zahraniční výběr v měsíci zdarma, 2 karty Mastercard Business Contactless k účtu zdarma, možnost založení podnikatelského kontokorentu.

2.mBank – mKonto Business

Vedení účtu: zdarma
Úroková sazba: 0 % p.a., na spořicím účtu 0,01 % p.a.
Poplatky: Založení a vedení účtu bez poplatku, příchozí/odchozí platby zdarma, výběry v ČR i v zahraničí zdarma při částce nad 1 500 Kč (do 1 499,99 Kč poplatek 29 Kč), 1 platební karta Mastercard Debit Business zdarma (dodatková 100 Kč vedení/ročně od druhého roku vydání), možnost povoleného přečerpání mRezerva Business až do částky 300 tisíc Kč.

3.Equa bank – Běžný účet pro podnikatele

Vedení účtu: zdarma
Úroková sazba: 0,01 % p.a., na spořicím účtu 0,60 % p.a.
Poplatky: Založení a vedení účtu zdarma, příchozí/odchozí tuzemské platby zdarma, Europlatba odchozí 100 Kč/ příchozí 200 Kč, výběry ze všech bankomatů v ČR zdarma, zahraniční výběr 99 Kč, 1 platební karta (každá další 39 Kč/měsíčně), kontokorent není nabízen.

4.Banka CREDITAS – Firemní účet

Vedení účtu: zdarma
Úroková sazba: 0 % p.a.
Poplatky: Založení a vedení účtu zdarma, příchozí/ odchozí platy zdarma, příchozí SEPA úhrada 15 Kč/ odchozí SEPA úhrada 50 Kč, výběry ze všech bankomatů v ČR i v zahraničí zdarma, karta Mastercard Business, kontokorent není nabízen.

5.Sberbank – Firemní FÉR konto Optimal

Vedení účtu: 299 Kč
Úroková sazba: 0,01 % p.a., na spořicím účtu až 1,50 % p.a. (dle úrokového pásma)
Poplatky: Vedení účtu 299 Kč/měsíčně, příchozí/odchozí a trvalé platby zdarma, EU/SEPA platba za zvýhodněnou cenu v rámci konta 50 Kč, výběry ze všech bankomatů v ČR i v zahraničí zdarma, 2 x platební karta zdarma.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Zmapováno: které spořicí účty zhodnotí vklady střadatelů nejvíce

ilustrační snímek

Úrokové sazby na spořicích účtech se u některých bank mírně zvedají. U nejlepších lze dosáhnout na úročení v rozpětí...

Kvíz: Jste připraveni na problémy při zahraniční dovolené?

ilustrační snímek

Prázdniny už sice za dva týdny končí, ale možná se právě teď chystáte na dovolenou do ciziny. Víte, co dělat, když se...

Hypotéky opět zlevnily, přesto zájem o ně klesá

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují, a to už pátý měsíc. Snižováním sazeb se banky snaží bojovat o každého klienta. Průměrná úroková...

Peníze z hypotéky došly, na kuchyň už nezbylo. Poradíme, jak na to

ilustrační snímek

Většina žadatelů o hypotéku, ať už při nákupu, výstavbě nebo rekonstrukci nemovitosti, s plánovaným rozpočtem...

Další z rubriky

Porod v 75 letech nebo dvakrát vytržený zub. Kontrolujte platby pojišťovny

ilustrační snímek

Zajímá vás, kolik stálo ošetření vaší zlomené nohy nebo operace slepého střeva? Přihlaste se do on-line aplikace vaší...

KVÍZ: Znáte fakta o cloudu? Otestujte se

ilustrační snímek

Přijít o důležitá data může být drahá záležitost a tak většina z nás hledá spolehlivé a bezpečné zálohování. Už jste...

Mám z OSVČ přejít na s.r.o? Co vše brát do úvahy, radí odbornice

Ilustrační snímek

Podnikání s sebou nese řadu povinností. Z daňového, účetního i právního hlediska přitom existují velké rozdíly při...

Čtyřicátníci by měli ubrat. Podle vědců mají pracovat jen 3 dny v týdnu

Čtyřicátníci by měli ubrat. Podle vědců mají pracovat jen 3 dny v týdnu

Kurzy.cz Lidé nad čtyřicet let by měli chodit do práce tři dny v týdnu, zjistili vědci. Pokud prý jsou v práci častěji, jsou nep...

Advantage Consulting, s.r.o.
C++ ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz