Labužník by si mezi paštikami nevybral

- Ve Francii, zemi labužníků a vybrané kuchyně, jsou paštiky vrcholem kuchařského umění. Většina levných paštik, které nabízejí tuzemské obchody, má s touto vybranou pochoutkou společný jen název. Jinak patří spíš na jiný vrchol - mezi nejhorší uzenářské výrobky. Názory šéfkuchařů pražských hotelů a restaurací, kteří hodnotili chuť testovaných paštik, by si výrobci asi za rámeček nedali. K těm mírnějším výrokům na adresu kvality patřila slova jako "příliš slané, moc kořeněné, nedobré,". K těm ostřejším výrazům pak "příšerné, nechutné, děs", občas se ozvalo i "amarouny".
Všechny tyto názory a mnoho dalších vyslovili kuchaři z pražských hotelů a restaurací při anonymním smyslovém hodnocení osmnácti druhů paštik ve Státním veterinárním ústavu v Praze. Součástí testu byly i mikrobiologické a chemické analýzy.
Test prokázal, že nejlevnější nemusí být nejhorší. Ba přímo naopak. Ze srovnání osmnácti paštik vyšla vítězně spolu s nejdražší - játrovou paštikou Weiser - i ta nejlevnější - Jemná paštika Lev-ně.
Lépe než chuť hodnotili porotci vzhled, zejména srnčí hřbety se jim líbily. "Některé paštiky vypadají na pohled dobře, horší je to po chuťové stránce," netajil se svým zklamáním Jan Podracký z Parkhotelu. "Některé mají i špatnou konzistenci. A přitom játrový sýr je tradiční český výrobek, který se prodává již mnoho let. Jsem z toho velmi zklamaný."
Paštiky posuzoval i odborník na technologii masa z Vysoké školy chemicko-technologické Petr Pipek. "Na některých jsou vidět jakási drobná zrcátka, jsou to kousky šlach nebo kůže. Znamená to, že výrobce suroviny špatně rozmělnil. U některých zase cítíte jakoby jemný písek na jazyku, to značí také špatný technologický postup."
Chutí paštik nebyla nadšená ani Jana Látová ze Státního veterinárního ústavu. "Abych řekla pravdu, nechutnala mi ani jedna," říká vedoucí oddělení hygieny potravin. "Některé jsou dost nahořklé. Buď tam výrobci dávají moc jater, nebo je dobře nevyčistí od žluči. Nedá se říct, že by tomu výrobci věnovali kdovíjakou pozornost."
Výrobci však mohou klidně spát. U případné veterinární kontroly by všechny výrobky dopadly dobře. Po mikrobiologické stránce všechny vyhověly předpisům. Dokonce i paštika zakoupená v pražské prodejně Kliment, která měla čtrnáct dní prošlou lhůtu.
Paštiky rozhodně nepatří mezi dietní potraviny. Obsahují velké množství tuku, a tedy i kalorií. Když si dá dospělý, duševně pracující člověk ke svačině deset deka Farmářské paštiky firmy Alfrid z Dubí a k tomu dva rohlíky, spořádá asi třetinu denní potřeby kalorií.
Výjimkou je paštika Fit Light. Ta má osmkrát méně tuku než Farmářská. Je však určena pro diabetiky, redukční a bezlepkovou dietu.

Ochutnávka osmnácti paštik nebyla pro porotu procházka růžovým sadem. Ač se jí paštiky většinou líbily svým vzhledem, s chutí to bylo horší, Některé vzorky byly také nahořklé, nebo na jazyku chutnaly jako jemný písek.