Zapomenuté peníze nechá bankomat většinou trčet. Víc už je asi nespatříte

aktualizováno 
Vybírat peníze z bankomatu ve spěchu se nevyplácí. Můžete zapomenout nejen kartu, ale i hotovost. Vybíráte-li u ČSOB, Poštovní spořitelny nebo u některých bankomatů Raiffeisenbank, peníze zajedou zpět. Pokud je ovšem někdo nestačí sebrat.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

To, že zapomenete peníze v přihrádce bankomatu, je bezpochyby vaše chyba. Vstříc vám ve vaší zapomnětlivosti vyjdou jen tři banky, respektive dvě. Raiffeisenbank má polovinu bankomatů, u kterých peníze zajedou a druhou polovinu, kde se s nimi můžete nadobro rozloučit.

U Raiffeisenbank peníze zajedou zpět do útrob bankomatu po šedesáti vteřinách, což je dost na to, aby je sebral nějaký kolemjdoucí, ale i čas pro váš návrat k bankomatu. U ČSOB a Poštovní spořitelny se peníze vrátí do 30 vteřin.

"Bankomat vtahuje bankovky kvůli ochraně peněz zapomnětlivých klientů a jako obranu před podvodným jednáním pachatelů, kteří se různými způsoby snaží klienta okrást," doplňuje mluvčí ČSOB Pavla Hávová.

Pokud se k bankomatu vrátíte a peníze tam nebudou, musíte podat reklamaci. Transakce se totiž normálně zaúčtuje. K reklamaci slouží speciální formulář, který vám vydají na každé pobočce banky.

"Banka každou reklamaci důkladně prověří a ve lhůtách dle obchodních podmínek klientovi odpoví. K vyřešení reklamace nám slouží velmi podrobné soubory z bankomatu, které zaznamenávají veškerou komunikaci klienta s bankomatem a bankomatu s řídícím počítačem," doplňuje Hávová.

Raiffeisenbank má jen polovinu bankomatů, které hotovost po jedné minutě vcucnou zpět. Takové bankomaty však nejsou nijak označeny, takže se vždy vyplatí podat reklamaci.

Při reklamačním řízení se prověřuje mnoho detailů, podrobnosti však banky nesdělily.

"Zkoumáme pečlivě výpisy z bankomatu. Vidíme tedy, jestli byly peníze skutečně vybrány, přepočítáváme stav bankomatu. Víme, jestli peníze skutečně zajely do bankomatu nebo ne. Využíváme i další prvky, jako jsou například kamerové záznamy," popisuje tiskový mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

S penězi se u ostatních bank rozlučte

Pokud zapomenete peníze v bankomatu například České spořitelny a peníze po vašem návratu v přihrádce nebudou, máte smůlu. Nemá smysl ani podávat reklamaci. S vybraným obnosem se můžete rozloučit.

Jediné, co můžete vyzkoušet, je zeptat se v blízké pobočce, jestli někdo osiřelé peníze z bankomatu neodevzdal na pobočku. "Občas se stane, že poctivý nálezce peníze z bankomatu odebere před jejich vtažením zpět. Odevzdá je na nějaké pobočce banky a banka pak následně hledá klienta, který si obnos neodebral," líčí Hávová.

za jak dlouho peníze zajedou zpět do bankomatu

U ČSOB a Poštovní spořitelny za 30 vteřin.

U Raiffeisenbank za 60 vteřin.

Banky se bojí podvodů

V minulých letech většina bank od zpětného zajíždění peněz upustila. Lidé si totiž našli způsob, jak bankomat a banku oklamat. Stačilo si navolit, že chcete deset tisíc korun a vytáhnout jen vnitřní bankovky. Dva tisíce zajely a podvodník měl o osm tisíc víc. Pak samozřejmě podal reklamaci.

"Bohužel narůstal počet případů, kdy docházelo ke zneužití této funkce. Když zbytek zajel zpět, bankomat evidoval transakci jako neprovedenou, přestože si klient část peněz odnesl," vysvětluje Jan Holinka z tiskového centra České spořitelny.

Na takové lsti si však banky dávají pozor a přepočítávají peníze, které do bankomatu případně zajely.

Slovo odborníka

"Z průzkumu, který jsme u bank udělali, vyplývá, že každá banka to má vyřešeno jinak, dokonce, že i v rámci jedné banky existují bankomaty, které peníze po určité době vtáhnou zpět a bankomaty, které to neumějí a peníze zůstanou v podavači. Ideální by byl samozřejmě stav, kdyby tuto operaci (zajetí peněz) uměly všechny bankomaty. Je lepší, aby byly peníze chráněny v bankomatu, než byly vydány na pospas lidem. Nicméně pro bankovní klienty z našeho průzkumu vyplývá v zásadě jediné, znovu a znovu se u bankomatu chovat obezřetně, nikam nechvátat, počkat si na peníze i na kontrolní lístek a v případě problémů okamžitě kontaktovat banku," říká Patrik Nacher ze serveru bankovnipoplatky.com, který podobný průzkum prováděl v září.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Jak si říct o vyšší plat či dovolenou navíc? Vyjednávejte jako generál

ilustrační snímek

I když se jim říká měkké dovednosti, neznamená to, že ten, kdo je ovládá, je „měkký“. Právě naopak. Pokud si je...

Další z rubriky

Karetní realita: PIN na šupině, kartu dala synovi, účet vysál kolega

Ilustrační snímek

Platit kartou Čechy baví. V digitálních platbách jsme dokonce na špici v Evropě. Používáme je doma i v cizině a platíme...

Mít doma staré neplatné bankovky může být terno, draží se i padělky

Nejvzácnější je pětitisícikoruna z roku 1919.

Naše koruna, tedy přesněji ta československá a navazující česká, slaví sto let. Za některými státovkami a bankovkami...

Melodie místo pípnutí. Karty Mastercard mají znělku, poslechněte si ji

Platba kartou v kavárně

Při placení kartou u obchodníků to už nebude u pokladen jen pípat. Pokud zaplatíte kartou Mastercard, úspěšnou...

Cestovky hlásí rekordní prodej zájezdů. Pomáhá výrazně vyšší poptávka, větší výb...

Cestovky hlásí rekordní prodej zájezdů. Pomáhá výrazně vyšší poptávka, větší výb...

Kurzy.cz I přes velké problémy kvůli odstaveným Boeingům 737 MAX hlásí české cestovní kanceláře rekordní prodej zájezdů. Zájem o...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ TECHNOLOG

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 38 000 - 47 000 Kč

Najdete na iDNES.cz