Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

VIDEO: Jak se vyrábí vinylová deska

  6:00
Ze zaprášených polic vedle gramofonů se přemístily na pulty dýdžejů. Vinylové desky se z lisovny v Loděnici u Berouna vydávají na cestu kolem celého světa. Podívejte se, jak se zvuk dostane na vinylovou desku, i na to, jak se tato černá placka vyrábí.

Historie vinylových desek sahá až do 80. let 19. století k Thomasu Edisonovi. Původně se vyráběly z tvrdé gumy, později ze šelaku, materiálu získaného z výměšků jihovýchodního asijského brouka na bázi asfaltu nebo dehtu. V Československu se šelak používal ještě v 50. letech.

Současný lisovaný materiál je v loděnické společnosti GZ Digital Media vyráběn z polyvinylchloridu (PVC). Vinylová hmota vyráběná v Československu byla gramofonovými odborníky považována za velmi kvalitní materiál a vyvážela se ve velkém množství do zahraničí.

Samotné lisování, kdy se do hydraulického lisu vloží vinylová hmota a pod vysokým tlakem a teplotou se vytvoří vinylová deska, je na první pohled jednoduché. Mnohem složitější je však záznam zvuku. Tato důležitá fáze výroby se děje v nahrávacím studiu.

Prvním krokem je zde převedení digitálního zvuku na elektrický signál, který je veden přes soustavu zesilovačů. V této podobě je záznam možné převést do mechanického analogového záznamu. Signál je veden na hrot diamantového nože. Tím se řežou drážky na ocelovou podložku pokrytou speciální bezkrystalickou vrstvou. Pokud se vyrábí monozáznam, drážka jde jen zleva doprava, stereozáznam je naopak prostorový. Drážka tedy směřuje zleva doprava i nahoru a dolů.

Diamantový hrot zaznamenává zvuk na měděnou podložku

Oproti digitálním médiím, tedy například CD nosičům, které se v továrně GZ Digital Media rovněž vyrábějí, má vinylová deska „mírnější zvuk“, který může být mnohým posluchačům příjemnější. Při převádění do analogového záznamu je totiž nutné odstranit extrémní výkyvy, které jsou v elektromagnetickém signálu.

Ocelovou podložku, která je výslednou prací nahrávacího studia, je technicky možné přehrát jako běžnou vinylovou desku. Pokud by se z ní ale lisováním vyrobila kopie, byla by obrácená, tedy zrcadlová, a nebylo by možné ji přečíst. Proto podložka nejdříve zamíří do galvanické lázně, kde se získá surová matrice. (viz infobox).

Matrice na lisování vinylu

Galvanoplastika

Po nastříkání roztoku dusičnanu stříbrného se na lakovém povrchu s drážkami vyloučí nepatrná elektricky vodivá vrstvička stříbra. Postříbřená laková fólie se zavěsí jako katoda do niklovací lázně, kterou tvoří roztok niklových solí a dalších přísad.

U technologie DMM (diamantový nůž řeže drážku do měděné vrstvy) choulostivý proces stříbření odpadá a měděný nosič putuje do lázně přímo. Elektrický proud, procházející od niklové anody ke katodě, způsobí, že se na katodě postupně vyloučí potřebná vrstva kovového niklu.

Oddělením narostlé niklové vrstvy získáme zrcadlový obraz – negativ záznamu – surovou matrici.

Matrice následně míří do lisovny. Do hydraulického lisu se mezi dvě předehřáté formy s matricemi vloží etiketa jedné strany desky, lisovací hmota a etiketa druhé strany desky. Tlak větší než 100 tun a teplota 160 °C dokonale okopíruje povrch matrice s drážkami. Lisování jedné gramodesky trvá přibližně 25 sekund.

Po ochlazení formy a otevření lisu se deska vyjme, ořízne, zkontroluje, zabalí a zamíří k zákazníkovi. GZ Digital Media má také vlastní stroje na výrobu obalů a potisků.

Lis na výrobu vinylů

Lisovací stroje měly začátkem devadesátých let namále. V tuto dobu totiž vinylové desky vystřídala éra digitálních nosičů a mnoho firem se lisovacích strojů hromadně zbavovalo. V GZ Digital Media, tehdy ještě Gramofonových závodech, však neúmyslným zpožděním likvidace stroje zůstaly. A ve chvíli, kdy se vinylové desky díky dýdžejům začaly těšit nové přízni a ostatní firmy už vinyl neuměly vyrábět, dostala firma GZ Digital Media příležitost stát se největším výrobcem vinylových desek na světě.

Této šance společnost využila a s 25 tisíci vinylových desek denně se stala světovou jedničkou. Vinyly sice netvoří největší část výroby GZ, jsou však nejziskovějším výrobkem. Výrobní cena 1,5 eura je asi čtyřikrát vyšší než u cédéčka.

  • Nejčtenější

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá legraci z České pošty. Ke čtvrtečnímu odpoledni zaujalo video na platformě Instagram více než 170...

Nejchudší stát Spojených států je blízko k překonání HDP Německa

Hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele nejchudšího státu USA Mississippi je vyšší než hrubý domácí produkt pěti největších evropských ekonomik s výjimkou Německa. I Německu však těsně konkuruje....

Dr. Oetker končí s výrobou v Kladně. Propustí skoro všechny zaměstnance

Společnost Dr. Oetker ze svého závodu v Kladně letos postupně propustí 114 ze 188 zaměstnanců. Firma tam ukončí výrobu. Důvodem jsou podle německé firmy zvyšující se náklady a to, že provoz už nelze...

Minus dvanáct milionů. Majitel Brašnářství Tlustý nakonec dovedl firmu ke krachu

To, co majitel pražského Brašnářství Tlustý Ivan Petrův předvídal v srpnu, se nyní naplnilo. Firma míří do insolvenčního řízení, vyplývá z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Starou...

Ředitel Strabagu Haselsteiner zemřel nečekaně ve věku 44 let

Ve čtyřiačtyřiceti letech nečekaně zemřel generální ředitel rakouské stavební skupiny Strabag Klemens Haselsteiner. Firma to oznámila v pátek večer „s velkým šokem“.

V českém průmyslu začalo propouštění. Firmy ničí drahé energie

Premium

Během ledna oznámily už tři továrny hromadné propouštění. Bez práce se tak brzy ocitnou stovky zaměstnanců chemické továrny Spolana, výrobce pneumatik Mitas a potravinářské společnosti Dr. Oetker....

22. ledna 2025

Nahradí čirok pšenici? Brzy to nebude, i když odpuzuje hraboše

Klimatické změny či nízké výkupní ceny nutí české zemědělce hledat nové alternativy klasických obilovin, jako je ozimá pšenice. Podle výzkumníků z nově sloučeného Národního centra zemědělského a...

22. ledna 2025

Konec ručního uklízení toalet. Všechno udělá robot řízený umělou inteligencí

Špičkovou technologii a revoluci v hygieně – nejen to slibuje zákazníkům společnost Primech AI díky svému robotu na čištění toalet. Stroj podle ní nabízí automatizované a efektivní řešení pro ty...

21. ledna 2025  20:41

NÁZOR: Vypukne celní válka všech proti všem? Kde se prezident Trump mýlí a kde ne

V roce 1998 jsem četl jednu z nejlepších makroekonomických analýz ve svém životě. Jejím autorem byl Edward Yardeni, tehdy analytik u Deutsche Bank.

21. ledna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Herec Hynek Čermák a jeho o dvacet let mladší manželka Veronika se rozešli

Herec Hynek Čermák (51) a jeho manželka Veronika Čermák Macková (31) se po necelých deseti letech vztahu rozešli. V...

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá legraci z České...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...

Nejbohatší člověk světa byl přistižen při podvádění ve hrách, nenese to dobře

Nejbohatší člověk světa Elon Musk chtěl během streamování předvést hráčům své umění v aktuálním herním hitu Path of...