Čisté svědomí za příplatek. Firmy prodávají klimatické odpustky

  1:00aktualizováno  1:00
Kvůli klimatické změně si řada lidí hlídá emise, jež vznikají důsledkem jejich aktivit a snaží se je vyvážit podporou ekologických projektů. Všímá si toho stále víc firem, které prodávají tzv. uhlíkové kompenzace a z peněz zákazníků financují například sázení stromů či přechod na obnovitelné zdroje energie. „Odpustky“ nabízejí firmy i v Česku.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Trh s uhlíkovými odpustky je na vzestupu, podle agentury Bloomberg se na něm ročně protočí 200 milionů dolarů (4,65 miliardy korun). Nově na něj vstupují i technologické startupy, které cílí na mladou generaci. Staví na zájmu mileniálů o životní prostředí a prostřednictvím svých internetových platforem jim umožňují podílet se na ekologických projektech.

Jednou z těchto platforem je kalifornský projekt Wren, předplatitelská služba na snižování uhlíkové stopy, tedy sumy skleníkových plynů, které jedinec svou činností vyprodukuje. Startup pracuje s uživatelskými daty jako jsou stravovací návyky, využívání energií nebo způsoby dopravy.

PŘEHLEDNĚ: Boj se skleníkovými plyny. Česko čeká výrazné osekávání emisí

Na jejich základě stanoví částku, kterou je možné kompenzovat emise CO2, jež uživatel vyprodukuje. Tuto sumu pak zákazník firmě platí, podle časopisu Forbes se v průměru pohybuje kolem 21 dolarů měsíčně (488 korun). Peníze podle stránek platformy Wren putují k jednomu ze tří projektů: sázení stromů, ochrana Amazonského pralesa či distribuce ekologického paliva pro uprchlíky v Ugandě.

„Existuje značná poptávka po cenově dostupné aktivitě v souvislosti s klimatickou změnou, která nejde cestou tradičního politického aktivismu. Spousta lidí je frustrovaná tím, jakým způsobem tento problém řeší vlády,“ řekl agentuře Bloomberg Ben Stanfield, spoluzakladatel startupu Wren. Služba má za dva měsíce svého fungování zhruba 500 předplatitelů.

Odpustek na pumpě

Mnohem víc jich už sesbíral norský projekt Chooose, který také za poplatek umožňuje svým klientům redukovat uhlíkovou stopu. Na svém webu uvádí, že už má přes 38 tisíc platících zákazníků. Cena služby se pohybuje od 3,5 do 14 dolarů měsíčně, přičemž finanční prostředky Chooose využívá k zavádění obnovitelných zdrojů energie v rozvojových zemích.

Emisní limity nás ničí, úpí automobilky pod tlakem elektromobility

Prodej uhlíkových odpustků byl doposud doménou velkých hráčů jako společnost ClimateCare, která se jím zabývá téměř 20 let, nebo britská energetická společnost BP (dříve British Petroleum). K ropným firmám, které usilují o snížení emisí, se tento rok přidal i britsko-nizozemský Shell, který spustil tříletý program za 300 milionů dolarů (téměř sedm miliard korun). V rámci něj bude motoristům nabízet uhlíkové odpustky přímo na benzinových pumpách, napsal deník Financial Times.

V posledních letech je však začali ve zvýšené míře nabízet také dopravci, zejména z řad aerolinek. Program na kompenzaci uhlíkové stopy mají letecké společnosti Air Canada, Lufthansa, Ryanair či Qantas. Poslední jmenovaná patří v tomto ohledu k nejúspěšnějším, podle BBC tímto způsobem u ní kompenzuje emise 10 procent cestujících. U zbylých dopravců jsou to nižší jednotky procent.

Kompenzovat lze i jízdu autobusem

Podobný krok směrem k uhlíkové neutralitě učinil i autobusový dopravce FlixBus. Ve spolupráci s organizací Atmosfair nabízí cestujícím během nákupu jízdenky možnost příspěvku na kompenzace emisí vyprodukovaných jízdou autobusu, který se pohybuje mezi jedním až třemi procenty ceny jízdenky.

Letos chceme do Ruska, pak do celého světa, říká spoluzakladatel Flixbusu

„Celosvětově se do kompenzace zapojuje v průměru 6 % našich cestujících, tento údaj je během posledních let stabilní a reflektuje i situaci v Česku,“ říká mluvčí dopravce Martina Čmielová. Příspěvky pak podle ní putují na projekt „Energeticky efektivní sporáky“ ve Rwandě akreditovaný Organizací spojených národů.

Byznys s uhlíkovými kompenzacemi však stále představuje pouhý zlomek světového trhu s uhlíkem, jehož objem podle společnosti Refinitiv loni vzrostl na 144 miliard eur (3,7 bilionu korun). Masivní podíl tohoto trhu tvoří evropský systém obchodování s emisními povolenkami ETS zavedený v roce 2005.

ETS nutí velké elektrárny či továrny k zakoupení povolenky pro každou vypuštěnou tunu CO2. Jelikož se na evropské úrovni vydává stále méně povolenek, jejich cena postupně roste, což firmy tlačí ke snižování emisí.

Autor:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

USA testují zájem o dlouhé dluhopisy. Nahrává jim snížení sazeb v EU

Americký ministr financí Steven Mnuchin mluví o nové facebookové kryptoměnové...

Pokud o ně bude zájem, americká vláda příští rok vydá dluhopisy s padesátiletou splatností. Oznámil to tamní ministr...

USA přitvrzují. Pentagon sestavuje seznam firem s vazbami na čínskou armádu

Ilustrační foto

Obchodní spor mezi Spojenými státy a Čínou dostává nový rozměr. Americké ministerstvo obrany pracuje na identifikaci...

Za rok až dvojnásobek ceny. Helia je nedostatek, rapidně zdražuje

V OBLACÍCH. Letadlo letící nad tisíci balónky vypuštěnými před zahájením závodu...

Ceny helia se rok od roku zvyšují. Například v USA či Británii za něj v současnosti lidé platí až více než dvojnásobek...

Méně masa a více péče o půdu. Zemědělství se musí změnit, uvádí analýza

Ilustrační snímek

Celosvětové zemědělství potřebuje změnu, protože škody, které způsobují současné postupy v zemědělství jsou vyšší než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz