Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 21. května 2022 Monika

Povinné přehledy letos řešte u počítače. Kdy je odevzdat a co si ohlídat

Kdo zvládl vyplnit daňové přiznání, často si myslí, že má hotovo. Ale čeká ho ještě daleko zapeklitější výzva. A tou jsou přehledy pro Českou správu sociálního zabezpečení a pro zdravotní pojišťovnu.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kromě toho, že formuláře jsou složitější, tak z nich plyne povinnost dalších plateb. Tady se totiž obvykle na žádné slevy na poplatníka či vyživované dítě nehraje, a tak i ten podnikatel, kterému na daních stát vracel, na pojistném doplácí.

Za rok 2020 se podnikatelé mohou těšit jen na jednu úlevu, a tou je odpuštění plateb (ale jen ve výši minimální měsíční platby) kvůli pandemii v měsících březen až srpen. Díky tomu budou doplácet méně, případně se jim část zaplacených záloh vrátí zpět.

Jestli se nechcete zamotat do spleti výpočtů, koeficientů a různě stanovených limitů, využijte internetových verzí tiskopisů. Elektronický formulář provádí výpočty automaticky. Ne že by šlo o těžkou matematiku, spíš jde o to, že vybere správné údaje potřebné k výpočtu a podnikatel vlastně zadá jen informace o sobě a svém podnikání, příjmy a výdaje, a kolik zaplatil na zálohách. K papírovým tiskopisům sice existuje návod, ale například u přehledu pro ČSSZ je instrukce k vyplnění čísla v jednom řádku popsána na 18 řádcích pokynů.

Čas máte, ale...

Termín pro daňové přiznání se kvůli pandemii prodloužil o měsíc. V papírové podobě lze formulář podat do 3. května 2021, v elektronické verzi do 1. června.

Daňové přiznání za rok 2020: využijte chytré interaktivní formuláře

ilustrační snímek

Prodlužuje se i lhůta pro odevzdání přehledu. Přehledy o příjmech a výdajích za rok 2020 mohou OSVČ podat příslušné okresní správě sociálního zabezpečení bez sankcí nejpozději do 30. 6. 2021.

Je ale nutné splnit podmínku, že k tomuto datu zároveň uhradíte i případný doplatek pojistného za rok 2020, pak bude prominuto penále, které byste jinak museli uhradit za opožděnou platbu.

Posunutí termínu pro nepenalizaci za pozdější podání daňového přiznání nemá ale vliv na termíny podání přehledu na zdravotní pojišťovnu. Pro většinu OSVČ tedy platí lhůta do 3. května 2021.

Nejpozději 3. června 2021 musí podat přehled za rok 2020 ti, kdo podali daňové přiznání elektronicky po 1. dubnu, nejdéle do 3. května. Do pondělí 2. srpna 2021 musí podat přehled OSVČ, za které daňové přiznání podává daňový poradce; tuto skutečnost ovšem musíte zdravotní pojišťovně doložit do 30. dubna.

Pozor, jestliže jste podali daňové přiznání do 1. dubna, vždy se vás týká lhůta pro přehled 3. května 2021 – i když jste využili služeb daňového poradce, i když jste poslali přiznání elektronicky. A hodně spěchat by měli u zdravotního pojištění podnikatelé, kteří nemusí podávat daňové přiznání. Jejich termín pro zaslání přehledu je 8. dubna.

Elektronická cesta je nejsnazší

Přehled můžete klasicky doručit poštou či ho donést do pobočky, ale opravdu je kvůli možnosti nákazy rozumnější smířit se s technikou a poslat ho přes internet.

Vyplněné formuláře však nestačí dát jako přílohu k obyčejnému e-mailu. Bude třeba zařídit si elektronickou identitu. Dnes už to lze snadno i bez návštěvy CzechPointu, mnohé banky svým klientům nabízejí takzvanou identitu bankovní. Aktuálně je to Airbank, Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a Moneta.

Zjednodušeně: banka už vaši totožnost prověřila při zakládání účtu a teď se může státu zaručit, že vy jste opravdu vy. Bude tedy stačit přihlásit se hesly platnými pro internetové bankovnictví (ve kterém nejprve bance potvrdíte, že s tím souhlasíte).

Přehledy pak můžete zaslat přes datovou schránku, nebo přímo z webu České správy sociálního zabezpečení či své zdravotní pojišťovny.

Jak vyplnit formulář pro zdravotní pojišťovnu

Přehled vypisujete jen v případě, že máte příjmy z podnikání (podle § 7 zákona o daních z příjmů). Přivýdělky formou ostatních příjmů (§ 10) či pronájmu (§ 9) se nepočítají, z nich zdravotní pojištění platit nebudete.

Příjmy, které jste měli jako zaměstnanci, za vás vyřešil zaměstnavatel, také je nebudete do přehledu uvádět. Formulář je k mání na stránkách každé zdravotní pojišťovny a liší se jen logem v záhlaví. Kdo se nekamarádí s internetem, může si pro tiskopis dojít do pobočky, ale kromě rizika nákazy bude mít i víc práce s vyplňováním.

Jak vypsat tiskopis pro ČSSZ

Formulář si můžete stáhnout na stránkách www.cssz.cz. Opět je to jednodušší i bezpečnější než chodit pro papírové tiskopisy a mořit se s výpočty. A obdobně jako u zdravotního pojištění budete od vypočteného pojistného odečítat zaplacené zálohy i státem odpuštěné minimální platby.

U elektronického formuláře pozor na to, abyste znali svůj variabilní symbol (číslo, které vám přidělila ČSSZ), bez něho se vám nepodaří vyplněný formulář vytisknout ani uložit a po chvíli nečinnosti se automaticky smaže. Nám se to stalo po 20 minutách.

Zdravotní pojištění

Platí se proto, aby bylo z čeho hradit léčbu nemoci, případně jinou zdravotní péči. Platí se povinně z podnikatelských příjmů (v daňovém přiznání příjmy podle § 7). U zaměstnaneckých příjmů se o platbu postará zaměstnavatel.

Minimální platby

 • OSVČ pro rok 2020: 2 352 Kč měsíčně
  To je minimální povinná záloha pro ty, pro které je podnikání hlavním zdrojem příjmů (pokud si ji nevypočetli vyšší). Od března do srpna byly platby záloh sníženy o tuto minimální částku.
 • OSVČ pro rok 2021: 2 393 Kč měsíčně
 • Jestliže za vás platí pojištění stát (jste například důchodci, studenti, lidé na rodičovské) a přitom podnikáte, nemusíte platit zálohy v plné povinné výši, ale jen tolik, kolik jste si vypočetli v přehledu za předešlý rok.
 • Zaměstnanci, kteří podnikají a mají většinu příjmů ze zaměstnání, zálohy platit nemusí.
 • Můžete být i osoba bez zdanitelných příjmů. Například si uděláte pauzu mezi dvěma zaměstnáními či jste v domácnosti. Zdravotní pojištění si musíte platit sami. V roce 2021 to je 2 052 korun měsíčně.

Sociální pojištění

Důchodové pojištění
Platíte si je proto, abyste v budoucnu dostali od státu důchod (nejen starobní, ale například i invalidní). Je povinné pro zaměstnance i pro podnikatele. 

Nemocenské pojištění
Hradíte si je proto, abyste v případě nemoci dostali takzvané nemocenské (případně peněžitou pomoc v mateřství). Je povinné pro zaměstnance, dobrovolné pro podnikatele. Ti přitom standardně nemají nárok na takzvané ošetřovné (při nemoci dítěte) – v nouzovém režimu se podmínky mění. Na základě alespoň tříměsíčního placení nemocenského pojištění však mohou využít takzvanou otcovskou.

Minimální platby

 • Důchodové pojištění v roce 2020
  OSVČ hlavní: 2 544 Kč měsíčně
  OSVČ vedlejší: 1 018 Kč měsíčně
  Hranice pro povinnost OSVČ s tzv. vedlejší činností platit sociální pojištění je 83 603 Kč ročně,
  Šest měsíců byly platby pozastaveny.
 • Důchodové pojištění na rok 2021
  OSVČ hlavní: 2 588 Kč měsíčně
  OSVČ vedlejší: 1 036 Kč měsíčně

  Hranice pro povinnost OSVČ s tzv. vedlejší činností platit sociální pojištění je 85 058 Kč ročně.
 • Nemocenské pojištění (dobrovolné)
  minimální platba 147 Kč měsíčně
 • Nejčtenější

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Čtyřdenní pracovní týden je jen snem. Češi pracují nejvíc z celé EU

O delší volno z práce má zájem čím dál více zaměstnanců. Podle průzkumu pracovního tempa v Česku 2021 by 66 % z nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bydlení v nedohlednu? Pro řadu mladých je to už tvrdá realita

Nové bydlení plánuje v tomto roce 150 000 mladých lidí ve věku 26 až 36 let. Jaké jsou jejich představy? Kolik si půjčí...

Vede firmu, která patří ke světovým unikátům. Prim v ní hraje čas

Kdysi Nové Město chrlilo statisíce hodinek, dnes tu hýčkají stovky tikajících šperků. Jistě, skla nebo řemínky se...

Refinancování hypoték hrozí problémem pro nejednu domácnost

Letošní úrokové sazby u hypoték vážně ohrožují domácnosti s blížícím se koncem fixace. Nově vyměřené měsíční splátky...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

 • Další z rubriky

Daně 2021: Vše, co jste chtěli letos vědět, ale neměli se koho zeptat

Do odevzdání růžového formuláře zbývá jen pár dnů. Vyplnit, podepsat a odevzdat daňové přiznání v základní lhůtě je...

Daně 2021: Kdy musíte podat daňové přiznání u přivýdělků

Každý občas vydělá nějaké peníze navíc. O tom, zda je zapisovat do růžových formulářů, rozhoduje druh a výše příjmů....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Daně 2021: Kdo musí podat přiznání, ale daně možná platit nebude

Nemáte pravidelné příjmy třeba proto, že studujete, jste v penzi či na rodičovské? Růžové formuláře se týkají i vás....

Jaké daně letos musí zaplatit zaměstnanec, který si chce přivydělat

Hodně zaměstnanců si ke svému hlavnímu zaměstnání přivydělává, ať už na pracovní dohodu, zkrácený úvazek nebo...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...