Konec fosfátů? Alespoň u pracích prášků

  • 1
Ještě letos bychom se měli dočkat toho, že v obchodech budou, podobně jako třeba v Německu, pouze bezfosfátové prací prostředky. Ministerstvo životního prostředí připravilo vyhlášku, která zakazuje na trh dodávat prostředky s obsahem fosforu vyšším než půl procenta.

Doposud byla výroba prášků na praní upravena jen dobrovolnou dohodou mezi ministerstvem a Českým sdružením výrobců mýdla, čisticích a pracích prostředků z roku 1995. Členové sdružení se v ní zavázali snížit obsah fosfátů v pracích prostředcích a od roku 2005 fosfáty přestat používat vůbec.

Svůj závazek splnili a od ledna letošního roku skutečně na trh dodávají jen bezfosfátové prostředky. Přesto je prostředků s fosfáty v obchodech stále víc než dost.

"Problém je, že dohoda pokrývá asi jen padesát procent trhu. V prodeji se objevují produkty dalších výrobců a především dovozců, kteří nejsou ničím vázáni," říká ředitel odboru ochrany vod ministerstva životního prostředí Jaroslav Kinkor.

"Z třiceti firem, které jsme oslovili, aby se k dobrovolné dohodě připojily, projevily zájem jen dvě." Poté, co ze sdružení vystoupila ústecká Setuza, jsou jejími členy jen čtyři výrobci: Henkel, Procter & Gamble Rakona, Reckitt Benckiser a Unilever.

Proto se ministerstvo konečně rozhodlo řešit problém legislativní cestou. Vyhláška, která omezuje množství fosforu v pracích prostředcích, měla platit od dubna, ale zatím probíhá připomínkové řízení, platnost tedy bude odložena.

Ekologické organizace namítají, že legislativní zákaz měl být přijat už dávno. „Z našeho pohledu je škoda, že k tomu nedošlo už před deseti lety, kdy byl návrh zákona o zákazu fosfátových prostředků připraven k projednání,“ říká Vladimíra Hejzlarová z ekologické společnosti Rosa.

Dnes bychom nemuseli být svědky toho, že se do České republiky dovážejí levné prací prostředky, které nenajdou v jiných zemích uplatnění.

Ministerstvo je přesto přesvědčeno, že dohoda splnila svůj účel, protože za deset let jejího trvání významně snížila množství fosforu v odpadních vodách. Zatímco v roce 1995 vyteklo z praček do kanalizace devět tisíc tun fosfátů, v roce 2003 to bylo zhruba pět tisíc.

Češi se prý při výběru pracích prostředků řídí jen cenou. To je podle výrobců také důvod, proč se z obchodů zcela vytratily takzvané kompaktní prášky, které jsou šetrnější k prostředí, protože neobsahují fosfor a používají se v menším množství. Zákazníci je neznali a výrobci neudělali nic proto, aby jim vysvětlili, proč mají platit vysokou cenu za malé balení. Mají menší objem a dávkují se méně.

Jak vzniká vodní květ

Pro životní prostředí nejzávažnější složkou pracího prášku jsou fosfáty, neboli tenzidy obsahující fosfor. Perou výborně, avšak v potocích a hlavně stojatých vodách způsobují problémy.

Fosfor představuje živinu pro vodní řasy a sinice, které se pak snadno přemnoží. Tak vzniká v létě nevábný zelený povlak vodního květu, který lidi odrazuje od koupání.

Ryby a jiní vodní živočichové mohou mít až smrtelné problémy s tím, že jim vodní květ "vydýchá" kyslík z vody. Problémy vyvstávají také při úpravě vody na pitnou.
ekologická společnost ROSA