ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Firma Honeywell představila metodu přeměny plastů. Z odpadků vyrobí ropu

  • 57
Americká společnost Honeywell International zabývající se výrobou chemikálií či leteckých dílů uvedla, že přišla s unikátním řešením využití plastů. Tvrdí, že vyvinula metodu, která nekvalitní plastový odpad promění zpět na ropu, která se bude moci dále použít či zpracovat.

Honeywell uvedla, že se spojila se španělskou infrastrukturní firmou Sacyr SA a společně vybudují fabriku, kde bude sestaveno zařízení, které na základě procesu proměny plastů zpět na ropu zvládne přeměnit až 30 tisíc tun odpadu ročně.

Firma má už momentálně nastavené procesy, kdy si nechává dovážet balíky plastového odpadu a třídí z nich vhodné materiály pro rafinaci na palivo. „Jsme momentálně v bodě, kdy zvládáme jak sběr, tak i následnou konverzi a můžeme z plastů vyrábět vysoce kvalitní ropu,” uvedl pro Bloomberg Gavin Towler ze sekce Honeywellu, která se na tento projekt specializuje.

Společnost Honeywell jedná s dalšími partnery o výstavbě a provozu míst využívajících její technologii. Zákazníky by měly být především rafinerie, které z ropy vyrábějí plasty a prodávají je společnostem vyrábějícím spotřební zboží, což by mohlo pomoci v boji proti emisím.

„Plasty vyrobené novou technologií ze zrecyklované ropy mohou vést ke snížení emisí oxidu uhličitého o 57 % ve srovnání s výrobou stejného množství primárního plastu z fosilních surovin,” tvrdí společnost.

Česká firma umí zpracovat plasty na palivo, o technologii doma není zájem

Způsob přeměny plastů společnosti Honeywell je vylepšením technologie známé jako pyrolýza, která není v segmentu recyklací novinkou a používají ji i další firmy, které se snaží přijít na způsob, jak co nejvíce recyklovatelné plasty využít.

Pouze asi dvě procenta plastového odpadu se totiž nyní mění na znovu použitelnou surovinu, zatímco víc než polovina se spaluje nebo ukládá na skládky a dalších 30 % tvoří odpad, který často končí ve vodních tocích nebo v oceánu.

V současné době se do recyklace či plastů pouští mnoho firem i vědců. Například vědci z univerzity v Nebrasce se snažili najít způsob, jak vyrábět plasty z peří a společnosti Ford a Heinz chtěly vyrábět mikroplasty použitelné v autoprůmyslu z rajčat.

V Barceloně se zase plánovala výroba paliva pro taxíky z odpadků, indičtí a egyptští vynálezci vyrábějí bioplasty ze skořápek z krevet či tapioky a například oděvní společnost Adidas představila kolekci plavek a tenisek z recyklovaných plastů z oceánů.