Středa 11. prosince 2019, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 11. prosince 2019 Dana

Nákup na internetu se změnil v detektivku, zásilku se vyplatí sledovat

aktualizováno 
Objednali jste si zboží na internetu a potvrdili termín dopravy. Ve stanovený den čekáte a zásilka nikde. Jejím vypátráním strávíte desítky minut na placených infolinkách a zbytečně vyčerpáte dovolenou. Přitom by pomohlo málo: dopředu se zajímat o dopravce zboží a podmínky jeho dopravy.
Pokud není zřejmé, kdo vám zásilku dopraví, zeptejte se na infolince e-shopu. Ilustrační foto.

Pokud není zřejmé, kdo vám zásilku dopraví, zeptejte se na infolince e-shopu. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Především úspora několika tisíc korun hrála roli v tom, že jsme se rozhodli koupit kávovar a televizi v e-shopu společnosti Electroworld. Registrace i objednávka proběhly bez problémů. Na závěr jsem zvolila termín dopravy zboží zaškrtnutím jednoho z nabízených dní. Bohužel časový interval zahrnoval celý den od osmi ráno do šesti večer. Objednávku mi společnost zaslala také e-mailem.

V den dodání zboží si manžel vzal dovolenou. Kurýr přijel zhruba ve dvě hodiny odpoledne a přivezl pouze kávovar. O objednané televizi, kterou měl přivézt společně s ním, nic nevěděl. Netušil ani, kdo a kdy ji přiveze.

Podle Anny Rumianové ze společnosti Electroworld firma spolupracuje se třemi dopravci, jedním z nich je i DPD CZ, která vezla naši zásilku. Na webových stránkách dopravce si můžete ověřit pohyb zásilky. Ovšem k tomu potřebujete znát její číslo, které mu DPD přiřadí. Operátor zákaznické linky Electroworldu mi číslo zásilky u DPD zjistil.

Doporučení k bezproblémové dopravě objednaného zboží přes internet

1. Při výběru e-shopu se neomezujte jen na samotné zboží, ale posuzujte obchod i podle nabízených možností dopravy.

2. Vhodným pomocníkem mohou být srovnávače cen. Některé z nich rovnou při úvodním srovnání dostupných e-shopů podávají základní informace o možnostech dopravy a jejich cenách (např. heureka.cz).

3. Pokud není zřejmé, kdo skutečně přepravu zásilky zajišťuje, nebojte se e-shopu zeptat přímo na jeho infolince nebo e-mailu.

4. Snažte se získat informaci nejen o samotném dopravci, ale i o průběhu přepravy a informačním servisu, který k přepravě poskytne e-shop a dopravce.

5. Pokud se nechcete spolehnout jen na informace o průběhu přepravy od e-shopu, požadujte po něm sdělení jména dopravce a svého čísla zásilky. To je klíčem k úspěšné komunikaci přímo s dopravcem.

6. Zajímejte se i o doplňkové služby, které může poskytovat dopravce, ale e-shop je nenabízí.

7. Věnujte pozornost možnostem způsobu úhrady za zboží (u některých dopravců můžete platit dobírku platební kartou přímo řidiči), ale také ostatní související administrativě - kdo vystaví daňový doklad, kde ho najdete apod.

Zdroj: DPD CZ

Začíná další kolo

Pohřešovaná televize podle informací z internetu zůstala ve skladu. Kdy mi ji doručí, se bohužel nedozvím. Nezbývá nic jiného než kontaktovat placenou zákaznickou linku DPD, kde se po zhruba 15minutovém čekání dozvím, že mi bude zbytek mé objednávky doručen následující pracovní den, opět mezi osmou hodinou ráno až šestou hodinou večer.

Doporučí mi sledovat pohyb zásilky na webových stránkách a jakmile bude u ní poznámka "rozvoz", mám si opět zavolat a budu přepojena na řidiče, který mi upřesní čas dodání.

Víc pro mne bohužel udělat nemohou, Electroworld si totiž u DPD neobjednal službu DPD Private, díky které dopravce pomocí telefonátu, SMS či e-mailu aktivně komunikuje se zákazníkem pravděpodobný čas doručení. Proto jsem ani nebyla informována, že mi část objednávky nedoručí.

"Do konce roku si zákazníci mohou pohyb zásilky ověřit na webu DPD CZ. Od 1. ledna 2011 budeme již pro ně mít zřízenu službu DPD Private, ze které se den předem dozví, kdy jim bude zásilka doručena," slibuje Rumianová.

Pohřešovaná zásilka je na místě

Další den si manžel opět bere dovolenou a sledujeme pohyb zásilky na webu. Ve chvíli, kdy se u ní objeví poznámka "rozvoz", volám opět do DPD CZ. Bohužel i nyní čekám minimálně 15 minut, než se dozvím, že televizi nám doručí po obědě. Nyní je už vše v pořádku.

Ušetřené peníze za nákup zboží přes internet byly draze vykoupeny stresem a nervy, zbytečně čerpaným dnem dovolené i utracenými penězi za telefonování na placenou infolinku. Na druhou stranu musím ocenit vstřícnost a profesionalitu všech operátorů zákaznických linek, se kterými jsem mluvila a to jak Electroworldu, tak DPD CZ.

Zajímejte se i o dopravce zboží

Při výběru e-shopu, jehož prostřednictvím si vybrané zboží koupíte, se proto zajímejte i o dopravce, který vám ho přiveze. "Vhodným pomocníkem mohou být srovnávače cen. Některé z nich rovnou při úvodním srovnání dostupných e-shopů podávají základní informace o možnostech dopravy a jejich cenách," doplňuje Daniel Mareš ze společnosti DPD CZ.

Pokud se nechcete spolehnout jen na informace o průběhu přepravy od e-shopu, požadujte po něm jméno dopravce i číslo zásilky. U mnoha dopravců pak můžete svou zásilku sledovat na jejich webových stránkách.

  • Nejčtenější

Student gymnázia rozjíždí svůj byznys ve velkém. Už má i svou značku

Zatímco většina jeho vrstevníků tráví volný čas na internetu, Jakub Konečný vyměnil závislost na počítačových hrách za...

Jak bezpečně investovat půl milionu korun na konci roku 2019

Češi mají v bankách na běžných účtech uloženo přes bilion korun. Průměrný úrok se přitom pohybuje těsně nad nulou. O...

Jste za svou práci náležitě a spravedlivě odměněni? Ověřte si v kalkulačce

Možná už jste to někdy zažili. Šli jste za šéfem, aby vám zvýšil plat a neuspěli jste, protože podle jeho slov žádná...

Ohlídejte si „stavebko“ i penzijní spoření a vytěžte státní podporu

Když už něco stát dává, je dobré si to vzít. Což z hlediska financí platí pro stavební spoření i penzijní spoření se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mění často práci. „No a co,“ říkají. Kdo je a kdo ještě není fluktuant

Stále méně lidí se bojí, že si zkazí životopis tím, že často mění práci. Kolik let na jedné pracovní pozici je ještě v...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

  • Další z rubriky

Stavební spoření lze předplatit dopředu s výnosem přes tři procenta

Stavební spoření dnes využívají lidé, kteří si chtějí půjčit, stejně jako ti, kteří si jeho prostřednictvím spoří....

Zmapováno: které spořicí účty zhodnotí vklady střadatelů nejvíce

Úrokové sazby na spořicích účtech se u některých bank mírně zvedají. U nejlepších lze dosáhnout na úročení v rozpětí...

ANALÝZA: Jaká je strategie 15 bank a čím budou získávat klienty

Novým bankám dál přibývají klienti, celkově už jich mají přes 3,3 milionů, což je o 386 tisíc více než před rokem. Těží...

Ověřovací SMS kód nahradíme všem George klíčem, říká expert České spořitelny

Od září v Česku nastartoval režim, aby online platby u obchodníků a na internetu byly bezpečnější. Proč se tak děje a...

Najdete na iDNES.cz