U propojení plynovodů jsme zaspali, tvrdí ředitelka plynárenského svazu

  18:40aktualizováno  18:40
Pro Českou republiku je projekt plynovodu na dně Baltského moře Nord Stream 2 přínosný. „Až se dokončí – a to se zřejmě stane – umožní nám to dlouhodobě využívat naše tranzitní kapacity,“ tvrdí výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu a bývalá náměstkyně ministerstva průmyslu Lenka Kovačovská.

Výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu Lenka Kovačovská. | foto: MF DNES

Co by se dělo, kdyby se tranzitní kapacity přes Česko dlouhodobě nevyužívaly?
Vznikne otázka, z čeho zaplatit údržbu této infrastruktury. Pokud by neexistoval komerční zdroj financování, musela by se buď nějak redukovat, nebo by se to muselo přetavit do tarifů pro domácí spotřebitele. To není v zájmu nikoho. Díky propojení na Nord Stream 2 se také lépe dostaneme na jeden z nejlikvidnějších plynových uzlů v Evropě. Česko má ale zároveň zájem, aby Ukrajina zůstala nadále alespoň částečně tranzitní zemí. Je lepší, pokud jsou dodávky diverzifikované.

Nakolik jsou v současnosti páteřní plynovody přes české území využívány?
Poměrně dost, zvláště v zimních obdobích. Rusko přesouvá přepravní trasy mimo Ukrajinu, ať už jde o plynovod Nord Stream 2, či TurkStream v Černém moři. Tím pádem klesne tranzit přes Ukrajinu a Slovensko do České republiky, ale plyn nyní teče obráceně. Trochu jsme zaspali u severojižního propojení. To je projekt Stork 2, který má propojit Česko s Polskem. Byl ale odložen nejméně do roku 2022. Až tehdy bude totiž o polovinu navýšena kapacita terminálu na zkapalněný plyn LNG ve Svinoústí a měly by být dokončeny plynovody z Norska přes dánské území v Baltském moři.

Plynovody v Česku

Chystají se i další plynovody, které by mohly diverzifikaci v Česku zlepšit?
Už teď je ve výstavbě Capacity4Gas na severozápadě Čech, to je napojení na Nord Stream 2. V dlouhodobém plánu jsou pak plynovody, které mají vyřešit propojení na státy, se kterými propojeni nejsme nebo jen slabě. Vedle zmiňovaného Storku 2 je to také propojení s Rakouskem plynovodem Baci. Nyní běží testovací projekt virtuálního propojení trhů Česka a Rakouska s využitím slovenské plynárenské soustavy. Podle výsledků se rozhodne, zda má smysl postavit fyzickou infrastrukturu.

V Evropě přibývají nové trubky, staví se terminály na LNG. Bude kontinent vůbec tolik plynu potřebovat?
Dnes asi nikdo přesně neví, kolik plynu bude Evropa potřebovat. Neví se, jak zafungují politiky na zvyšování energetické účinnosti. Není jasné, jak se bude vyvíjet situace kolem jádra ani jak rychle nastoupí obnovitelné zdroje. Ale je jasné, že prostor pro zemní plyn bude. Například v průmyslu, kde nahradí uhlí. Tam, kde potřebujete ve výrobě vysoké teploty, tedy „zatopit pod kotlem“, si s elektřinou nevystačíte. Podobně bude částečně nahrazovat uhlí také v centrálním zásobování teplem. A prostor pro zemní plyn je také v dopravě, ať už ve formě stlačeného zemního plynu CNG, či zkapalněného LNG.

Má vůbec smysl podporovat plyn v dopravě, když se teď jde hlavně cestou elektromobility? Nebudeme zbytečně stavět několik infrastruktur vedle sebe?
Elektromobilita se teď hodně propaguje, ale dokud má Evropa kvůli výrobě z uhlí takovou emisní stopu jako nyní, není to to pravé. Pro dálkovou dopravu je auto na CNG spolehlivější, rychlejší a má větší dojezd. Síť plniček CNG už je v zásadě vybudovaná, máme poměrně hustou síť. Jsou jich necelé dvě stovky. Na pumpách bývaly někde stranou, dnes jsou součástí stojanů. LNG v dopravě, především nákladní, se rozvíjí hlavně v západní Evropě. U nás prozatím toto palivo testujeme, přičemž máme jednu stanici a tři vozy. Jednáme s ministerstvem dopravy o možné podpoře, nejenom investiční, při výstavbě stanic na LNG.

Vláda se loni zavázala, že na CNG ponechá výhodnější zdanění až do roku 2025. Není to vůči benzinu a naftě nefér?
Pokud chce stát prosazovat nízkoemisní dopravu, není nefér, když ji v úvodní fázi podpoří. Není to něco, co by zatížilo konečné spotřebitele, není to přímá dotace, která by křivila trh. Zatím tu není dostatečná nabídka aut na stlačený zemní plyn. Trvá dlouho, než automobilky představí nové modely, které by byly vhodné třeba pro firmy. Vedle firemních flotil vidíme příležitosti pro uplatnění CNG například v dopravních podnicích či u firem na svoz odpadu.

A co plynové elektrárny? Zdá se, že se s nimi moc nepočítá?
Státní energetická koncepce počítá s tím, že se postaví nové jaderné bloky, a od toho se odvíjí, jakou roli bude hrát zemní plyn. Počítalo se s nárůstem jeho spotřeby, ale spíše při kombinované výrobě elektřiny a tepla nebo u některých městských výtopen či velkých tepláren. Otázka je, co bude, pokud se nepostaví nové jaderné zdroje. Plynaři rozhodně nejsou proti jádru, protože potřebujeme každý nízkoemisní zdroj. Ostatně se říká, že optimální evropský energetický mix by měl být složen ze třetiny z jádra, ze třetiny z obnovitelných zdrojů a ze třetiny z plynu. Ale v současných podmínkách, kdy o jádru není finálně rozhodnuto, se do velkých plynových projektů nikdo nepustí.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Další z rubriky

„Zdravějším“ verzím sladkých nápojů se daří, prodávají se čím dál víc

Ilustrační snímek

Většina vypitých limonád je sladkých, prodeje jejich nízkokalorických verzí ale rostou mnohem rychleji. Trendem jsou i...

Češka vymyslela opalovací krémy pro africké albíny, mohou zachránit život

Albínské děti v Africe.

Chemička Andrea Hároniková z brněnské techniky vytvořila recept na levné opalovací krémy pro albíny v Ghaně. Cílem bylo...

Za poštovní balík černé barvy připlatíte 19 korun. Čtečka nepřečte adresu

Třídírna balíků, kterou provozuje Česká pošta v Plzni - Křimicích. (17....

Od března si zákazníci České pošty musí za zaslané balíky připlácet, protože firma změnila ceník balíkových služeb....

Najdete na iDNES.cz