Američané žalují Strnadův zbrojařský holding. Nelíbí se jim transakce firmy

  • 71
Americká společnost SARN žaluje zbrojařskou skupinu Czechoslovak Group (CSG). Žádá mimo jiné náhradu škody, kterou jí údajně CSG způsobila tím, že nezvýšila hodnotu pardubického výrobce radarů Retia. SARN si také stěžuje na postup CSG při převodu vlastnického podílu v Retii. Informuje o tom server Euro.cz.

Podle smlouvy, na kterou se americká společnost v žalobě odvolává, měla získat v Retii až 25 procent akcií. Pokud by ale výrobce radarů CSG před 1. červencem 2021 převedla nebo prodala někomu jinému, měla by zaplatit SARN pokutu. 

„Můžeme potvrdit, že CSG vede ve státě Delaware v USA spor s poradenskou společností SARN SD3 LLC, která měla v minulosti poskytovat CSG konzultační služby a kterou v ČR údajně zastupuje pan Armen Agas. V žalobě není uvedena hodnota údajného nároku ani žádný způsob, jak by se mělo k této hodnotě dospět. Tvrzení portálu Euro, že ve sporu jde o sumu dosahující hodnoty holdingu CSG, je naprosto absurdní. Jeho cílem je pravděpodobně dát této záležitosti publicitu jejím zveličením,“ sdělil holding pro iDNES.cz .

CSG koupila Retii na jaře 2016, loni ji pak převedla na Michala Strnada, syna Jaroslava Strnada, který tehdy CSG vlastnil.

Firma SARN v žalobě tvrdí, že o této transakci byla informována s několikaměsíčním zpožděním až 5. listopadu 2017. Mělo se tím podle ní spustit sankční řízení. Zároveň prý CSG odmítá poskytnout informace nutné pro posouzení hodnoty Retie. Americká společnost žádá také odškodnění ve výši až stovek milionů dolarů za to, že se hodnota Retie nezvýšila.

„Jsme přesvědčeni, že celá záležitost je v první řadě vedena snahou poškodit dobré jméno holdingu CSG. O tom svědčí mimo jiné zmínka, že hodnota sporu snad může přesáhnout hodnotu CSG. Vedení sporu jsme předali renomované americké právní kanceláři a podle jejího vyjádření je nárok společnosti SARN naprosto nepodložený. Navíc je podle našich právníků známo, že CSG není jediným subjektem, na který SARN vyvíjí nátlak formou vykonstruované žaloby, ve snaze neoprávněně získat větší sumy peněz,“ doplnil holding pro iDNES.cz k žalobě.

Nejmladší český miliardář začal ve skladu. Dnes ovládá zbrojařské impérium

Na konci ledna se novým vlastníkem CSG stal Michal Strnad, který získal 100 procent akcií. Portfolio holdingu zahrnuje výrobu a prodej vojenských a speciálních vozidel, terénních nákladních automobilů, zbraní a zbraňových systémů, munice, strojírenských produktů pro automobilový, železniční a letecký průmysl či brzdových systémů pro kolejová vozidla, stejně jako silniční dopravní a logistické služby.

Do skupiny patří například automobilky Tatra Trucks a Avia Motors, společnost Elton hodinářská, která vyrábí luxusní hodinky Prim, a letecké opravny Job Air Technic na letišti Mošnov u Ostravy.

Loni holding při tržbách 20 miliard korun vykázal provozní zisk před odpisy EBITDA okolo dvou miliard korun. Při započítání firem, které Strnad kontroluje mimo skupinu CSG, jako například právě Retia nebo strojírenský podnik Kovosvit, by podle Hospodářských novin byly tržby okolo 25 miliard korun.

,