Nevidomí mají na webech méně bariér, pomohl i projekt Blindfriendly

  8:40aktualizováno  8:40
Přečíst si článek na zpravodajském serveru či pobýt na sociálních sítích je pro nevidomé stále menší problém. České weby jsou totiž ke zrakově postiženým znatelně vstřícnější než v minulosti. Zásluhu na tom má i neziskový projekt Blind Friendly Web, který přes 10 let radí programátorům.

Čtecí zařízení pro slabozraké - Neviditelná výstava v Novoměstské radnici v Praze | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Určitě došlo k posunu. Myslím, že přístupnost webu je na slušné úrovni, i když jsou pořád věci, které by se daly zlepšit," říká Radek Pavlíček, přední expert na zpřístupňování webu pro postižené a metodik projektu Blindfriendly.cz. Nevidomí a slabozrací dnes podle něj mohou bez větších obtíží používat na internetu téměř všechny služby.

Se změnami k lepšímu souhlasí i nevidomý senátor Milan Pešák. "Pořád se ale stává, že člověk, který stránku nezná, stráví příliš mnoho času hledáním, než se dostane k tomu, co ho zajímá," upozorňuje. Pešák odhaduje, že internet využívá v Česku téměř 90 procent nevidomých v produktivním věku.

Pozitivní vývoj vnímá také Pešákův nástupce v čele Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých (SONS) Josef Stiborský. "Pro nás je důležité, že vznikla metodika, jak weby zpřístupňovat," podotýká.

Šikovní webmasteři to dělají automaticky, míní odborník

S používáním internetu pomáhají zrakově handicapovaným takzvané asistivní technologie. U nevidomých je to například čtecí zařízení nebo braillský řádek, který informace z obrazovky zobrazuje v braillově písmu. Slabozrací využívají počítač s větším monitorem či programy, které zvětšují obraz.

Při testování se pak například zkoumá, zda nejsou na webu nějaké bariéry, které těmto asistivním technologiím brání. Pro nevidomé je podle Pavlíčka důležité strukturování obsahu internetové stránky pomocí nadpisů. Slabozrací uživatelé zase potřebují dostatečný barevný kontrast či možnost zvětšování písma. V rámci projektu prověřuje přístupnost webů tým nevidomých a slabozrakých testerů.

S přístupností pomáhá také iDNES.cz

Na zpřístupnění internetových stránek zrakově postiženým se podílí i iDNES.cz. Spolu s dalšími servery v březnu 2008 spustil projekt univerzálních klávesových zkratek, který usnadňuje orientaci na webu. Na projektu se podílelo centrum Tereza při ČVUT. Více se dozvíte na webu Iniciativy pro přístupnější internet.

"Pokud je ale tvůrce webu šikovný a dělá internetové stránky pořádně, tak drtivou většinu těchto zásad splňuje, aniž by nad tím musel nějak složitě myslet," dodává specialista.

Své weby se snaží zpřístupnit úřady i firmy

Pavlíček se podílel i na vyhlášce ministerstva vnitra z roku 2008, která úřadům veřejné správy nařizuje zveřejňovat na svém webu informace tak, aby s nimi mohli pracovat i handicapovaní uživatelé. Podle Pešáka však nelze říct, že weby státních institucí jsou obecně lépe přístupnější než komerční stránky. "Jsou dobré i mizerné příklady na obou stranách," míní senátor.

Zájem o uživatelsky přátelštější web má podle Pavlíčka jak státní, tak soukromý sektor. V druhém případě například banky či mobilní operátoři. "Frčí sociální odpovědnost, takže firmy se často snaží nabízet služby pro handicapované," říká.

Projekt Blind Friendly Web vznikl v roce 2000 a o tři roky později si vysloužil zvláštní uznání v soutěži IT Projekt roku. Podílí se na něm SONS a obecně prospěšná společnost TyfloCentrum Brno.

"Snažíme se především o osvětu v této oblasti. Nabízíme placené i bezplatné konzultace, testování či poradenství. Přednášíme na konferencích a školách. Snažíme se i mezi vývojáři a tvůrci webu zasévat sémě přístupnosti, aby na ní dbali," říká Pavlíček, jehož blog Poslepu byl předloni vyhlášen nejlepším blogem neziskové organizace.

Autor:

  • Nejčtenější

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Postih tvůrců nejdražšího českého filmu. Přišel jsem o všechno, říká Krejčí

Jde v Česku o nejdražší filmový projekt všech dob. Kvůli němu přišel jeden z jeho tvůrců, režisér Tomáš Krejčí,...

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

Ruská trikolora místo české. Babiš udělal stejný přešlap jako Zeman

Po sedmé hodině ráno premiér Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě, po desáté pak přednášel proslov k uctění...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pieta na Národní. Lidé vypískali Babiše, Hamáčka i Klause mladšího

Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě brzy ráno za hlasitého pískotu tuctu lidí. Podobné přivítání se dostalo...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Soud propustil z vazby stíhaného podnikatele, Švachula za mřížemi zůstává

Trestně stíhaný šéf společnosti Geotest Real Petr Kalášek po osmi měsících opustil vazební celu. Dnes o jeho propuštění...

Dítě jako reklama. Kam až jsou rodiče v zaprodání intimity schopni zajít

Rodinné fotky a videa s malými dětmi. Internet je jimi doslova zahlcený. V Česku podobu svých ratolestí zveřejňují tři...

Nemůže za to, že syn byl její pacient, hájí Babiš Protopopovou ve funkci

Premiér Andrej Babiš je přesvědčen o tom, že nová tajemnice vládní rady pro duševní zdraví Dita Protopopová není...

Sestavujeme téměř skutečný obraz původní podoby hradu, říká archeolog

Národní památkový ústav ocenil cenou Patrimonium pro futuro za rok 2018 uskupení Historie v terénu – Litvínovsko, které...

Najdete na iDNES.cz