Zapomenuté peníze nechá bankomat většinou trčet. Víc už je asi nespatříte

aktualizováno 
Vybírat peníze z bankomatu ve spěchu se nevyplácí. Můžete zapomenout nejen kartu, ale i hotovost. Vybíráte-li u ČSOB, Poštovní spořitelny nebo u některých bankomatů Raiffeisenbank, peníze zajedou zpět. Pokud je ovšem někdo nestačí sebrat.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

To, že zapomenete peníze v přihrádce bankomatu, je bezpochyby vaše chyba. Vstříc vám ve vaší zapomnětlivosti vyjdou jen tři banky, respektive dvě. Raiffeisenbank má polovinu bankomatů, u kterých peníze zajedou a druhou polovinu, kde se s nimi můžete nadobro rozloučit.

U Raiffeisenbank peníze zajedou zpět do útrob bankomatu po šedesáti vteřinách, což je dost na to, aby je sebral nějaký kolemjdoucí, ale i čas pro váš návrat k bankomatu. U ČSOB a Poštovní spořitelny se peníze vrátí do 30 vteřin.

"Bankomat vtahuje bankovky kvůli ochraně peněz zapomnětlivých klientů a jako obranu před podvodným jednáním pachatelů, kteří se různými způsoby snaží klienta okrást," doplňuje mluvčí ČSOB Pavla Hávová.

Pokud se k bankomatu vrátíte a peníze tam nebudou, musíte podat reklamaci. Transakce se totiž normálně zaúčtuje. K reklamaci slouží speciální formulář, který vám vydají na každé pobočce banky.

"Banka každou reklamaci důkladně prověří a ve lhůtách dle obchodních podmínek klientovi odpoví. K vyřešení reklamace nám slouží velmi podrobné soubory z bankomatu, které zaznamenávají veškerou komunikaci klienta s bankomatem a bankomatu s řídícím počítačem," doplňuje Hávová.

Raiffeisenbank má jen polovinu bankomatů, které hotovost po jedné minutě vcucnou zpět. Takové bankomaty však nejsou nijak označeny, takže se vždy vyplatí podat reklamaci.

Při reklamačním řízení se prověřuje mnoho detailů, podrobnosti však banky nesdělily.

"Zkoumáme pečlivě výpisy z bankomatu. Vidíme tedy, jestli byly peníze skutečně vybrány, přepočítáváme stav bankomatu. Víme, jestli peníze skutečně zajely do bankomatu nebo ne. Využíváme i další prvky, jako jsou například kamerové záznamy," popisuje tiskový mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

S penězi se u ostatních bank rozlučte

Pokud zapomenete peníze v bankomatu například České spořitelny a peníze po vašem návratu v přihrádce nebudou, máte smůlu. Nemá smysl ani podávat reklamaci. S vybraným obnosem se můžete rozloučit.

Jediné, co můžete vyzkoušet, je zeptat se v blízké pobočce, jestli někdo osiřelé peníze z bankomatu neodevzdal na pobočku. "Občas se stane, že poctivý nálezce peníze z bankomatu odebere před jejich vtažením zpět. Odevzdá je na nějaké pobočce banky a banka pak následně hledá klienta, který si obnos neodebral," líčí Hávová.

za jak dlouho peníze zajedou zpět do bankomatu

U ČSOB a Poštovní spořitelny za 30 vteřin.

U Raiffeisenbank za 60 vteřin.

Banky se bojí podvodů

V minulých letech většina bank od zpětného zajíždění peněz upustila. Lidé si totiž našli způsob, jak bankomat a banku oklamat. Stačilo si navolit, že chcete deset tisíc korun a vytáhnout jen vnitřní bankovky. Dva tisíce zajely a podvodník měl o osm tisíc víc. Pak samozřejmě podal reklamaci.

"Bohužel narůstal počet případů, kdy docházelo ke zneužití této funkce. Když zbytek zajel zpět, bankomat evidoval transakci jako neprovedenou, přestože si klient část peněz odnesl," vysvětluje Jan Holinka z tiskového centra České spořitelny.

Na takové lsti si však banky dávají pozor a přepočítávají peníze, které do bankomatu případně zajely.

Slovo odborníka

"Z průzkumu, který jsme u bank udělali, vyplývá, že každá banka to má vyřešeno jinak, dokonce, že i v rámci jedné banky existují bankomaty, které peníze po určité době vtáhnou zpět a bankomaty, které to neumějí a peníze zůstanou v podavači. Ideální by byl samozřejmě stav, kdyby tuto operaci (zajetí peněz) uměly všechny bankomaty. Je lepší, aby byly peníze chráněny v bankomatu, než byly vydány na pospas lidem. Nicméně pro bankovní klienty z našeho průzkumu vyplývá v zásadě jediné, znovu a znovu se u bankomatu chovat obezřetně, nikam nechvátat, počkat si na peníze i na kontrolní lístek a v případě problémů okamžitě kontaktovat banku," říká Patrik Nacher ze serveru bankovnipoplatky.com, který podobný průzkum prováděl v září.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Den spoření: co byla střádanka a jak šetřil Palacký i lidé za socialismu

Vkladní knížka Františka Palackého

Pokud patříte k lidem, kterým se daří šetřit, máte důvod k oslavě, 31. říjen je totiž Světovým dnem spoření. Ve...

Dominance Tesly padne, vstanou noví bojovníci a zima je otestuje všechny

Dominance Tesly padne, vstanou noví bojovníci a zima je otestuje všechny

Kurzy.cz Morgan Stanley nedávno přišel s tvrzením, že dominantní pozice Tesly na trhu elektromobilů je neudržitelná. Minulý týde...

Najdete na iDNES.cz