Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

GLOSA: Jak (ne)darovat peníze organizovanému zločinu

Jejich revírem je internet, jejich tempo je šokující a jejich protivníci jsou ti méně pozornější z nás. Pracují ve dne v noci a jejich úkolem je narušit naši bezpečnost. Takto nějak by se dal, v duchu seriálu Kobra 11, uvést i nový fenomén zločinců. Fenomén kyberprevítů operujících v prostředí internetu.

analytik Michal Skalický | foto: Partners

Nejde o žádné amatéry nebo náhodné zlodějíčky. Tito, dnes nejčastěji označovaní jako kyberšmejdi, velmi dobře vědí, co dělají. Jsou zpravidla perfektně organizováni a zároveň disponují vším, co pro svou činnost potřebují.

Lhát a klamat je pro ně každodenní práce a vy pro ně můžete být jen další úspěšný úlovek. I když jejich metody jsou čím dál propracovanější a v poslední době skutečně přesvědčivé, obrana proti nim dokáže být až neuvěřitelně jednoduchá.

Nejlepší obrana je opět obrana

Nikdy neškodí zopakovat milionkrát omílané rady, které se i přesto nedostanou ke všem a někteří pak bohužel naletí. Obecně je dobré posilovat vlastní vůli a odolat extrémně výhodným nabídkám. Ať těm, které vás lákají e-mailem, SMS zprávou nebo na ně můžete narazit na bazarových portálech.

Setkali jste se někdy s podvodnou nabídkou?

celkem hlasů: 70
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 středa 3. května 2023. Anketa je uzavřena.

Než sázet na to, že ten poslední model telefonu vaší oblíbené značky nabízí dotyčný opravdu za zlomek normální ceny, je násobně bezpečnější nechat takovou nabídku plavat. Šanci na výhodnou koupi budete mít zpravidla minimální. Naopak možnost přijít o spoustu peněz bude velmi vysoká.

Michal Skalický

analytik Michal Skalický
  • Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze.
  • Působil v Expobank CZ, kde se vypracoval až na pozici manažera digitální pobočky.
  • V projektu banky, kterou aktuálně staví finanční skupina Partners, má na starosti denní bankovnictví a vývoj depozitních produktů.

Drtivé většině podvodů zamezíte v podstatě naprosto jednoduše. Pokud nechcete platit kartou, v pro vás důvěryhodném obchodě, stačí nikdy nesdělovat citlivé údaje.

Takovými údaji jsou číslo karty, datum její expirace a CVV/CVC kód – třímístný kód na zadní straně karty. Klíčové je zde slovo nikdy, kterým je myšleno za žádných okolností a to ani, když někdo tvrdí, že bude posílat peníze vám.

Ne vždy to může být jen vaše chyba. Jak ukázal nedávno zveřejněný případ klientky jedné z největších českých bank, kdy došlo k odcizení necelých 140 tisíc korun skrze zneužití údajů útočníky pravděpodobně z Rumunska. Klientka tvrdila, že platbu neautorizovala a banka tvrdila opak.

Bance se však v tomto případě zřejmě nepovedlo dokázat, že k autorizaci klientkou skutečně došlo a raději se s klientkou dohodla na kompenzaci. Jde ale o skutečně výjimečnou situaci. Sázet na chybu banky je určitě méně výhodné než na vlastní rozum.

Tři kroky do bezpečí

Pro ochranu vašich úspor stačí relativně málo, protože velkou část problémů vám ušetří dodržování následujících tří pravidel:

  • Nikdy nesdělujte nikomu dalšímu důležité bankovní údaje – přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, nebo mobilní aplikace, PIN ke kartě, číslo karty a její expiraci zvláště pak v kombinaci s trojmístným ověřovacím číslem CVV/CVC.
  • Pokud jste neudrželi pozornost, někdo vás přesvědčil nebo jste byli jednoduše naivní, dostanete ještě poslední šanci. Klíčové je v tuto chvíli nic nepotvrzovat! Všechny domácí platby a drtivá většina plateb kartou vyžadují ověření druhým faktorem. Tím je nejčastěji potvrzení v mobilní aplikaci banky, případně v jednoúčelové aplikaci sloužící pro ověřování požadavků (klíč).
  • Pokud vám někdo chce poslat peníze, dejte mu číslo vašeho účtu a se čtyřmístným kódem banky. Více nepotřebuje, proto ani víc neposkytujte.

Nezastavil vás ani jeden z prvních dvou výše uvedených bodů? Dali jste útočníkovi vše, co potřeboval, a ještě jste mu jeho transakce pro jistotu potvrdili? Pak vám gratuluji, protože jste svým jménem darovali peníze organizovanému zločinu. Tím, že jste vše osobně potvrdili, vám bohužel nedokáže pomoci ani vaše banka, protože ta vidí pouze regulérní operaci se všemi náležitostmi. Své peníze téměř jistě už nikdy neuvidíte.

Nespěchat, ověřovat a chránit. Finančních podvodů přibývá, varuje ČNB

Naopak pokud jste, byť neúmyslně, poskytli část údajů, ale platbu jste neautorizovali, máte velkou šanci na úspěch. Jde o to, že i v případě, kdy by z jakéhokoliv důvodu platba odešla, má rozhodně smysl podat reklamaci. V tomto případě mohla pochybit banka, protože i to se občas stává, byť opravdu velmi výjimečně.

Autor:
  • Nejčtenější

Česká hořčice se žlutými kvítky okouzlila i Monako a míří na Vídeň

15. června 2024

Vyhlášenou hořčici s typickými žlutými kvítky na obalu vyrábí firma ve Břvanech na Lounsku už...

Do důchodu s plnou kapsou: kolik naspořit a jaké změny nás čekají

17. června 2024

Představy o tom, jak prožít důchod, se mohou lišit. Někomu stačí pokrýt základní životní náklady....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vyzkoušeli jsme zaplatit prstenem. Novinku odstartovala v Česku mBank

14. června 2024

Zaplatit v obchodě kartou, mobilem či třeba hodinkami je u nás už běžné. Teď lze nově platit i...

Předdůchodců v Česku přibývá. Seknout s prací lze o dva až pět let dřív

13. června 2024

Důchodový věk se v Česku prodlužuje a sjednocuje u mužů i žen. Ročníky 1972 a mladší mají podle...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Opotřebení, škoda nebo ztráta svěřené věci. Co po vás může zaměstnavatel chtít

12. června 2024

Při skončení pracovního poměru je třeba myslet na to, že i vy jako zaměstnanec máte vůči...

KOMENTÁŘ: Kdy si budou ženy a muži na trhu práce opravdu rovni?

19. června 2024

19. červen je Mezinárodním dnem rovných příležitostí mužů a žen. Přes vysokou úroveň vzdělání žen...

Rekonstrukce bytu či domu. Jaká potřebujete povolení a jak získat hypotéku

19. června 2024

Premium Má váš byt nejlepší roky za sebou? Koupili jste nebo zdědili starší dům a rádi byste ho opravili?...

V květnu přidaly akciové i dluhopisové fondy. Rizikem zůstává inflace

18. června 2024

Ceny akcií i dluhopisů po optimistickém prvním čtvrtletí v dubnu zabrzdily a ukrojily z výnosů. V...

Pracovat, pečovat o děti a stárnoucí rodiče. Jak to zvládnout?

18. června 2024

Ráno vypraví děti do školy, obstarají své stárnoucí rodiče, kteří potřebují stále větší péči, jedou...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...