Facebook mění pravidla politické reklamy, chce bránit ovlivňování voleb

  16:55aktualizováno  16:55
Sociální síť Facebook kvůli blížícím se volbám do Evropského parlamentu mění podmínky pro politickou reklamu. Inzerenti nově budou muset prokázat, že opravdu žijí v zemi, na kterou je reklama cílená. Navíc bude obsahovat i informace o tom, kdo za ni zaplatil. Kromě Evropy se změna týká i USA a Indie.

Cílení reklamy na Facebooku (ilustrační foto) | foto: montáž: Pavel Kasík, Technet.czProfimedia.cz

Nová pravidla Facebook zveřejnil ve čtvrtek. Pokud bude inzerent chtít na největší sociální síť světa umístit politickou reklamu, bude se muset prokázat úředními dokumenty a projít několika kontrolami. Ty budou podle listu The Guardian obsahovat otázky na politická témata dané země.

„Dodržování tohoto systému budeme kontrolovat kombinací automatického softwaru a nahlašování od uživatelů,“ stojí na blogu Facebooku. Kromě informací o tom, kdo za reklamu zaplatil, se u ní bude také po rozkliknutí ukazovat, kolik lidí se na ni podívalo a do jaké spadali věkové kategorie. Tyto a další informace budou posléze prostřednictvím nové Knihovny reklam dostupné po sedm let.

„Uvědomujeme si, že se najde spousta lidí, kteří se systém budou snažit obejít,“ tvrdí Facebook. „Jsme si ale jisti, že se stane opravdovou bariérou pro lidi, kteří by chtěli jakkoli ovlivňovat volby v cizích zemích,“ dodává.

Podle sociální sítě tento přístup nejen zabrání snahám cizinců pomocí politické reklamy ovlivňovat volby, ale také pomůže policii. Ta totiž, v případě, že bude mít podezření na nekalou činnost, bude mít přístup k informacím o inzerentovi.

„Stojíme zde proti velmi chytrému, kreativnímu a dobře finančně zajištěnému nepříteli,“ komentoval vznik nových pravidel pro televizi CNBC Richard Allan, viceprezident Facebooku. „Věříme však, že se nám podaří jakékoli další pokusy o ovlivňování voleb zarazit,“ dodal.

Pravidla je mají chránit, přitom se jim nelíbí

Nová pravidla Facebooku si již ani ne den po svém představení stihla vysloužit kritiku. Ta paradoxně přišla ze strany některých členů Evropského parlamentu, podle nichž zabrání evropským politickým stranám oslovit voliče napříč zeměmi. Sociální síť přitom pravidla zavádí právě proto, aby tyto volby nebyly ovlivněny z jiných částí světa.

„Omezování politické kampaně hranicemi států je přesný opak toho, čeho by měla evropská demokracie dosáhnout,“ citoval list Financial Times Guye Verhofstadta, předsedu Aliance liberálů a demokratů pro Evropu a bývalého premiéra Belgie. „Zabíjí to myšlenku evropské demokracie,“ dodal.

„Každý stát v Evropě má jiné volební právo,“ komentoval Verhofstadtovy výroky Allan. „Není tedy prostě možné, aby belgický regulátor řešil to, že někdo ve Švédsku porušuje zákony, které platí v Belgii,“ obhajuje rozhodnutí firmy.

Facebook podle Allana obdržel prosbu o vyjmutí voleb do Evropského parlamentu z nově zaváděných pravidel, rozhodl se jí však nevyhovět. Není podle něj technicky možné tak učinit, aniž by se otevřela cesta k inzerci i lidem mimo Evropskou unii.

„(Facebook) prostě nepochopil pravou podstatu Evropské unie,“ reagoval na Allanův postoj mluvčí Evropského parlamentu. Šéfové evropských politických stran budou o tom, jak chtějí situaci vyřešit, diskutovat příští týden.

Stejná pravidla Facebook kromě Evropy zavedl i v Indii a Spojených státech amerických. Sociální síť dlouhodobě čelí kritice kvůli tomu, že údajně neřešila možnost ovlivňování zahraničních voleb jejím prostřednictvím. Nejčastěji se v tomto ohledu mluví o údajném ruském ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016.

Autor:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

mBank je na prodej, klientů by se to ale dotknout nemělo, říká její šéf

Před 12 lety vstoupila mBank – jako první „nízkonákladová“ banka – do Česka. Postupně přibyli další hráči a dnes...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Ilegální trh se škodlivými plyny vzkvétá, může za to prudký nárůst cen

V Evropě vzkvétá ilegální trh s hydrofluorouhlovodíky. Tyto plyny se běžně používají v klimatizacích do auta, tepelných...

Ježíšovy boty stojí nekřesťanské peníze, v podrážce mají svěcenou vodu

Svěcená voda v podrážkách, krucifix na tkaničkách a vůně kadidla, takovými přidanými hodnotami se může pochlubit pár...

Další políček pro kryptoměnu Facebooku. Kritika sílí, věrných ubývá

Porodní bolesti projektu kryptoměny Libra od Facebooku sílí. Před několika dny od něj daly ruce pryč platební...

Americký bojkot značky Huawei zatím nefunguje, firmě dál rostou tržby

Navzdory americké snaze o globální izolaci společnosti Huawei tržby čínského technologického giganta rostou. Od ledna...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz