Nákup na internetu je riskantní. Radíme, jak nenaletět

aktualizováno 
Nákup dárků po internetu je sice nejjednodušší a nejrychlejší, může v sobě ale skrývat i některá rizika. Doporučujeme proto, abyste si internetový obchod vždy prověřili, sehnali kontakt na prodejce nebo si založili zvláštní účet.
Chcete-li nakoupit dárky přes internet, máte čas do 17.12.

Chcete-li nakoupit dárky přes internet, máte čas do 17.12. | foto: Profimedia.cz

1. Založte si speciální účet

Pro platby na internetu není dobré používat běžný účet, na který vám chodí výplata, nebo na něm máte větší obnos peněz. Založte si zvláštní účet, ze kterého bude platit za zboží přes internet. Snižujete tak riziko, že vás někdo obere o větší sumu peněz.

Pro platby na internetu si založte účet zdarma například od mBank nebo Fio. Použít pro platby na internetu můžete i virtuální karty nebo třeba PayPal (více si o platbách na internetu přečtěte zde).

"Pokud svoji kartu používáte na internetu jen příležitostně, zvolte si na kartě menší limity a o každém pohybu na účtu se nechte informovat SMS zprávou. Platební kartu nepůjčujte svým dětem, které by s ní pak mohly samy bez dozoru na internetu nakupovat," radí Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.

2. Měňte PIN a heslo

Pro přihlášení do internetového bankovnictví potřebujete heslo nebo PIN. Používejte delší heslo a rozhodně ne například datum vašeho narození nebo čísla 1234. Do hesla začleňte písmena, čísla, ale i znaky. Pokud si heslo nepamatujete, někam si ho zapište. Aby vám na heslo opravdu nikdo nepřišel, zkuste použít šifru. Například za každé druhé číslo dáte šestku a kód jen tak nikdo nerozluští. Jen vy si musíte pamatovat, jaká čísla jsou přidána a jaká tvoří heslo.

3. Nakupujte v prověřených obchodech

Seznam prověřených obchodů uvádí například Asociace pro elektronickou komerci (APEK). Sledujte také různé diskuze a dejte i na svůj instinkt. Když se vám internetové stránky obchodu budou zdát podezřelé, tak si nic nekupujte.

"Nakupovat byste měli také jen u obchodníků, kteří při přenosu vašich osobních dat používají šifrování. Poznáte je tak, že v pravém dolním rohu internetového prohlížeče uvidíte ikonku zámečku a adresa webu musí začínat https:// nikoliv pouze http://. Šifrovaný nemusí být nutně celý web obchodu, stačí jen ty stránky, na kterých po vás prodejce vyžaduje zadávat osobní údaje," doporučuje Ivan Pechánek, odborník na bezpečnost platebních karet z Raiffeisenbank.

Ne každá česká webová stránka musí být v pořádku. Pokud hodně surfujete a nakupujete na internetu, měli byste mít nainstalovaný antivirový program.

"Mnoho uživatelů si myslí, že infikované jsou pouze porno stránky, a když si tam člověk nic nestáhne, tak je v bezpečí. To je ovšem omyl. Asi jen jedno procento infikovaných stránek, které nacházíme jsou podobného ražení, ostatní jsou naprosto legitimní. Jen včera se našlo 10 nových domen .cz, které jsou infikované. Namátkou: oknakup.ic.cz, studiostep.cz ci nakupni: mikrosweb.cz. Pozor tyto stránky neotvírejte bez antiviru," varuje Miloš Kořenko, ředitel marketingu z firmy AVAST Software.

4. Pozor na nízké ceny. Může to být chyba

Když je u některé nabídky v e-shopech napsáno výhodná nabídka, neznamená to, že zboží neseženete levněji. Vždy si raději cenu ověřte další obchody přes různé srovnávače nebo Google.

Leckdy jsou ceny nižší než v kamenných obchodech. Ale pozor na super výhodné nabídky. Může to být chyba e-shopu, nikoli lákavá sleva (více čtěte v našem článku).

5. Objednávejte vánoční dárky včas

"Pokud si chtějí být nakupující jisti, že jim zboží přijde včas, měli by na internetu nakoupit do 17.12., průměrná doba doručení zboží jsou totiž čtyři dny," říká Lenka Hanušová, tisková mluvčí nákupní galerie Aukro.cz

"Objednávku se určitě nevyplatí nechávat na poslední chvíli také proto, že těsně před Vánocemi mohou mít problémy dopravci, kteří neznají předem celkový objem objednávek," vysvětluje Tomáš Hodboď z internetového srovnávače Heureka.cz. Na objednání vánočních dárků z ciziny už je dnes pozdě (informovali jsem vás o tom zde).

Garance dodání zboží do Štědrého den podle e-shopů
Do kdy vám zboží určitě přijde Kolik e-shopů dodání garantuje
23.12. do 12 hod 0,8 %
22.12. do 12 hod 17,6 %
21.12. do 12 hod 46,5 %
20.12. do 12 hod 71,10 %
19.12. do 12 hod 87,10 %
18.12. do 12 hod 91,40 %
17.12. do 12 hod 93,40 %
16.12. do 12 hod 96,50 %
15.12. do 12 hod 98,50 %
14.12. do 12 hod 100 %
Zdroj: Intensity, průzkumu se zúčastnilo zhruba 200 e-shopů

6. Najděte si kontakt na prodejce

Nenakupujte v e-shopech, kde není uveden kontakt například na zákaznickou linku. Nemusí to být solidní prodejce.

"Už se nám stalo, že klient si zadal objednávku v e-shopu, který se tvářil jako americký, ale díky naší kontrole jsme klienta upozornili, že se nejspíše jedná o podvodníka nebo čínský e-shop. V USA se totiž platí ihned při objednání, nelze tam tedy objednat na dobírku nebo zaplatit později," vysvětluje Jiří Huňa, provozovatel stránky levnezusa.cz. Kontakt na obchodníka také budete potřebovat v případě reklamace zaslaného zboží.

7. Vytiskněte si veškeré emaily o nákupu

Důvěřuj, ale prověřuj, platí na internetu dvojnásob. Vytiskněte si veškerou komunikaci s prodejcem, může se vám hodit v případném sporu. Pokud nakupujete přes různé slevomaty, pište si, kdy jste si zboží objednali a kdy vám má přijít voucher na slevu. Může se to hodit pokud by obchodník například tvrdil, že mu vaše platba nedorazila.

8. Bojíte se nakupovat přes internet? Plaťte na dobírku

Zvolíte-li si jako možnost platby dobírku, cenu za objednané zboží zaplatíte až při převzetí zásilky. Nemusíte se tak strachovat o špatné zadání čísla účtu. Platba na dobírku je stále oblíbená, i když je její využívání na ústupu. Upřednostňuje ji zhruba 75 procent zákazníků internetových obchodů, zjistil průzkum Raiffeisenbank.

Za dobírku si připlatíte zhruba od 30 do 100 korun. Na dobírku však většinou nekoupíte zboží ze zahraničí nebo z různých slevomatů. Tam vyžadují platbu převodem na účet, a pokud peníze v pořádku dorazí, až pak vám zašlou vámi objednanou zásilku.

9. Zboží si při převzetí zkontrolujte

Pokud vám zboží přiveze kurýr nebo Česká pošta, raději si balíček ihned překontrolujte. Je-li obal nějakým způsobem porušen, zásilku nepřebírejte, sepište na místě zprávu o poškození balíčku a kontaktujte prodejce.

Neplaťte za zboží víc, než jste potvrdili přes e-shop. Obchodník nemá právo na zvýšení ceny, když už jste si nechali dárek zaslat. Stejně jako v případě poničené zásilky balíček nepřebírejte a kontaktujte prodejce.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Jak vyjít se sociopatem na pracovišti a jak ho spolehlivě rozpoznat

Sociopat - ilustrační foto

Podle mezinárodních odhadů spadá do kategorie sociopatů zhruba každý pětadvacátý. Je proto velmi pravděpodobné, že se s...

Žebříček 10 nejlepších bankovních běžných účtů. Pořadí se mění

Ilustrační snímek

Banky dál vylepšují běžné účty a snaží se neztratit své klienty. Ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborným...

Karetní realita: PIN na šupině, kartu dala synovi, účet vysál kolega

Ilustrační snímek

Platit kartou Čechy baví. V digitálních platbách jsme dokonce na špici v Evropě. Používáme je doma i v cizině a platíme...

Podnikal a tloustl. Drasticky shodil 33 kilo a změnil si tím život

Stanislav Petříček

Stanislav Petříček začal podnikat a přibývat na váze. Během roku vystřídal pět velikostí kalhot. Pak začal mít strach,...

Kolik letos zaplatíte v Chorvatsku v restauraci a v supermarketu?

Ilustrační snímek

Jadran není levný, ale i tam se dá ušetřit. Přinášíme přehled cen, kolik stojí v Chorvatsku potraviny, drogistické...

Další z rubriky

Melodie místo pípnutí. Karty Mastercard mají znělku, poslechněte si ji

Platba kartou v kavárně

Při placení kartou u obchodníků to už nebude u pokladen jen pípat. Pokud zaplatíte kartou Mastercard, úspěšnou...

Karetní realita: PIN na šupině, kartu dala synovi, účet vysál kolega

Ilustrační snímek

Platit kartou Čechy baví. V digitálních platbách jsme dokonce na špici v Evropě. Používáme je doma i v cizině a platíme...

V Česku začne fungovat recyklační bankomat. Nahlédli jsme do útrob

Recyklační bankomat Equa bank

Od léta spustí Equa bank do ostrého provozu unikátní recyklační bankomat. Proč recyklační? Tento přívlastek má proto,...

Kde najdou investoři dividendové hody a jaká je jejich pravá chuť

Kde najdou investoři dividendové hody a jaká je jejich pravá chuť

Kurzy.cz Řada investorů „slyší“ na vysoké dividendy, respektive vysoký dividendový výnos. Z mého pohledu je to ale trochu zrádn...

Najdete na iDNES.cz