ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Rozkolísaní realitní obři děsí Čínu. Ohrožují snahy o nastartování oživení

  • 15
Finanční problémy největších čínských developerů podkopávají výkonnost tamního nemovitostního trhu před startem prodejní sezóny a zhoršují náladu mezi zájemci o nákup obytných nemovitostí. Ačkoliv se čínské politické vedení dlouhodobě snaží krizi v oblasti bydlení zažehnat, developerské společnosti jako Evergrande nebo Country Garden Holdings tyto cíle značně podkopávají.

Čínský developer Evergrande nebyl schopný zrealizovat další splátku svého dluhu a stal se pomyslným symbolem čínské realitní krize. Další významná společnost Country Garden Holdings se stále pohybuje na pokraji bankrotu. Do toho se přidala ještě developerská skupina China Oceanwide Holdings, které hrozí likvidace, napsala agentura Bloomberg.

Nekončící finanční problémy klíčových čínských developerů oživily obavy investorů. Nová vlna potíží ale nemohla přijít v horší dobu, neboť v Číně se blíží oslavy Zlatého týdne, kdy je naprostá většina pracovníků doma. Při pohledu do minulosti je patrné, že právě v tomto období čínští spotřebitelé s oblibou zvažují nákup nových nemovitostí. Finanční problémy čínských firem ale mohou tento zájem letos citelně ohrozit.

Největší propad majetku v historii. Realitní krize v Číně dopadla na miliardářku

Akcie největšího čínského developera Evergrande v posledních několika dnech odepsaly už více než 25 procent hodnoty. Jde o reakci na odklad setkání s cílem restrukturalizace společnosti, které mělo původně proběhnout už v pondělí.

Vedení společnosti informovalo o tom, že prodeje nedosáhly původních odhadů, a proto nejspíš dojde k opětovnému posouzení a přenastavení restrukturalizačních plánů, což zvyšuje riziko možné likvidace. Ve stejnou dobu byli navíc dva bývalí klíčoví představitelé společnosti Evergrande zadrženi čínskými úřady.

Číňanům se blíží volno

Zlatý týden je v Číně vládou placená několikadenní dovolená. Původní myšlenkou Zlatého týdne byla propagace vnitrostátního cestovního ruchu s cílem navýšit spotřebu. Číňané, kteří pracují daleko od místa svého bydliště, mají zároveň možnost na pár dnů navštívit jejich rodiny. Pro podnikatele v cestovním ruchu a maloobchodu jde ale obecně o velmi pozitivní období, kdy se zpravidla těší solidním tržbám.

Osmidenní volno začíná v Číně už v pátek a letos je v sázce možná víc než kdy dřív. Čínská ekonomika postupně hospodářsky zpomaluje a řada developerů počítá s dodatečnými prodeji, díky kterým by měly mít možnost splatit vzniklé závazky z minulosti.

Ani 1,4 miliardy obyvatel by nezaplnilo prázdné byty v Číně, šokoval statistik

„Prodeje nemovitostí byly letos velmi nevýrazné, takže pro většinu developerů bude zrychlení transakcí v těchto dvou měsících obzvláště důležité,“ uvedl Zhang Hongwei, zakladatel společnosti Jingjian Consulting, která poskytuje poradenství realitním společnostem. Ten zároveň dodal, že pokud se do konce října nepodaří prodeje nemovitostní zvýšit, budou čínské úřady muset nejspíš sáhnout po dalších podpůrných opatřeních.

Čína se dalším podpoře nejspíš nevyhne

Na konci letošního srpna došlo v Číně ke zmírnění podmínek pro poskytnutí hypotečních úvěrů. Ve větších městech tento krok vedl k poměrně solidnímu nárůstu prodejů, v posledních dnech se ale tato dynamika opět vytrácí. I proto se Čína nejspíš nevyhne další sadě opatření, které alespoň částečně povedou k rozptýlení obav z klesající hodnoty nemovitostí i třeba rostoucí nezaměstnanosti.

Bez vody a elektřiny. Kvůli krizi čínských realit bydlí lidé v nedostavěném

„Kupující potřebují mít dostatečnou jistotu, že domy, které si zakoupí, jim příští rok budou opravdu předány. Vzhledem k tomu, že řada developerů má finanční potíže, tak hrozí, že koupi své nemovitosti nakonec odloží,“ řekl pro Bloomberg Charles Chang, který pracuje jako vedoucí analytik ve společnosti S&P Global Ratings.

Čína je v současné době druhou největší ekonomikou na světě. Zhruba jednou čtvrtinou se na její výkonnosti podílí právě nemovitostní sektor. Před pár dny vyšlo zároveň najevo, že v Číně je k dispozici rekordní množství volných bytů. Celková podlahová plocha neprodaných obytných nemovitostí čítá 648 milionů metrů čtverečních.