Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

Auta za třetinu ceny, barák s výraznou slevou. Reportáž z veřejné dražby

Každý měsíc končí ve veřejných dražbách finančních úřadů majetek desítek lidí, kteří dlužili státu na daních. Pokud na některou z takových dražeb vyrazíte, budete mít kousek štěstí a připravené peníze, můžete se dostat k autům či nemovitostem za skvělé ceny.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na veřejné dražbě Finančního úřadu pro Prahu 1 nedaleko libeňského nádraží se postupně schází patnáct dražitelů. Většina z nich, převážně muži, má zájem hlavně o tři automobily. Řadu informací, které si pročetli ve znaleckém posudku, si jdou zkontrolovat na vlastní oči.

VEŘEJNÉ DRAŽBY

Jsou méně známé, než ty, které organizují exekutorské úřady. Jejich seznam zveřejňuje Česká daňová správa ZDE.

Levně se na nich dají vydražit nejen auta, ale i nábytek, oblečení, značkové hodinky, elektronika nebo pozemky včetně nemovitostí.

V garáži, kde jsou auta zaparkovaná, je rušno. Dražitelé neváhají jít na kolena. Nakukují na podvozky, pečlivě prohlížejí vše včetně motorů. Nechtějí kupovat zajíce v pytli.

Nejlevnější šest let starý vůz má podle znaleckého posudku hodnotu 45 tisíc, dražba ale začne na 15 tisících korunách. Za třetinovou cenu se dají pořídit i další dva vozy, Citroën Berlingo a Daewoo Matiz. V dražební místnosti, kde probíhá po předložení občanského průkazu zápis, vyfasuje každý dražitel číslo.

Nad vším dohlíží ochranka, stejně jako nad sbírkou značkových hodinek v celkové hodnotě přes milion korun. I ty se budou dnes dražit. Ve hře je také nemovitost s pozemkem.

Úderem desáté vše začíná. Přesně podle regulí dražebního řádu. Daňoví dlužníci mají poslední šanci dražbu odvrátit a svůj majetek zachránit. Licitátor je vyzývá, aby svůj dluh vyrovnali. Žádný dlužník ale nepřišel, daně vůči státu zůstávají nevyrovnány. Dražba startuje, nic jí už nezabrání. Pokud bude o auta a další zabavený majetek zájem, výtěžek z dražby dluhy smaže. Co se neprodá, půjde do opakované dražby.

Peníze za vydražené věci se platí na dřevo

O první auto se strhne doslova bitva. Cenu šroubuje směrem nahoru hned několik zájemců. Vše pečlivě zapisuje pomocnice licitátora. Podle regulí zvedají zájemci čísla a hlásí, za kolik jsou ochotni auto koupit. Po pár minutách padne konečná nabídka. Nikdo už nepřihodí a licitátor vysloví formulku: "Nabídka 69 tisíc poprvé, podruhé, potřetí." A je odklepnuto. Novým majitelem auta se stává dražitel s číslem jedna. Zaplatit musí okamžitě a na dřevo, jinak auto nezíská a dražba bude pokračovat bez něj.

Šťastlivec si ale vše dobře propočítal, peníze mu nechybí, i když cena vzrostla z původních 41 700 na 69 tisíc korun. Bankovky vysází s přehledem na stůl, ostatní jsou evidentně zklamaní. Podle dražebního řádu musí nový majitel auto ještě dnes odvézt, jinak bude platit náklady za každý den skladování. I na to je muž připravený, bere si klíčky: "Žádný problém."

Dražbu druhého vozu začíná licitátor na částce 40 tisíc korun. Jako v předchozí dražbě seznamuje zájemce nejprve se znaleckým posudkem a zjištěnými závadami. O maličký ojetý Smart Micro, který by se dal běžně pořídit za nejméně 120 tisíc korun, má ale kupodivu zájem pouze dražitel s číslem šest. Přiklepnuto. "Třetinová cena je skvělý obchod," dává číslo šest najevo.

Šestka má zájem i o třetí automobil. Konkurence je veliká, opět se strhne bitva. Počátečních 15 tisíc korun roste. Dražitelé přihazují zprvu po stovkách, pak se trumfují s dvoutisícovými příhozy. Někteří zájemci odpadají, nejspíš u sebe nemají dostatečnou hotovost. Ve finále licitují už jen čísla 12 a 13. Třináctka zvednutý příhoz dvanáctky vždy dorovnává. Na ceně 60 tisíc korun nakonec skončí oba zájemci. "Jestliže dojde ke shodě, o vítězi rozhodne los," zní pravidla dražby. Šťastnější ruku má muž s číslem 12.

Daňové nedoplatky razantně narůstají

Na dani dluží i vlastník pozemku a rodinného domku v Kunraticích nedaleko Prahy. I jeho majetek se dnes draží, má tržní hodnotu přes dva a čtvrt milionu korun. Jediný zájemce složil předepsanou zálohu a nemovitost si před dražbou prohlédl na vlastní oči. Teď pečlivě pročítá znalecký posudek. "Sporný je pozemek s přístupovou cestou k domu. Bez nájemní smlouvy v domě bydlí nájemník, který začal dům přestavovat bez stavebního povolení," stojí v posudku.

Licitátor zahajuje dražbu. Bere do ruky znalecký posudek a připomíná všechny nedostatky, kvůli kterým je vyvolávací cena pouhých 1,5 milionu korun. "Dům ale stojí na lukrativní adrese," říká a vyzývá dražitele k nabídce. Dražební místnost ztichne, zájemce chvíli váhá. Své číslo nakonec nezvedne a nabídku neučiní. Pro nezájem dražba končí, opakovat se bude někdy příště.

Daňových dlužníků v Česku přibývá a daňové nedoplatky razantně narůstají. Dluhy se týkají už téměř 900 tisíc daňových poplatníků. Státní kase dluží firmy i běžní občané. Dluží na daních z příjmu, DPH, silniční dani i třeba na dani dědické a vyměřených pokutách. U někoho jde o tisíce korun, u jiných o miliony.

Mnozí se dostali do potíží kvůli krizi, zmařeným podnikatelským plánům nebo kvůli mlýnici druhotné platební neschopnosti. Někteří se pokusili placení daní vyhnout nebo zaplatit méně, než měli. Celkové daňové nedoplatky dosáhly loni podle ministerstva financí částky 98,5 miliardy korun a během letošního prvního pololetí se dramaticky zvedly na 105 miliard.

Autor:
  • Nejčtenější

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Kvůli pandemii nemohly podnikat, a tak přišly s novým nápadem

Během pandemie koronaviru musely omezit svá fungující podnikání. Daly hlavy dohromady a založily firmu Nosafro,...

Dvanáct tipů, jak si téměř okamžitě zlepšit náladu

Naše nálada je proměnlivá a okolností, které ji ovlivňují, je řada. Některé působí každodenně, jiné se objevují jen...

Průměrná sazba hypoték roste, nelítostně zamíří k hranici 3 %

Hypotéky dál zdražují. Průměrná úroková sazba vzrostla v srpnu o dalších devět bazických bodů na 2,32 % p.a. Objemy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Služba státu má přesná pravidla. Co čeká ty, kteří zvolí služební poměr

Představa úředníků shrbených nad prací jako ve filmu Katakomby s Vlastou Burianem, kde už jen přítomnost nadřízeného...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Jak na penzijní spoření, aby nástup do důchodu nebyla finanční studená sprcha

Uvažujete o změně penzijní společnosti? Nebo jen chcete vyměnit staré penzijko za nové? Jak na to a co je výhodnější,...

Dvanáct tipů, jak si téměř okamžitě zlepšit náladu

Naše nálada je proměnlivá a okolností, které ji ovlivňují, je řada. Některé působí každodenně, jiné se objevují jen...

I zboží z druhé ruky můžete reklamovat. Na co máte nárok, radí právník

Nakupujete rádi v bazarech nebo na internetových aukcích? I použité zboží můžete reklamovat. Jaká jsou vaše práva při...

Stát garantuje víc peněz pro děti. Kdo pomůže s výdaji na školu?

Od července se zvedla částka přídavku na děti o čtvrtinu. Ti, kteří příspěvek pobírají, nemusejí dělat nic navíc a...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...