Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

ČEZ jde s dobou. Jeho fond už nalil do zelených startupů miliardu korun

  11:02
Fond ČEZ Inven Capital během dvou let investoval do čtyř nadějných firem z Německa. Polostátní energetický gigant ho založil s cílem vyhledávat energetické startupy a nakupovat v nich podíly. To má pomoci nejen vyrůst nadějným firmám, ale také firmě ČEZ nezaspat dobu. Fond proinvestoval již miliardu, další čtyři má k dispozici.
Technické palivo vyrobené z elektřiny, vody a CO2 dokáže pohánět Audi A8, což...

Technické palivo vyrobené z elektřiny, vody a CO2 dokáže pohánět Audi A8, což si osobně vyzkoušela německá ministryně školství Johanna Wanka. | foto: Sunfire

Ke korporátním mrakodrapům na pražské Brumlovce, kde sídlí energetická společnost ČEZ, je to jen několik minut. Dům na konci nenápadné slepé uličky mezi vilami v Braníku však představuje úplně jiný svět. Právě zde u grilu na zahradě se ladí detaily kontraktů, které mají energetický kolos přenést do nové éry.

Ve vile sídlí investiční fond Inven Capital, který polostátní energetika založila s cílem vyhledávat energetické startupy a nakupovat v nich podíly. To má pomoci nejen vyrůst nadějným firmám, ale také firmě ČEZ nezaspat dobu.

Blízkost k oficiálnímu sídlu ČEZ a zároveň distanc, jaký vila představuje od kancelářského světa, je zcela záměrný. Inven nemá zakrnět v korporátním myšlení, ale zároveň se ani nemá odstřihnout od možností mocného investora. Podle některých názorů z energetického trhu je míra, do jaké se to fondu podaří, dokonce zcela zásadní pro jeho úspěch.

INV/E/N CAPITAL

Fond Inven Capital hledá příležitosti po celé Evropě. Zatím ho ale zlákaly pouze německé společnosti kvůli transformaci tamní energetiky, která spočívá v odklonu od jádra a postupném přechodu k obnovitelným zdrojům.

Sonnen

Firma z bavorské vesnice Wildpoldsried byla první investicí fondu Inven. Sonnen, původně SonnenBatterie, vyrábí baterie pro uskladnění elektřiny z obnovitelných zdrojů. V současnosti je světovým lídrem a poráží i světoznámou Teslu, odkud přišlo několik členů vedení firmy.

Hlavním produktem však není samotná baterie, relativně snadno zkopírovatelná asijskou konkurencí. Firma vyrábí unikátní software na řízení úložišť a z uživatelů vytváří navzájem propojenou síť tisíců domácích baterií. V podstatě se tak jedná o obří elektrárnu.

Sunfire

Společnost Sunfire z Drážďan, odkud díky místní technické univerzitě pocházejí i další inovativní firmy, produkuje například klasické kogenerační jednotky. Mezi nejnadějnější oblast však patří proces výroby technického paliva z vody, CO2 a elektřiny z obnovitelných zdrojů. Takové palivo by mohlo v budoucnu paliva nahradit fosilní paliva v automobilové a letecké dopravě.

O Sunfire se tak zajímají giganti jako Audi či Lufthansa. Když německá ministryně školství Johanna Wanková úspěšně otestovala palivo v Audi A8, vyvolalo to celosvětový zájem médií.

Tado°

Firma z Mnichova vyrábí chytré termostaty. Ty jsou napojeny na telefony uživatelů a podle jejich lokace regulují teplotu v domě. Když majitelé dům opustí, teplota se automaticky sníží. A naopak, pokud se přibližují ke své nemovitosti, teplota v dostatečném předstihu zase postupně roste.

Termostaty Tado° přizpůsobují vytápění i podle pohybu osob v jednotlivých částech domu a pracují také s předpovědí počasí. Firma avizuje, že díky regulaci je možné snížit náklady na vytápění až o 31 procent.

Cloud & Heat

Další drážďanská firma nabízí systém na využití tepla, který vzniká provozem datových center. Ta se běžně musí chladit vzduchem, což znamená další náklady. Cloud & Heat přišla s nápadem chladit datová centra vodou, která se pak využívá pro vytápění budov. Úspora je tak dvojnásobná: na ušetřené elektřině na chlazení a nákladech na vytápění.

V Drážďanech už fungují bytové domy vytápěné obřím datovým centrem ve sklepě. Nedávno instalovala společnost svůj systém například do bývalého sídla Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem.

Od ČEZ dostal Inven k dispozici dvě miliardy korun s výhledem na další tři.

„Proinvestovali jsme zatím mírně nad jednu miliardu,“ bilancuje Petr Míkovec. Muž, jehož mluva je natolik protknutá byznysovým newspeakem, že má posluchač občas potřebu sáhnout po výkladovém slovníku, stojí v čele fondu od jeho vzniku. Pod sebou má deset lidí, vedle Čechů také Belgičana a Brita. Ti každý rok prověří na pět set začínajících firem z celé Evropy.

Vedou firmy z Německa

Doposud je zaujaly čtyři z nich, ve kterých se rozhodli získat podíl. Posledním úlovkem je drážďanská Cloud & Heat. Šest let stará společnost vyvinula systém na využití tepla, které vzniká při provozu datových center. Předcházely jí nákupy podílů ve výrobci domácích bateriových systémů Sonnen, palivových článků Sunfire a chytrých termostatů Tado°.

Ačkoliv Inven hledá příležitosti po celé Evropě, zatím ho zlákaly jen německé společnosti. Kvůli transformaci tamní energetiky, takzvané Energiewende, která spočívá v odklonu od jádra a postupném přechodu k obnovitelným zdrojům, panuje právě u západních sousedů největší poptávka po řešení technologických problémů, které to s sebou přináší. Právě tam se tedy rodí nejnadějnější energetické startupy.

Jednorožec Sonnen

Investice do začínajících firem jsou velmi rizikové. O to více ale může investor vydělat, pokud společnost prorazí. „V naší branži jste vítěz až ve chvíli, kdy podíl v portfoliové firmě úspěšně prodáte a vrátíte akcionářům významný násobek investice,“ říká Míkovec.

Kdy Inven investice zhodnotí, není zatím jasné. Fond sice pracuje s pětiletou investiční periodou, ale podle Míkovce bude prodej podílů probíhat u každé společnosti individuálně. Největší trefou neboli „jednorožcem“, jak se nazývají začínající firmy s mimořádným zhodnocením, se zatím ukazuje být právě bavorská onnen. Ta dnes ovládá čtvrtinu trhu s rezidenčními bateriovými systémy a je tak světovým lídrem v oboru.

Výnosy firmy loni dosáhly 45 milionů eur. Na konci roku proběhlo nové kolo financování a do Sonnen přišli noví investoři: fond amerického koncernu General Electric GE Ventures, bývalý šéf Allianz Capital Partners Thomas Pütter a čínský výrobce větrných elektráren a softwaru pro jejich řízení Envision.

„S Envision jsme získali strategického investora, který nás technologicky skvěle doplňuje a má silné zastoupení na trzích v USA a Asii,“ pochvaloval si šéf Sonnen Christoph Ostermann.

„Pro firmu jsme získali dodatečných 85 milionů dolarů. Ocenění firmy bylo přitom o sto procent vyšší, než při kterém jsme do ní vstupovali,“ dodává Míkovec. V brzké době by měla být na stole další nabídka velké francouzské firmy, kterou zatím nechce jmenovat. Očekává však, že hodnota firmy vzroste o dalších 50 procent.

Strategický partner vyjednává v současnosti také o vstupu do Tado°, jehož příjmy se pohybují na úrovni desítek milionů eur. Příchod nového partnera by měl hodnotu společnosti rovněž zdvojnásobit.

Oproti Sonnen a Tado° je podle Míkovce investice do Sunfire během na delší trat. Jeho palivový článek dokáže vyrobit z přebytečné elektřiny vodík nebo technické palivo, které lze využít do aut či letadel. Zatím však firma pracuje na funkčním ekonomického modelu.

Výnosy firmy se pohybují v řádu vyšších jednotek milionů eur. „To ale není až tak podstatné, nejdůležitější je mít nejlepší možné světové partnery s přístupem na trh, se kterými Sunfire postupně komercionalizuje své produkty. A to se děje,“ zůstává optimistický Míkovec.

Sunfire a ČEZ v Rumunsku

S firmami z portfolia Invenu spolupracuje i sám ČEZ. Baterie Sonnen nabízí od loňska českým zákazníkům v rámci instalace solárních panelů na střechy rodinných domů (více čtěte zde).

V Rumunsku se zase chystá projekt spolupráce Sunfire s tamním obřím větrným parkem Fântânele a Cogealac, který ČEZ patří. Palivové články drážďanské firmy budou přebytečnou elektřinu měnit na vodík, který lze využít v průmyslu.

V době, kdy fouká silný vítr a vrtule jedou naplno, avšak poptávka po energii je mizivá, jsou ceny elektřiny nízké, nebo dokonce negativní. Technologie Sunfire by měla umožnit elektřinu z větrné farmy i v takových momentech efektivně využít.

Autor:

100 tun za hodinu. Na Hané mají unikátní kombajn

  • Nejčtenější

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český e-shop s kosmetikou má potíže. Objednávky neřeší, na maily nereaguje

Na český e-shop s biokosmetikou Biooo se v posledním měsíci hrne kritika. Po více než pětadvaceti letech bezproblémového fungování si na jeho služby nyní stěžují mnozí zákazníci. Ti již několik týdnů...

23. července 2024  12:02

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory rozmanitosti. Podlehl tak tlaku, který se vůči němu v posledních měsících vyvinul na...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou z turistů nadšení. Vinaři na řeckém ostrově Santorini si například stěžují na to, že kvůli turismu...

21. července 2024

Čína zprovoznila revoluční solární elektrárnu. Dokáže proud vyrábět i v noci

Už na konci letošního roku by se měla do provozu dostat první dvouvěžová (twin-tower) solární elektrárna na světě. Nachází se v Číně a ročně zvládne vyrobit až 1,8 miliardy kWh energie. Převratnou...

27. července 2024

Češi ročně vyhodí tisíce tun textilu. Zrecykluje se asi 15 procent, říká expertka

V Česku se znovu použije či zrecykluje přibližně 15 procent textilu, který se vyhodí, řekla ČTK analytička Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN) Andrea Veselá. Export použitého textilu podle ní...

27. července 2024  9:18

Turisté, nebo místní? Starosta Barcelony má jasno, zvyšuje daň pro návštěvníky

Hlavní město Španělska, stejně jako mnoho dalších turistických cílů, hledá rovnováhu mezi turismem a zájmy místních obyvatel. Nyní město plánuje zvýšit turistikou daň pro návštěvníky, kteří sem...

27. července 2024

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....