Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Navyšme uhlíkové daně, jen tak zachráníme planetu, tvrdí MMF

  10:00
Přes 1 760 korun za 900 kilogramů oxidu uhličitého. Tak by podle Mezinárodního měnového fondu měla vypadat uhlíková daň, aby její efekt pomohl proti globálním změnám klimatu. Podle fondu je to přitom nejlepší způsob, jak zastavit zvyšování průměrné teploty. Cena fosilních paliv by narostla několikanásobně.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

„Pokud podstatně nesnížíme množství skleníkových plynů, měla by podle odhadů globální teplota v porovnání s preindustriální érou stoupnout o 4 stupně Celsia,“ citoval Mezinárodní měnový fond (MMF) britský list The Guardian. Vědci přitom za bezpečný nárůst považují o dva stupně méně.

Podle fondu je nejefektivnějším způsobem, jak toho dosáhnout, globální dohoda zvyšující cenu fosilních paliv, takzvaná uhlíková daň. Za jednu krátkou tunu (tedy 907 kilogramů) uhlíku v palivu by se podle něj mělo začít platit 75 dolarů, tedy přes 1 760 korun.

To je oproti dvěma dolarům, kolik daň v současnosti v průměru činí, obrovský skok, píše Washington Post. Podle odhadů ekonomické televize CNBC by to způsobilo nárůst ceny uhlí o v průměru zhruba 200 procent, cena plynu by se zvedla o asi 70 procent. Zdražila by i elektřina, zhruba o polovinu.

Podle analytiků CNBC by zvýšením daně byla nejvíce zasažena Amerika, a to jak Severní, tak Jižní. Cena benzinu by pak po celém světě měla narůst o zhruba 5 až 15 procent. „Pokud se podíváte z historické perspektivy, ceny benzinu běžně kolísají mnohem víc,“ uklidňoval však Paolo Mauro z MMF.

Risk, který se má vyplatit

Takové zdražení by silně ovlivnilo především koncové zákazníky. Podle MMF se však vyplatí. „Globální oteplování silně poškozuje globální ekonomiku,“ stojí v prohlášení, které fond vydal ve čtvrtek.

„(Navíc) zvyšuje rizika katastrofických scénářů, jako třeba zvyšování hladin moří či extrémního počasí, které může skončit ztrátami na životech a dalším rychlejším oteplením,“ dodává MMF. Vybrané peníze by navíc podle organizace mohly pomoci vládám jednotlivých států.

Například ve Spojených státech by totiž hodnota vybraných peněz činila zhruba jedno procento HDP země. V Číně či Indii by pak mohlo jít až o 3,5 procenta HDP. Tyto finanční prostředky by pak podle ekonomů MMF státy mohly využít jako dotace pro ty skupiny lidí, kterých by se daň dotkla nejvíce.

Zavedením této vysoké daně by se podle MMF mělo snížit množství celosvětových emisí CO2 o více než třetinu. Na fosilní paliva se fond podle prohlášení zaměřil proto, že vytváří přes 66 procent globálních emisí skleníkových plynů.

„Lepší budoucnost je možná,“ napsal MMF. „Uhlíkové daně jsou nejsilnějším a nejefektivnějším nástrojem (v boji proti klimatickým změnám), ale jen pokud jsou férové a podporují růst,“ dodal.

Brčka problém nevyřeší

Uhlíkovou daň jako jeden z možných receptů na boj s klimatickou změnou navrhuje také odborník z Massachuttského technologického institutu Andrew McAfee. Podle něj se příliš pozornosti upírá k malicherným věcem jako je recyklace brček.

„Celkový prospěch z recyklace plastů je zanedbatelný a myslím, že nestojí za problémy, které jsou s ní spojené. Ještě do nedávné doby drtivá většina amerického plastu končila v Číně, zemi která není nejprogresivnější v ekologii, kde se pokoušeli o následnou recyklaci. Místo recyklace bychom se měli zaměřit na výši uhlíkové daně, státy, které znečišťují životní prostředí ve velkém a využívání nukleárních energií,“ uvedl pro list Bussines Insider.

Uhlíkovou daň by měli podle něj pocítit především společnosti těžící ropu a zemní plyn. To by vedlo k postupnému přechodu na ekologičtější zdroje, jakými by mohla být třeba jaderná energie.

Není však sám, kdo o problému recyklace takto smýšlí. Jelikož Čína v současné době odmítá přijetí plastů k recyklaci, většina plastu končí na skládkách a ve spalovnách. I podle amerického recyklačního programu je recyklace plastů velmi závažným tématem pro většinu spotřebitelů, kterým radí, aby se spíše přikláněli k variantě skládek.

McAfee také vyjádřil obavu, že v oblasti ekologie věnujeme příliš velkou pozornost malým věcem, jako jsou plastová brčka a přehlížíme mnohem větší problémy.

Podobný názor má kandidátka na americkou prezidentku Elizabeth Warrenová. „Musíme si uvědomit, že společnost, která se zabývá problematikou úsporných žárovek, papírových brček a škodlivosti živočišné stravy, je zbožným přáním většiny ropných společností. Zatímco řešíme drobné problémy, naprosto nám uniká, že až 70 procent veškerého znečištění pramení z dopravy, nevhodného využívání elektřiny a z průmyslu, který vypouští alarmující množství uhlíku do ovzduší,“ uvedla pro CNN.

Tento názor se však setkává s vlnou odporu ze stran veřejnosti, která protestuje, že malými krůčky se můžeme společně dopracovat k řešení závažnějších problémů.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Do britských hospod dorazil americký zvyk, spropitné. Pivaři jsou zmatení

11. května 2024

Pro návštěvníky britských hospod bylo donedávna největší dilema zda si dají whisky, nebo pivo. A...

Belgie jako druhé Řecko. Zadlužení země rychle roste, řešení v nedohlednu

13. května 2024

Belgie se už dlouhé roky řadí mezi nejvíce zadlužené ekonomiky Evropské unie. Svůj dluh tato...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tušení smrti žene ruské miliardáře do vlasti. Řeší dědictví, bojí se znárodnění

10. května 2024

Premium Stárnoucí ruští miliardáři řeší zásadní problém: jak převést obří majetek na své dědice....

KOMENTÁŘ: Nad švarcsystémem už se smráká. Ale je to opravdu dobře?

8. května 2024

Premium Kontroloři dostali od letošního ledna do ruky nový nástroj k potírání nelegální práce. Je ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kofola, fidorky, polévka z pytlíku. České potraviny nabízí Amazon i za tisíce korun

7. května 2024

Na americkém internetovém obchodu Amazonu prodává ostravská firma výhradně české výrobky. V nabídce...

Nizozemští pronajímatelé zvyšovali nájmy neoprávněně, miliardy nejspíš vrátí

13. května 2024

Pronajímatelé nemovitostí v Nizozemsku možná budou muset vrátit nájemníkům celkem až 6,4 miliardy...

Cena kakaa konečně klesá. Klíčoví pěstitelé i obchodníci očekávají deště

13. května 2024  16:04

Futures kontrakty na kakao zaznamenaly největší pokles cen za poslední týden. Při pondělním...

Doosan investuje v Česku další tři miliardy, chce vyrobit turbínu pro Dukovany

13. května 2024  14:41

Jihokorejská společnost Doosan Enerbility přesouvá do Plzně klíčová know-how v oblasti výroby...

Počet nákupů online se zdvojnásobil, přišli mu na chuť i nejstarší, říkají data

13. května 2024  14:02

Podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu, vzrostl mezi lety 2015 a 2023 zhruba 2,5násobně na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...