Facebook má tým, který hlídá pokusy ovlivnit evropské volby, píše Politico

  10:00aktualizováno  10:00
V mezinárodní centrále společnosti Facebook v centru Dublinu je takzvané operační centrum, ve kterém od minulého týdne monitoruje asi čtyřicetičlenný tým pokusy ovlivnit volby do Evropského parlamentu, píše server Politico.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Tým, kde jsou zastoupeni mluvčí všech 24 oficiálních jazyků Evropské unie, sleduje aktivity jak na sociálních sítích patřících společnosti Facebook, tak na sítích svých konkurentů, především Googlu a Twitteru.

Jakmile je nějaký příspěvek označen jako škodlivý, snaží se se svými kolegy v Evropě i jinde ve světě vyhodnotit, zda neporušuje pravidla společnosti ohledně politické reklamy. Následně mohou zprávu smazat, snížit její důležitost, nebo ji ponechat tak, jak je. Zaměstnanci také posuzují, zda se nejedná o dezinformace, snahy zabránit voličům v hlasování, nebo o projevy nenávisti.

Podle sdělení Facebooku se tým zabýval jen v minulém týdnu stovkami incidentů.

Jelikož se evropské volby konají ve 28 zemích zároveň, má před sebou společnost velkou výzvu, na kterou však zatím neumí úplně odpovědět.

Facebook mění pravidla politické reklamy, chce bránit ovlivňování voleb

Politické strany od Maďarska po Španělsko si v tajnosti nakoupily na sociální síti reklamní prostor. Podařilo se jim přitom obejít nové nástroje Facebooku, které mají zajišťovat politickou transparentnost.

„Víme, že někteří lidé by si přáli, abychom to všechno smazali,“ řekl Richard Allan, hlavní lobbista společnosti v Evropě, s odkazem na velké množství politického obsahu, který sociální síť nedávno zaplavil. „Nemyslíme si však, že bychom měli vystupovat jako regulátor politické kampaně,“ dodal.

Politický vliv přitom zajišťuje společnosti stále bedlivější dohled politiků po celém světě. Několik zemí již pohrozilo tím, že pokud Facebook nezasáhne proti škodlivému obsahu, stanoví zákonem, co by se mělo na sociální síti objevovat.

Čtyřiatřicetiletý šéf společnosti Mark Zuckerberg opožděně přijal zodpovědnost za úlohu, kterou Facebook ve volbách sehrává. Minulý týden oznámil, že sociální síť se do budoucna soustředí více na soukromou komunikaci mezi více než 2,2 miliardami uživateli a zmenší význam takzvaného newsfeedu a dalších služeb, ve kterých se v minulosti velice rychle šířily různé dezinformace.

Facebook před nedávnem také zakázal přístup na síť několika známým lidem, například americkému ultrapravicovému komentátorovi Alexi Jonesovi nebo vůdci organizace Islámský národ Louisi Farrakhanovi, jelikož jejich příspěvky podněcovaly nenávist. Krok odsoudil na Twitteru americký prezident Donald Trump s poznámkou, že společnost upírá vybraným lidem svobodu slova.

Přes všechny tyto snahy se však serveru Politico podařilo najít desítky příspěvků, které nebyly označeny jako politické, ačkoliv se v nich přímo mluvilo buď o politických stranách, jednotlivých kandidátech, nebo o kontroverzních tématech, jakým je třeba migrace. Společnost tyto reklamy odstranila až po tom, co na ně server upozornil.

Od poloviny dubna by podle Facebooku měla jakákoliv strana, která bude chtít zveřejňovat na síti politický obsah, projít zvláštním schvalovacím procesem.

Autoři: ,

Na co zírá mašinfíra: Zubačkou na polskou stranu Krkonoš za 6 minut

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Česká televize i Nova odvysílají v neděli volební speciály

ilustrační snímek

Česká televize a Nova chystají pro následující volební víkend speciální volební studia. Výsledky budou vysílat v neděli...

Důchodce Babiš, nesmělý Okamura. Strany poslední den utrácí na Facebooku

Politická reklama na Facebooku (ilustrační montáž)

ČSSD a Piráti na Facebooku utráceli nejvíce. Víme to díky novým pravidlům Facebooku, podle kterých jsou všechny...

Týdeník Euro vydal průvodce po českých minipivovarech

Týdeník Euro přináší již druhé vydání speciálu Top české pivo 2019.

Týdeník Euro přináší již druhé vydání speciálu Top české pivo 2019. Průvodce po pivovarech je ve volném prodeji od...

Najdete na iDNES.cz