Tisícikoruny navíc. Na Čechy se valí skokové zdražení elektřiny a plynu

  1:00aktualizováno  1:00
Léta, kdy účty za energie rostly jen mírně, jsou pryč. Po stagnaci totiž přichází cenový skok. Téměř všichni dodavatelé elektřiny a plynu chystají napřesrok zdražení. K tomu se u dodávek elektřiny domácnostem přidá také zvýšení plateb za distribuci, které včera ohlásil Energetický regulační úřad. Zdražování chystají také teplárny.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

U elektřiny mluví většina dodavatelů o zvýšení cen kolem deseti procent. V některých případech mohou poskočit ještě víc. Mnozí obchodníci totiž s úpravou ceníku váhali, zatímco ostatní je zvyšovali už v průběhu roku. Z velkých společností zvedá ceny například ČEZ i E.On o osm procent, Bohemia Energy o osm až deset procent. Část menších dodavatelů držela dlouho nižší ceny, proto bude vzestup v řadě případů ještě výraznější.

Pro domácnosti, které využívají elektřinu jen na svícení a provoz běžných spotřebičů, to znamená ročně o stovky korun navíc. Lidé, kteří používají elektřinu k ohřevu vody či vytápění, budou muset vytáhnout z peněženky o několik tisícikorun navíc.

„Zdražení pocítí v první řadě odběratelé s nejběžnějším tarifem, kde jsou účty za elektřinu kolem tisíce korun za měsíc. U topenářských tarifů, kde jsou účty za elektřinu násobně vyšší, se z konkurenčních důvodů bude postupovat zřejmě pozvolněji,“ říká výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor. Konkrétní tarify zveřejní většina firem v nejbližších dnech.

Plyn zdraží zhruba o pět procent. Vyšší ceny u obchodníků utlumí snížení poplatku za distribuci.

Lidem, kteří dodavatelům kývli na víceleté smlouvy s pevnou cenou, se od ledna zvedne pouze regulovaná část ceny. Tato složka, která tvoří přes polovinu celkových plateb za elektřinu, jde nahoru průměrně o ­2,2 procenta. Například u ČEZ má zafixované ceny přes 40 procent zákazníků. Velký cenový skok se u ­nich posune na chvíli, až jim fixace skončí.

Vzestup burzovních cen

Za zdražením je vzestup cen energií na burzách, kde je dodavatelé pro své klienty pořizují. Elektřina rychle zdražuje druhým rokem v­ řadě, meziročně její cena stoupla téměř o polovinu, zemní plyn podražil zhruba o čtvrtinu.

Vzestup burzovních cen odráží ekonomickou konjunkturu ve světě. A také zvýšení cen dalších komodit, od nichž se elektřina odvozuje – jako je ropa, uhlí či emisní povolenky. Většina obchodníků však nakupuje pro své zákazníky s předstihem, proto do koncových cen nepromítnou celý cenový vzestup na burze hned, ale rozloží ho na více kroků.

Většina dodavatelů v posledních dnech rozeslala svým klientům dopisy, v nichž jim vyšší ceny oznamuje. Podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) tak musí učinit dostatečně adresně, individuálně a ­konkrétně. A nejméně 30 dnů před změnou cen.

Pokud se to spotřebiteli nelíbí, může od smlouvy odstoupit nejpozději 10 dní před nabytím účinnosti změn, ať už jde o změnu podmínek či úpravu (neregulovaných) cen. Týká se to i smluv na dobu určitou, které automaticky neobsahují garanci ceny.

Mluvčí ERÚ Michal Kebort doplňuje, že dodavatel, který by chtěl nové ceny zatajit a neoznámil je podle pravidel, je automaticky potrestán tím, že od smlouvy lze odstoupit celé tři měsíce poté, kdy změny začnou platit.

Ti, kteří dosud šetřili

Největší dodavatel ČEZ minulý týden oznámil, že od ledna zvedne ceny elektřiny o osm procent. Ke zvýšení v průměru o čtyři procenta přistoupil v červnu. „Bohužel růst ceny elektřiny na burzách se od té doby nezastavil a ceny na burze se drží vysoko. Proto jsme museli přistoupit k další úpravě,“ vysvětluje mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

„Jde v tuto chvíli o sazby pro zákazníky, kteří elektřinou netopí a­ neohřívají pomocí ní vodu, a tím pádem pro ně nemá úprava ceny takový dopad. V průměru se účet za elektřinu těchto domácností zvýší o osm procent, pro většinu z nich půjde o méně než 40 korun měsíčně,“ dodává Gazdík. Podle něj jsou nyní koncové ceny pro zákazníky na úrovni cen z roku 2012.

Na velký cenový skok si stěžují například zákazníci, kteří mají u tuzemské čtyřky Bohemia Energy tarif Jubileum Plus, kde se cena silové elektřiny zvedne o více než 60 procent. „Jedná se o výjimečně vyšší zvýšení než u ostatních produktů. Tento produkt jsme nabízeli od roku 2016 s­ příslibem neměnné ceny až do konce roku 2018. Zákazníci s ­tímto produktem po celou tuto dobu velmi výrazně šetřili,“ říká mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná.

Dodává, že i po zvýšení je cena produktu konkurenceschopná. Zdražení pro klienty, kteří nemají fixaci, se podle ní pohybuje v průměru mezi osmi a deseti procenty.

„Bude záležet, jaký typ produktu mají zákazníci sjednaný. Ti, kteří mají historické produkty s velmi nízkými cenami (například z aukcí), zaznamenají zvýšení o něco vyšší, v celkovém účtu zhruba o dvacet procent. To se týká však jen malého počtu zákazníků. U jiných produktů se zvýšení zákazníkům promítne do celkového účtu v menší míře,“ říká Novotná.

Příležitost zafixovat trvá

Byť to na první pohled tak nemusí vypadat, pro obchodníky není současná situace úplně jednoduchá. „Lze předpokládat, že prostor pro marže celkově je spíše menší. A nelze říci, že zdražování energií v tržní složce by bylo motivováno navyšováním dodavatelských marží,“ říká šéf Amper Holdingu Jan Palaščák, který letos prodal „svého“ dodavatele energií Amper Market skupině Bohemia Energy. Individuální situace dodavatelů energií bude nyní podle něj ještě více záležet na tom, jak se komu povedlo nakoupit.

„Když burzovní ceny klesají, zvyšují si prodejci marže a ceny pro zákazníky klesají pozvolnějším tempem. Naopak v situaci rostoucího trhu, jaký prožíváme nyní, nutí tvrdá konkurence obchodníky zvyšovat konečné ceny obezřetně. I na úkor svých marží. Před dodavateli je tedy tvrdé období s minimálním ziskem,“ dodává Gavor. Vzhledem k situaci v evropské energetice mohou ceny navíc růst dál, byť aktuálně na burze spíše stagnují. A dodávky na další roky jsou levnější než na příští rok.

Porovnejte si ceny elektřiny a zjistěte si možnou úsporu energie.

„Ceny vyletěly příliš zprudka, část trhu věří v korekci. Navíc poptávka po časově vzdálenějších produktech klesá, jen silné subjekty si mohou dovolit nakupovat s velkým předstihem. Ti, kteří se k tomu odhodlají, podle mého dělají správné rozhodnutí,“ říká Gavor.

To pro konečné spotřebitele znamená, že zafixovat cenu v současné situaci může mít smysl, byť odběratel ztrácí možnost volby lepšího dodavatele. „Fixace ceny chrání zákazníka na určitou dobu před dopadem dodatečného růstu velkoobchodních cen. Evidentně nejvhodnější čas na fixaci byl před dvěma lety, ale pro domácnosti se stále jedná o rozumné konzervativní řešení,“ říká Palaščák.

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Ceny bydlení v Česku dál rostou, čtvrtým nejrychlejším tempem v EU

Bydlení (ilustrační foto)

Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve třetím čtvrtletí loňského roku vzrostl z 8,1 procenta na konci června na 8,7...

GLOSA: Solidarita dojme i povzbudí. Pojistku by však nahrazovat neměla

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Ničivá exploze, tragická autonehoda, nečekaný požár. Tři neštěstí, která v posledním půlroce ukázala až dojemnou a...

Krúpa pošilhává po lithiu v Česku. Chce koupit firmu Geomet, majitel odmítl

Slovenský finančník Pavol Krúpa vlastnil společnost Serbina Consulting do...

Společnost České lithium, která je součástí investiční skupiny Krupa Global Investments slovenského podnikatele Pavola...

Najdete na iDNES.cz