Černý týden Facebooku: výpadek, odchody manažerů a přímý přenos masakru

  19:07aktualizováno  19:07
Největší sociální síť světa má za sebou obzvlášť krušný týden. Poté, co Facebook zasáhl největší globální výpadek v historii, přinesla média zprávu o odchodu dvou vysoce postavených manažerů. Od pátečního teroristického útoku na Novém Zélandu, jejž pachatel na Facebooku živě přenášel, se společnost navíc snaží zabránit šíření krvavého videa.

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem (10. dubna 2018) | foto: Profimedia.cz

Agentura Bloomberg napsala, že série největších problémů Facebooku ve skutečnosti začala už 8. března, kdy americká prezidentská kandidátka Elizabeth Warrenová navrhla rozštěpit velké technologické firmy, které jsou podle ní příliš silné a drtí veškerou konkurenci. Pár dní poté Facebook ze svých stránek stáhl reklamu na tento návrh. 

“Odstranili jsme ji kvůli porušení našich pravidel o užívání korporátního loga,” uvedli představitelé společnosti pro agenturu AFP.

Minulý týden pak Facebook postihl největší globální výpadek v historii, jenž zasáhl také platformy WhatsApp, Instagram a Messenger, které Facebooku patří. Pro miliony uživatelů v Evropě, Japonsku a Americe nebyly služby dostupné více než 14 hodin. O výpadku firma informovala i na konkurenční sociální síti Twitter.

13.března 2019 v 18:49, příspěvek archivován: 18.března 2019 v 16:30

We’re aware that some people are currently having trouble accessing the Facebook family of apps. We’re working to resolve the issue as soon as possible.

Po výpadku přišel jeden ze dvou výrazných propadů hodnoty akcií Facebooku, k nimž došlo během minulého týdne. Ke špatným zprávám se totiž připojil i článek deníku The New York Times, v němž list informoval o tom, že si newyorský soud vyžádal záznamy minimálně dvou prominentních výrobců chytrých telefonů a dalších zařízení, jimž Facebook zpřístupnil data stovek milionů uživatelů.

Spolupracujeme, říká Facebook

Stát New York bude vyšetřovat Facebook kvůli datům uživatelů z aplikací

Jedná se o posun v kriminálním vyšetřování kontroverzních dohod, které Facebook uzavřel s více než 150 technologickými firmami, včetně gigantů jako Amazon, Apple, Microsoft či Sony. Na základě těchto dohod měl Facebook s firmami sdílet osobní data svých uživatelů i bez jejich souhlasu.

„Spolupracujeme s vyšetřovateli a bereme šetření vážně,” reagoval mluvčí Facebooku v prohlášení. „Dodali jsme veřejné svědectví, odpověděli na dotazy a slíbili, že v tom budeme pokračovat.”

K dalšímu výraznému propadu akcií Facebooku došlo v pátek. Společnost  totiž po 13 letech opustil její produktový ředitel Chris Cox, který patřil mezi úplně první zaměstnance Facebooku. Na svém profilu napsal, že firmu opouští s “velkým smutkem”. Podobně na odchod klíčového manažera reagoval i šéf Facebooku Mark Zuckerberg.

Cox od loňského května šéfoval celé „rodině” facebookových platforem 

Oznámení o jeho odchodu přišlo pár dní poté, co Zuckerberg na korporátním blogu oznámil svůj plán transformovat Facebook na „platformu zaměřenou na soukromí“. Nejmenované zdroje řekly médiím BuzzFeedNews a The New York Times, že za Coxovým odchodem jsou neshody s Zuckerbergem ohledně budoucnosti firmy.  

Ve stejný den jako Cox oznámil odchod i další vrcholový manažer, viceprezident platformy WhatsApp Chris Daniels. Informovaný zdroj řekl agentuře Reuters, že Daniels oznámil svůj úmysl opustit společnost už před několika měsíci a svému nástupci hodlá během přechodného období pomoci.

Facebooku hrozí obří pokuta za ochranu soukromí. Může jít do miliard dolarů

Po roce, během nějž se Facebook potýkal s četnými skandály ohledně ochrany soukromí, tak pokračuje exodus jeho vysoce postavených zaměstnanců. Jejich průběžný seznam zveřejnil loni v říjnu server americké stanice CNBC.

Zřejmě největším problémem z posledních týdnů je však pro společnost páteční teroristický útok na Novém Zélandu, jejž pachatel vysílal živě právě prostřednictvím Facebooku. Vysílání útoku na mešity ve městě Christchurch, během kterého zemřelo padesát lidí, útočník přenášel téměř 17 minut. 

Během prvních 24 hodin sociální síť smazala 1,5 milionu kopií tohoto videa, přesto podle novozélandských úřadů nedělá dost pro to, aby jeho šíření zastavila. Momentální situace nutí sociální síť aby výrazně zvýšila své kapacity pro monitorování a odstraňování škodlivého obsahu.

Špatné zprávy, které se v souvislosti s Facebookem objevují, už způsobují obavy i investorům, uvedla agentura Bloomberg. Propad akcií firmy pokračoval i v pondělí, momentálně se jejich hodnota pohybuje kolem 162 dolarů za kus.

Autor:

Nejčtenější

Zemětřesení v Lidlu a Kauflandu. Dlouholetý šéf zamíchal vedením řetězců

Ilustrační snímek

Německými řetězci Lidl a Kaufland, patřícími do jedné skupiny Schwarz Gruppe, otřásají změny v jejich nejvyšším vedení....

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Další z rubriky

Práce od rána do noci je požehnání, hlásá nejbohatší Číňan

Jack Ma, majitel internetového obchodu Alibaba (9. ledna 2017).

Jack Ma, nejbohatší Číňan, který stojí v čele internetového konglomerátu Alibaba, velebí hojně diskutovaný a také...

Státy EU potvrdily souhlas s reformou autorských práv na internetu

Ilustrační foto

Zástupci členských zemí EU potvrdili souhlas s podobou reformy autorských práv na internetu. „Jde o milník při rozvoji...

Trump vs. centrální bankéři. Útoky na Fed vyvolaly celosvětovou kritiku

Donald Trump na setkání se svými příznivci v texaském El Pasu (11.února 2019)

Donald Trump ostřeluje americkou centrální banku Fed s razancí, která vyvolala ohlas i u mezinárodních finančních...

Najdete na iDNES.cz