Mám z OSVČ přejít na s.r.o? Co vše brát do úvahy, radí odbornice

aktualizováno 
Podnikání s sebou nese řadu povinností. Z daňového, účetního i právního hlediska přitom existují velké rozdíly při podnikání na fyzickou a právnickou osobu. Kdy je lepší podnikat jako OSVČ a s čím je třeba počítat, jestliže chci přejít na s.r.o?“ ptá se čtenář. Co vše brát v úvahu, radí Šárka Pelikánová z poradenské společnosti Connect Economic Group.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Před zhruba čtyřmi lety jsem si založil živnost jako řemeslník a stal jsem se OSVČ. V podnikání se mi daří, vybavil jsem se kvalitními nástroji a o klienty není nouze. Nyní uvažuji, zda by pro mě nebylo výhodnější založit vlastní firmu. Asi s.r.o. Mnoho mých klientů říká, že by to bylo lepší, že to působí navenek lépe. Diví se, že jsem stále živnostník. Moje žena také podniká, má svoje s.r.o. a dva zaměstnance. Když se ale podívám na její podnikání a na to své, přijde mi, že má s některými věcmi daleko více starostí než já. Také si nejsem jistý, jak bych si mohl potom vyplácet peníze za práci. Navíc jsem slyšel, že bych možná platil víc na daních. A jak by to bylo například s mým řemeslnickým náčiním, mohl bych ho dále používat i v nové firmě?

Jak je to s vedením účetnictví?
Obavy, že bude vedení účetnictví a celková administrativa okolo právnické osoby náročnější, mohou být oprávněné. Živnostníci mohou své příjmy a výdaje evidovat pomocí daňové evidence. Vedou si tak jednoduchý přehled o tom, co utržili, a co vydali v rámci svého podnikání.

Oproti tomu právnická osoba musí vést účetnictví. Díky tomu je možné lépe a přesněji rozklíčovat, jak firma funguje. Díky správnému a věrohodnému vedení účetnictví je také možné řídit a rozvíjet společnost, avšak živnostníkovi může daňová evidence také postačovat. Další úlevou v tomto ohledu je pro fyzické osoby možnost využívání výdajových paušálů.

Šárka Pelikánová (29)

  • Je majitelkou a zakladatelkou rodinné firmy Connect Economic Group.
  • Zaměřuje se na poradenství v účetnictví, daních a mzdách.
  • Pracovala v Japonsku jako analytička v investičním fondu a studovala tam MBA.
Šárka Pelikánová

Jak je to s daněmi?
Právě výdajové paušály jsou jedním z důvodů, proč velké množství podnikatelů stále preferuje podnikání na fyzickou osobu. Živnostníci mají možnost, aby si uvedli 30 až 80 % svých příjmů jako své výdaje. Procentuální sazbu pak většinou určuje, o jakou živnost se jedná. Využíváním výdajových paušálů zároveň mizí povinnost evidovat a archivovat účtenky a doklady od výdajů, které v rámci podnikání měli. Pokud se ovšem živnostník rozhodne, že chce evidovat skutečné výdaje, má k tomu právo.

Z hlediska daně z příjmu jsou však odlišné sazby pro OSVČ, a pro právnické osoby. U fyzické osoby je to sazba 15 %, u právnické osoby 19 %. Fyzické osoby dále mohou od svého daňového základu odečítat různé slevy, či například úroky z hypotéky a další. Díky tomu mají možnost výslednou daňovou povinnost odvíjet od nižší částky.

Jak je to s výplatou odměny za práci při podnikání?
Vyplácení si odměny je pro řadu lidí jedním z hlavních bodů, který při výběru formy podnikání zkoumají. U fyzické osoby (tedy OSVČ) a právnické osoby (například s.r.o.) existují podstatné rozdíly, a je potřeba s nimi před vybráním si jedné či druhé možnosti počítat. Základem je, že fyzická osoba má v podstatě možnost se zdaněnými příjmy volně nakládat. V praxi to znamená, že když živnostník zaplatí veškeré své závazky dodavatelům a státu, může si zbytek peněz nechat.

Oproti tomu právnická osoba musí veškeré finanční transakce striktně evidovat, a není možné s financemi libovolně nakládat. V případě, že chce podnikatel získat peníze ze svého s.r.o., má možnost počkat na konec roku, kdy si po zpracování účetní závěrky a daňového přiznání může vyplatit dividendy. Ty budou ale zdaněny 15% sazbou, a je potřeba je uvést v daňovém přiznání za příslušný rok.

V případě nutnosti pravidelného vyplácení peněz z podnikání je možné se nechat zaměstnat ve vlastní firmě. To s sebou nese pravidelné velké náklady na odvodech sociálního a zdravotního pojištění. Fyzická osoba (OSVČ) za sebe rovněž odvádí pravidelně sociální a zdravotní pojištění, to se ale vypočítá na základě daňového přiznání z předchozího roku.

Jak je to s převodem majetků?
V případě, že chce podnikatel přejít z jedné formy podnikání do druhé, může tak učinit bez převodu jakéhokoliv majetku. Tím pádem živnostník své podnikání jako fyzická osoba přeruší či zastaví, a založí si některou z forem právnické osoby.

U řady řemeslníků často dochází k tomu, že mají velké množství nástrojů k vykonávání živnosti, které by chtěli převést. Vše je možné zařídit pomocí tzv. vložení obchodního závodu do právnické osoby. Dalšími možnostmi jsou potom odkupy majetku od jednoho subjektu druhému. V případě, že dojde k vložení obchodního závodu, nebo k jiné formě převodu majetků mezi dvěma subjekty, je potřeba vše řádně konzultovat s právníkem, daňovým poradcem i účetním. Takové transakce totiž musí být provedeny podle platných zákonů. U některých transakcí je vyžadován také odhad znalcem.

Jak je to s ručením majetku?
Živnostník, majitel firmy či její jednatel mají v rámci práva odlišné míry ručení svým majetkem. Tuto problematiku je proto dobré konzultovat s právníky. Mnoho podnikatelů také nezná zásadní rozdíl mezi právy a povinnostmi, když jsou majiteli firmy a jednateli firmy. A jednatelé společnosti si mnohdy neuvědomují, jak zodpovědné je jejich postavení ve firmě. V oblasti účetnictví si například často nepřipouští, že za účetní závěrku jsou plně odpovědní oni, nikoliv účetní.

Jak je to v případě úmrtí nebo odchodu zakladatele?
Mnoho podnikatelů své podnikání chce časem opustit, nebo z vážných důvodů musí živnost ukončit. V takovém případě forma podnikání na fyzickou osobu velmi omezeně upravuje možnosti prodeje know-how, klientské základny či značky.

Rozličné formy pak nabízí například s.r.o., která je z hlediska zakládání nejpopulárnější formou právnické osoby v České republice. Takovou firmu je možné prodat, a to jak celou, tak i její část, nebo si ponechat možnost ovlivňovat chod firmy udržením si podílu ve firmě a správu přenechat jiným. Další možností je prodat nehmotný majetek firmy. Je tedy možné zaručit kontinuitu prací i po odchodu zakladatele, nebo zachovat rodinnou tradici výroby a poskytování určitých produktů a služeb.

Vše je opět potřeba konzultovat s daňovým poradcem, a to především kvůli případné míře zdanění. Tyto transakce mají ovšem vliv i na účetnictví firmy, proto je zapotřebí rady a pomoci kvalitního účetního.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

  • Nejčtenější

Jak je to s diskutovanou slevou na manželku? Její reálná hodnota klesá

Daňová sleva na manželku nebo manžela patří v Česku mezi významné daňové slevy podporující rodiny formou nižšího...

Sazby hypoték prudce padají. Hypoteční trh však příliš neožívá

Hypotéky zlevnily i v září a zdá se, že tento trend bude pokračovat. Zatímco v lednu průměrná úroková sazba vystoupla...

Vsadil na konopnou látku a jeho tenisky jsou dnes úspěšným hitem

Podnikatelský příběh Tomáše Rohala, který prorazil v Česku i ve světě s konopnými teniskami, není jen o úspěšné cestě...

Třináct psychologických triků, jak získat oblibu

K navázání přátelských vztahů dochází často tak přirozeně, že si možná ani nevšimneme, jak k tomu došlo. Někdy se nám...

Obavy z propadu realitního trhu nemám, říká odborník

Investice do realitních fondů jsou stále častějším doplňkem investorských portfolií. Zda se vyplatí a jaká jsou jejich...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Supernabídka pouze pro vás a jen dnes? Dejte pozor, abyste nenaletěli

Co je psáno, to je dáno. Toto úsloví má starší generace zažité. Stejně tak věří tomu, že když jim někdo něco slíbí, lze...

Krádež dronu pojišťovna neproplatila. Podle ní je dron motorové letadlo

Krádež zavazadla, obzvláště na zahraniční dovolené, není nic příjemného. Pokud jsme pojištěni, spoléháme na to, že nám...

Na dostavbu domu chyběl milion, vyřídit novou hypotéku nebylo snadné

Nováčkovi žili ve vlastním bytě v Brně. Po narození druhého dítěte už byl ale pro ně byt malý a tak se rozhodli...

Kvíz: Zjistěte, jak jste na tom s emoční inteligencí

Podle různých vědeckých výzkumů jsou nejdůležitější komponentou spokojeného života dobré mezilidské vztahy. Tím, že...

Najdete na iDNES.cz