VIDEO: Podívejte se, jak vypadají bankomaty pro nevidomé

aktualizováno 
Bankomaty využívají i nevidomí a slabozrací. Některé banky se snaží nevidomým výběry ulehčit a připravily pro ně speciální výdejní bankomaty. Doposud jich bylo v celé České republice celkem 52, od října přibude dalších 220.

Speciální bankomaty pro nevidomé má Česká spořitelna od roku 2005. ČSOB a Poštovní spořitelna je spustila letos v říjnu. Od běžných bankomatů se na první pohled nijak neliší.

"Bankomaty s modulem pro nevidomé fungují standardně jako ostatní, nejedná se tedy o žádné speciály. Využití nevidomými klienty činí cca 0,004 procent ze všech transakcí pomocí bankomatů," popisuje Klára Pačesová z tiskového oddělení České spořitelny.

Nevidomí se k bankomatu mohou připojit prostřednictvím obyčejných sluchátek. Pokud nevidomý u sebe sluchátka nemá, může si je u České spořitelny půjčit na pobočce. Poštovní spořitelna zatím předpokládá, že u sebe většina slabozrakých sluchátka má. "Do budoucna se pokusíme, aby pobočky byly vybaveny i sluchátky, které by si mohli lidé půjčit," sdělil iDNES.cz Martin Čížkovský, odpovědný za bankomaty ČSOB a Poštovní spořitelny.

Do sluchátek pak nevidomý dostává pokyny, co má dělat, ale jaké údaje právě zadal se mu z bezpečnostních důvodů do sluchátek nezopakuje. Potřebné informace pak dotyčný zadává funkčními nebo numerickými klávesami na klávesnici. Průběh jednotlivých kroků se také z bezpečnostních důvodů na monitoru bankomatu nezobrazuje.

bankomat umožňuje:

- výběr hotovosti,
- dotaz na zůstatek,
- dobíjení mobilů pouze v případě funkční tiskárny bankomatu,
- změna PIN pouze pro klienty ČSOB a Poštovní spořitelny.

Někteří nevidomí se výběrů z bankomatu obávají

Při vývoji nových bankomatů pomáhala bankám Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS). "Výhodou oproti běžnému výběru na pobočce je samostatnost. Nechceme být závislí víc, než je nutné," říká Josef Stiborský, prezident SONS. Někdo však má z takového výběru strach.

"Nerada vybírám v bankomatu, i když je pro nevidomé. Bojím se, že by za mnou mohl někdo stát, okoukat můj PIN nebo mi peníze sebrat. Raději si většinou zajdu na pobočku," svěřuje se slabozraká Klára z Brna. Taková rizika však podle Stiborského podstupují nevidomí každý den.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Finanční produkty roku 2018: na špici jsou Air bank, Equa, UCB i mBank

Ilustrační snímek

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku 2018 zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Air Bank má...

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Kurzy.cz „V případě zrušení hotovosti budou monitorovány všechny prováděné transakce. To by proměnilo náš svět na Orwellův, ve k...

Najdete na iDNES.cz